ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پنج + 3 =

بستن
بستن

چگونه می توان درد آنژین را تشخیص داد؟

چگونه می توان درد آنژین را تشخیص داد؟

به طور کلی آنژین به درد شدید یا احساس ناراحتی در قفسه سینه  گفته می شود، که ممکن است به دست ها هم سرایت کند. معمولا آنژین با فعالیت جسمانی یا موقعیت تنش زا همراه بوده و با استراحت خوب می شود. علاوه بر این، وجود این علائم نشانه بیماری کرونری شریان قلبی نیز می باشد.  ممکن است درد آنژین به صورت ناگهانی، متناوب (با فاصله های مشخص) یا مزمن بروز کند. علت بروز این درد، نرسیدن خون کافی به قلب در اثر تجمع کلسترول در رگ ها می باشد، که در نهایت حالت ارتجاعی شریان را از بین برده و راه آن را مسدود می کند. علاوه بر درد شدید سینه، آنژین علائم دیگری هم دارد. شناخت این علائم بسیار حیاتی بوده و برخی از آنها خطرناک هستند، به محض مشاهده آنها باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - شناخت علائم آنژین

شناخت علائم آنژین

درد شدید در پشت استخوان های قفسه سینه:

اولین علامت آنژین درد و ناراحتی در قفسه سینه است، که اغلب در پشت استخوان ها یا جناغ احساس می شود. معمولا این درد به شکل فشار، تنگی، خفگی و سنگینی سینه هم مطرح می شود.

 • ممکن است این درد، تنفس را سخت تر کند.
 • برخی افراد این درد را شبیه به سوء هاضمه می دانند.
شناخت علائم آنژین

آیا این درد به قسمت های دیگر بدنتان هم منتقل می شود؟

احتمال دارد که این درد از سینه به سمت بازوها، شانه ها، فک و گردن هم سرایت کند. علاوه بر این ممکن است درد در بازوها، فک، گردن و پشت شدید تر باشد.

 • معمولا این اتفاق برای زنان بیشتر رخ می دهد و آنها درد را در محلی به غیر از سینه خود احساس می کنند. همچنین برای آنها این درد بیشتر شبیه به فرو کردن چاقو در محل است تا احساس فشار.
شناخت علائم آنژین

با علائم دیگری که ممکن است همراه با آنژین بروز کند، آشنا شوید:

آنژین ناشی از نرسیدن خون کافی به قلب است که در نتیجه آن اکسیژن مورد نیاز قلب تامین نمی شود. به همین دلیل ممکن است در کنار درد آنژین، شاهد طیف گسترده ای از علائم هم باشید. به طور کلی زنان بیشتر دچار علائم جانبی می شوند و برخی اوقات دیده شده که درد سینه هم ندارند. این علائم عبارتند از:

 • خستگی
 • حالت تهوع
 • سرگیجه و غش
 • عرق سرد
 • تنگی نفس
 • احساس تنگی سینه
شناخت علائم آنژین

مدت زمان بروز درد را اندازه بگیرید:

اگر احساس درد در قفسه سینه بروز کرد و فکر می کنید که علت آن آنژین است، بلافاصله دست از کار بکشید و استراحت کنید. در این حالت نباید هیچ استرسی به قلبتان وارد شود. اگر به آنژین پایدار که متداول ترین نوع این بیماری است، مبتلا باشید، بعد از نشستن قرص نیتروگلیسیرین استفاده کنید. درد شما باید در اندک زمانی (تقریبا 5 دقیقه) فرو کش کند.

 • آنژین ناپایدار نوع دیگری از این بیماری است که درد های آن شدید تر بوده و معمولا تا 30 دقیقه ادامه پیدا می کند. با استراحت و دارو هم درد از بین نخواهد رفت. آنژین ناپایدار از موارد اورژانسی به حساب می آید و باید بلافاصله توسط متخصصین بررسی شود تا از عدم وقوع سکته قلبی اطمینان حاصل کنند.
شناخت علائم آنژین

به دلایل بروز درد توجه کنید:

آنژین پایدار به خاطر قابل پیش بینی بودن و تداوم دلایل و شدت آن، چنین نام گذاری شده است. این یعنی درد همیشه بعد از ورزش، بالا رفتن از پله ها، دمای پایین، استعمال دخانیات و در مواقعی که به شدت احساس استرس یا ناراحتی به شما دست داده، بروز می کند.

 • در صورتی که مدام علائم آنژین را تحت نظر دارید و از موقعیت، علت و مدت زمان وقوع حملات کاملا آگاهی دارید، اگر مورد غیر عادی مشاهده کردید که اصلا با علائم قبلی شما سازگار نیست، یعنی آنژین شما عود کرده و به حالت ناپایدار تبدیل شده، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 • آنژین واریانت نوع دیگری از این بیماری است، اما دلیل آن اسپاسم شریان است که گردش طبیعی خون را مختل می کند. این نوع هم به دلیل نامنظم بودن زمان حملات و شدید تر رخ دادن آن، نگران کننده است. البته دارو هایی وجود دارد که اسپاسم شریان را در نطفه خفه می کند. این حملات معمولا در زمان استراحت و بین نیمه شب تا اوایل صبح رخ می دهد و علائم آن بسیار شدید تر است. دلایل بروز آنژین واریانت عبارتند از هوای سرد، اضطراب، دارو های مصرفی، استعمال دخانیات. برای تشخیص و درمان مناسب حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

گام 2 - چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید؟

چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید؟

اگر قبلا هرگز درد سینه نداشته اید، سریعا با 115 تماس بگیرید:

اگر قبلا هیچ گاه دچار درد آنژین نشده اید یا به هیچ بیماری قلبی مبتلا نشده اید، باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. ممکن است این درد نشانه سکته قلبی باشد، منتظر فرو کش کردن درد نباشید، شاید وقت را از دست دادید. اگر علائم مورد نظر نشان دهنده بیماری کرونری باشد، حتما در مورد روش های درمانی و روش های پیش گیری از حملات آینده، با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید؟

اگر علائم آنژین با علائم همیشگی شما متفاوت باشد، سریعا با اورژانس تماس بگیرید:

اگر طبق تشخیص پزشک به بیماری کرونری مبتلا هستید و دلایل متداول درد خود را می دانید، باید بلافاصله بعد از بروز علامتی غیر عادی که قبلا هرگز اتفاق نیفتاده بود، با اورژانس تماس بگیرید. ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید. تغییر در علائم می تواند به صورت یکی از موارد زیر بروز کند:

 • افزایش شدت درد
 • تداوم درد بیش از 20 دقیقه
 • بروز هنگام استراحت
 • بروز هنگام انجام فعالیت های غیر سنگین
 • علائم جدیدی مثل حالت تهوع، تنگی نفس، عرق سرد، ترس شدید از مرگ

علائم با مصرف دارو کاهش پیدا نکند (مثل نیتروگلیسیرین)

چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید؟

اگر آنژین پایدار با مصرف دارو متوقف نشد، با اورژانس تماس بگیرید:

معمولا نیتروگلیسیرین به افراد مبتلا به آنژین پایدار تجویز می شود که به انبساط شریان ها کمک می کند. در نتیجه گردش خون به حالت عادی خود بر می گردد.  اگر درد بعد از استراحت یا مصرف نیتروگلیسیرین متوقف نشد، حتما با 115 تماس بگیرید.

 • توصیه می شود هنگام استفاده از نیتروگلیسیرین نشسته باشید. در صورت ادامه درد می توانید با فواصل 5 دقیقه ای تا 3 بار این دارو را مصرف کنید. اگر درد شما متوقف نشد بلافاصله با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

گام 3 - شناخت عوامل خطر زا

شناخت عوامل خطر زا

عامل سن:

احتمال بروز آنژین با افزایش سن بیشتر می شود. این خطر برای مردان بالای 45 سال و زنان بالای 55 سال بیشتر است. آنژین در زنان نسبت به مردان 10 سال دیرتر اتفاق می افتد. کاهش ترشح طبیعی هورمون استروژن یکی از علت های افزایش خطر این بیماری و بروز بیماری های قلبی در زنان یائسه محسوب می شود.

شناخت عوامل خطر زا

جنسیت هم یک عامل به حساب می آید:

معمولا آنژین بیشتر در زنان از نشانه های ابتلا به بیماری کرونری محسوب می شود. کاهش هورمون استروژن زنان بعد از یائسگی در بروز بیماری های کرونری در شریان های ریز و در نتیجه بروز آنژین، نقش بسزایی دارد. بیش از 50% زنان مبتلا به آنژین، بیماری کرونری شریان های ریز دارند که عامل اصلی مرگ و میر در مبتلایان به بیماری های کرونری است.

 • استروژن از زنان در برابر ابتلا به بیماری های قلبی محافظت می کند. با رسیدن به سن یائسگی هورمون استروژن به شدت کاهش می یابد و در نتیجه خطر ابتلا به آنژین و بیماری های دیگر قلبی افزایش می یابد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در زنانی که به صورت طبیعی یا با عمل هیسترکتومی ( عمل جراحی برداشتن رحم) به یائسگی زودرس دچار شده اند، نسبت به زنان دیگر دو برابر بیشتر است.
شناخت عوامل خطر زا

به پیشینه بیماری در خانواده توجه داشته باشید:

سابقه ابتلا به بیماری قلبی در خانواده به خصوص در سنین کم، خطر ابتلا به این بیماری را به شدت افزایش می دهد. در صورتی که برادر یا پدرتان قبل از 55 سالگی و مادر یا خواهرتان قبل از 65 سالگی به این بیماری مبتلا شدند، احتمالا این خطر برای شما هم وجود دارد.

 • اگر یکی از بستگان درجه یک شما به بیماری قلبی مبتلا باشد، خطر بروز این بیماری در شما 33% افزایش می یابد. اگر دو نفر از بستگان مبتلا باشند، خطر به 50% افزایش می یابد.
شناخت عوامل خطر زا

مراقب استعمال دخانیات باشید:

استعمال دخانیات خطر ابتلا به آنژین و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. این کار خطر تصلب شرایین ( تجمع چربی و کلسترول در شریان ها) را تا 50% افزایش می دهد. کربن مونو اکسید موجود در دود سیگار، میزان اکسیژن موجود در خون را به هم میریزد، در نتیجه اکسیژن کمتری به قلب رسیده و باعث بروز آنژین و بیماری های قلبی دیگر خواهد شد. همچنین دخانیات استقامت فرد در حین ورزش را پایین می آورد و در نتیجه فرد نمی تواند مدت زیادی به ورزش کردن بپردازد.

شناخت عوامل خطر زا

افرادی که دیابت دارند باید بیشتر مراقب باشند:

دیابت یک عامل تعدیل پذیر در ابتلا به آنژین محسوب می شود. معمولا این افراد از خون غلیظ تری برخوردارند. این یعنی قلب برای پمپاژ کردن خون، فشار بیشتری را تحمل می کند. همچنین عروق و شریان های افراد مبتلا به دیابت ضخیم تر می باشد و این یعنی انسداد شریان ها راحت تر  اتفاق می افتد.

شناخت عوامل خطر زا

حواستان به فشار خون باشد:

فشار خون بالا می تواند به تصلب شریان منجر شود. علاوه بر این فشار خون بالا می تواند به دیواره شریان هم آسیب برساند که نهایتا منجر به تجمع سریع تر پلاکت ها و چربی ها خواهد شد.

 • برای افراد زیر 60 سال، فشار بیشتر از 140/90 mmHg و برای افراد بالای 60 سال فشار بیشتر از 150/90 mmHg به معنی فشار خون بالا می باشد.
شناخت عوامل خطر زا

سعی کنید کلسترول خونتان را کاهش دهید:

کلسترول بالا به ته نشین شدن و تجمع آن در شریان ها شده و در نهایت به تصلب شریان منجر می شود. به توصیه مجله پزشکی آمریکا بهتر است افراد بالای 20 سال هر 4 سال یکبار آزمایش لیپوپروتئین بدهند تا خطر ابتلا به آنژین و بیماری های قلبی آنها مشخص شود.

 • آزمایش کامل لیپوپروتئین برای اندازه گیری کلسترول خون، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا ( یا همان کلسترول مفید)، کلسترول مضر و تریگلیسیرید صورت می گیرد.
 • کمبود کلسترول مفید یا ازدیاد کلسترول های مضر، هر دو به تصلب شریان ختم می شود.
شناخت عوامل خطر زا

وزنتان را کنترل کنید:

از آنجایی که چاقی (BMI  بالاتر از 30) به دلیل همراه بودن با فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. به مجموع این علائم سندرم متابولیک گفته می شود که شامل:

 • هایپر انسولینیمی ( گلوکر موجود در خون بیشتر از 100)
 • چاقی دور شکم ( دور کمر در مردان بالای 40 و در زنان بالای 35)
 • افزایش میزان کلسترول های مضر ( بیشتر از 40 میلیگرم در مردان و 50 میلی در زنان)
 • هایپر تری گلیسیریدمیا ( تریگلیسیرید بالای 150 میلی)
 • فشار خون
شناخت عوامل خطر زا

استفاده از دارو های ضد بارداری یکی از عوامل خطر زا در بیماری های کرونری هستند:

در صورتی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید احتمال بروز آنژین و انسداد شریان در شما افزایش پیدا می کند. در مورد دارو های ضد بارداری با پزشک خود مشورت کنید و در مورد روش های درمانی دیگر اطلاعات کسب کنید.

شناخت عوامل خطر زا

آیا در خون شما ماده ای وجود دارد که از حد مناسب بیشتر باشد؟

برای این کار یک آزمایش خون بدهید تا هموسیستئین، پروتئین CRP، فریتین، اینترلوکین 6 و لیپوگروتئین مازاد خونتان مشخص شود. تمامی این موارد می تواند خطر ابتلا به بیماری کرونری و آنژین را افزایش دهد. می توانید خودتان از پزشک درخواست آزمایش کنید تا از مقدار معمول این مواد در خونتان آگاه شده و در صورت وجود خطر، برای کنترل و پیشگیری از آن اقدامات لازم را اتخاذ کنید.


میزان استرس خود را کنترل کنید:

قلب در مواجهه با موقعیت های تنش زا تند تر و پر فشار تر کار خواهد کرد. به همین دلیل افرادی که مدام دچار استرس می شوند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند.

 

اطلاعات مطلب

 • بیماریهای قلبی و عروقی
 • 160 بازدید
 • (5 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : حامد نمازی - دوشنبه, 30 سپتامبر 19, 12:14 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب