ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

1 × 1 =

بستن
بستن

چگونه میکروتیک را به اینترنت وصل کنیم؟

چگونه میکروتیک را به اینترنت وصل کنیم؟

مهمترین کار اتصال انترنت به دستگاه روتر خود هستش.سایت ویکی چجور به شما کمک میکند تا دستگاه میکروتیک خود را به اینترنت وصل کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - کاربران خانگی با مودم ADSL

کاربران خانگی با مودم ADSL

این دسته از کاربران بیشترین تعداد را خواهند داشت البته هنوز هم بعضی از سازمان های کوچک به وسیله ADSL به اینترنت متصل می شوند .

به دو سه روش می توان میکروتیک را به مودم ADSL متصل کرد.

روش اول

در این روش کانکشن PPPoE روی مودم ADSL قرار دارد و مودم در حالت Nat عمل می کند در این حال پورت WAN مودم ADSL دارای Public ip می باشد و تمام بسته های دریافتی توسط مودم به IP Public روی مودم NAT می شوند.

در سناریو ما فرض بر این است که مودم ADSL ما روی پورت Lan دارای DHCP می باشد وip مودم برابر 192.168.1.1 می باشد .

یکی از پورت های modem را با استفاده از کابل Ethernet به یکی از پورت های روتر میکروتیک وصل میکنیم .

در این سناریو فرض می کنیم که پورت 1 روتر میکروتیک را مانند شکل زیر به مودم ADSL زده ایم .

روی پورت ether1 از روتر میکروتیک می توانیم DHCP کلاینت اجرا کنیم. با تنظیم DHCP کلاینت پورت یک روتر به صورت خودکار IP  دریافت می کند و یک روت استاتیک به جدول روت اضافه می شود .

در این آموزش قصد داریم به صورت دستی این کار را انجام دهیم برای این منظور ابتدا باید به پورت یک روتر میکروتیک یک آدرس IP در رنج آدرس IP مودم ADSL بدهیم.

/ip address add address=192.168.1.20 network=255.255.255.0 interface=ether1

در مرحله بعد برای آنکه روتر بورد میکروتیک بسته هایی که روتی برای آنها پیدا نمی کند را به سمت مودم ADSl بفرستد باید یک Defult Rout به جدول روت اضافه کنیم

/ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.1.1

با اضافه کردن این خط  route روتر شما به اینترنت وصل شده است و می توانید از سرویس آپدیت آنلاین و یا NTP  استفاده کنید ولی در این سناریو ما می خواهیم به لپ تاپی که به پورت دوم روتر بورد میکروتیک متصل است اینترنت بدهیم برای این کار باید ابتدا به پورت دوم  روتر بورد میکروتیک یک IP بدهیم

/ip address add address=192.168.2.1 network=255.255.255.0 interface=ether2

و به لپ تاپ هم یک IP در رنج IP اینترفیس دوم روتر بورد میکروتیک می دهیم به عنوان مثال به لپ تاپ آدرس IP 192.168.2.20 را می دهیم و  Gateway را برابر IP روتر بورد میکروتیک قرار می دهیم .

در مرحله آخر باید یک NAT از نوع Masqurade به میکروتیک اضافه کنیم.

/ip firewall nat add chain=srcnat action=masquerade

با اضافه کردن این دستور nat لپ تاپ شما به اینترنت وصل خواهد شد .

برای تست اتصالات به روتر بورد میکروتیک و یا اتصال روتر بورد میکروتیک به اینترنت می توانید از ابزار Ping استفاده کنید برای این کار در WinBox از منو سمت راست گزینه Tools و سپس ping  را انتخاب می کنید. با تصویری مانند شکل سمت راست مواجه می شوید .

کاربران خانگی با مودم ADSL

در قسمت Ping To آدرسی که می خواهید پینگ شود را وارد می کنید در قسمت اینترفیس اگر چیزی وارد نکنید خود روتر از طریق جدول روت مسیر مناسب پیدا می کند. با کلیک روی استارت عملیات Ping  شروع و گزارش آن در زیر همین صفحه نمایش داده می شود برای توقف Ping هم روی Stop کلیک کنید

کاربران خانگی با مودم ADSL

روش دوم

در روش قبلی IP Public روی مودم قرار داشت. عدم وجود IP Public روی روتر باعث می شود در بیشتر کارها مودم هم در گیر باشد، به عنوان مثال برای دسترسی از طریق اینترنت به روتر باید تنظیماتی روی مودم هم انجام شود . در این روش قصد داریم ارتباط فقط از طریق روتر باشد و مودم فقط کار تبدیل سیگنال را انجام دهد .

کاربران خانگی با مودم ADSL

توجه داشته باشید که در صورتی مودم شما بیسیم می باشد در این حالت اینترفیس بیسیم از کار خواهد افتاد. مودم را در حالت Bridge قرارداده و یکی از پورت های اترنت را به پورت Ether1  میکروتیک وصل می کنم.

برای کانفیگ روتر بورد میکروتیک در WinBox از منو سمت چپ گزیننه PPP را انتخاب می کنیم

کاربران خانگی با مودم ADSL

در این قسمت روی علامت ADD کلیک و PPPOE Clinet را انتخاب می کنیم .

کاربران خانگی با مودم ADSL

در پنجره جدید باز شده، در تب General  در قسمت Interface درگاهی که مودم متصل است را انتخاب می کنیم. در تب Dial نام کاربری و کلمه عبور مربوط به اشتراک خود را وارد کنید و تیک مربوط به Add Default Route  را بزنید با این کار بعد از ساخته شدن کانکشن PPPOE  یک Default Route هم به جدول روت اضافه می شود. این پنجره را تایید کنید.

کاربران خانگی با مودم ADSL

با اضافه شدن کانکشن PPPOE یک رول NAT از نوع Masqurate هم اضافه خواهد شد. در صورتی که کانکشن PPPOE متصل شود در تب وضعیت می توانید IP اختصاص داده شده به شما توسط ISP و مدت زمان اتصال را ببینید .

برای اتصال لپ تاپ خود به اینترنت هم کافی است مانند مطلب قبلی به اینترفیس Ether2 روتر میکروتیک یک IP  اختصاص بدهید و روی لپ تاپ خود نیز یکه IP در همان رنج قرار بدهید و آدرس Gateway را IP روتر بگذارید .

این حالت اتصال کاربردی ترین حالت اتصال میکروتیک به اینترنت از طریق ADSL می باشد .

کاربران خانگی با مودم ADSL

روش سوم

این روش مانند روش اول می باشد با این تفاوت که مودم را بجای حالت Nat روی حالت Route قرار می دهیم و بجای ست کردن IP Private روی اینترفیس روتر باید Public IP ست کنیم IP را می توانید از ISP خریداری کنید با این روش می توانید چند روتر را توسط یک خط اینترنت با IP Public مجزا به اینتر نت متصل کنید. توجه داشته باشید که در این روش هم اینترفیس وایرلس مودم مانند قبل کار نخواد کرد و با اتصال به آن حتما باید روی دستگاه متصل Ip Public ست شده باشد تا بتواند از اینترنت استفاده کند.

اطلاعات مطلب

  • میکروتیک
  • 1,395 بازدید
  • (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - یکشنبه, 07 ژانویه 18, 10:03 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

  1. mahmood rahimy - 2021/08/26 - 2:21 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب