ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

5 × سه =

بستن
بستن

چگونه با شخصی که شایسته همنشینی نیست باید رفتار کرد؟

چگونه با شخصی که شایسته همنشینی نیست باید رفتار کرد؟

کسی که شایسته همنشینی نیست

 لقمان به پسرش گفت: (( پسرم! از مردم بد, به خدا پناه ببر, و از خوبشان نیز بر حذر باش)). لقمان به پسرش گفت:(( پسرم! نیکی ات را جز نزد مراعات کننده اش قرار نده. همام طور که بین قوچ و گرگ دوستی ای نیست, بین نیکوکار و بد کار هم, دوستی ای نیست)). ابن حنبل به نقل از معاویه بن قره: لقمان به پسرش گفت: ((پسرم! با اشرار همنشینی مکن, زیرا از همنشینی با آنان, خیری نصیب تو نمی گردد و چه بسا در پایان این مجالس, کیفری نازل شود و تو را نیز در بر بگیرد)). لقمان گفت: ((انسان زشتکار ناسزا گوی بدبخت, اگر سخن بگوید, زبانش او را رسوا می کند و اگر ساکت شود گنگی او را رسوا می سازد, و اگر عمل می کند بد عمل کند, و اگر کار کند, ضایع می کند و اگر بی نیاز گردد, نا سپاسی می کند و اگر فقیر شود, مایوس می گردد و اگر شاد شود, از شدت شادی, ناسپاس می گردد و اگر درخواست نماید, پافشاری می کند و اگر از او چیزی خواسته شود, بخل می ورزد و اگر بخندد, {چنان قهقهه می زند که گویی} عر عر می کند و اگر مجازات کند, ستم می کند و اگر تشر بزند, درشتی می نماید و اگر به او عطا شود, سپاسنمی گزارد و اگر راز به او بسپاری, به تو خیانت می کند و اگر برای او رازداری کنی, متهمت می کند و اگر پایین تر از تو باشد, از تو عیبجویی می کند و اگر کسی به استراحت بپردازد, او را از آن باز می دارد.

مطالب مرتبط


چگونه با شخصی که شایسته همنشینی نیست باید رفتار کرد؟ 1 - چگونه با شخصی که شایسته همنشینی نیست باید رفتار کرد؟

چگونه با شخصی که شایسته همنشینی نیست باید رفتار کرد؟

دوری از همراه بد: لقمان گفت: ((دشمن بردبار, از دوست سفیه, بهتر است)). لقمان گفت: ((هر کس با درست کار همراهی کند, سالم می ماند و هر کس با بدکار همراهی کند, سالم نمی ماند)). به نقل از اوزاعی, درباره ی آنچه لقمان(ع) به پسرش گفت: ای پسرم! دشمنی با مومنان, از دوستی با فاسق, بهتر است. به نقل از اوزاعی, درباره ی آنچه لقمان به پسرش گفت: ای پسرم! از رفاقت با فاسقان بپرهیز زیرا آنان چون سگان اند که اگر چیزی نزد تو بیابند, می خورند و گرنه, تو را سرزنش و رسوا می کنند و همانا دوستی شان بین خودشان, لحظه ای است نه پایدار.

چگونه با شخصی که شایسته همنشینی نیست باید رفتار کرد؟

پرهیز از خوار شمردن فقیر: لقمان گفت: ((کسی که ظاهرش زشت و لباسش مندرس است. بر شما خوار و سبک نیاید, چرا که خدای متعال, به دل ها می نگرد و به عمل ها پاداش می دهد)).

چگونه با شخصی که شایسته همنشینی نیست باید رفتار کرد؟

پرهیز از دشمنی با مردم: به نقل از احمد بن ابی عبدالله, از یکی از شیعیان, در حدیثی که سند آن را به ائمه(ع) رساند: لقمان به پسرش گفت: ((ای پسرم! با صد نفر رفاقت کن, ولی با یک نفر هم دشمنی نکن)). صدوق به نقل از محمد بن حسن صفار درحدیثی بدون سلسله ی سند – لقمان به پسرش گفت: ((پسرم! هزار دوست انتخاب کن که هزار هم کم است ولی یک نفر دشمن مگیر که یکی هم بسیار است)).

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب