ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

نوزده − 17 =

بستن
بستن

چگونه از یک بلدرچین مراقبت کنیم؟

چگونه از یک بلدرچین مراقبت کنیم؟

مراقبت از بلدرچین بسیار ساده است.آنها به عنوان پرندگان بسیار کوچک هستند ومیتوانند با پرندگان کوچک دیگر مانند فنچ و قناری هم زندگی کنند.آنها یک دسته یا گروه خوبی هستند و تماشای آنها و تخم آنها جالب است.

مطالب مرتبط


گام 1 - مسکن بلدرچین

1-خرید یک خانه مناسب برای بلدرچین

با توجه به کوچک بودن آنها آنها میتوانند در هر مسکنی از جمله قفس خوکچه هندی،قفس جوندگان مثل خرگوش،قفس مرغ و قفس پرندگان خانگی زندگی کنند.دو راه وجوددارد برای بدست آوردن خانه یا درست کنید با بخرید.این مهم است که قفس بلدرچین کمتر از یک متر نباشید.قفس بزرگ باعث میشود که داخل آن به هر طرف که میخواهد برود.ولی اگر قفس کوچک باشد فقط به فکر بیرون آمدن از آنجاست و مطمئن باشید که فاصله بین سیم کشی های اطراف قفس از ½ اینچ بیشتر نباشد چون سر خود را از آنجا به بیرون فشار میدهد.همچنین طبقه های قفس هم بهتر است از تخته باشد تا لغزش نداشته باشد.چون پای بلدرچین کوچک است ممکن است بلغزد و از آنجا بیافتد و صدمه ببیند.

2-مطمئن باشید که بهترین مسکن را برای بلدرچین خود انتخاب کرده اید

بلدرچین را در هر خانه ای میتوان نگه داشت اما چند نکته برای دانستن نیاز است تا امنیت آنرا برقرار کند.این ها عبارتند از:قفس باید در دسترس باشد تا شما بتوانید هر روز به آن ها آب و غذا بدهید و هر هفته آنرا تمیز کنید.

 • خانه بلدرچین باید سرپناه از باران، باد، تگرگ ،برف و خورشید داشته باشد.به خاطر داشته باشید که از باد و خورشید کاملا دور نباشد چون برایش هوای تازه و نور خورشید لازم است.اگر شما نمیتوانید سرپناه مسکنش را فذاهم کنید میتوانید با یک پوشش ورق ضد آب امنیت آنرا تامین کنید.
 • قفس باید بی خطر و امن از دست شکارچیان باشد.سگ ها،گربه های وحشی،موش صحرائی،مارها و روباه ها میتوانند بلدچین را اگر قفسش امن نباشد بکشند.اگر قفس جای امنی نباشید سگ ها میتوانند حفاری کرده و به او صدمه بزنند.بعضی از پرندگان هم میتوانند به او آسیب برسانند.

3-این را هم بدانید که شما میتوانید بلدرچین را با فنچ،قناری و مرغ عشق هم نگهداری کنید

بخاطر داشته باشید که اگر آنها را در یک قفس میخواهید نگه دارید باید قفس کمی بزرگتر باشد.اگر قفس آنها کوچک باشد باعث ایجاد استرس در آنها میشود.

 • این روش مزایا و معایبی را هم دارد:مزایا اینکه لازم نیست پول اضافی خرج کنید که هم برای بلدرچین لانه درست کنید هم برای پرندگان دیگر.و تعمیر یا تمیز کردن آنجاهم راحت خواهد بود.معیب اینکه ممکن است بلدرچین به پرندگان دیگر آسیب برساند غذای آنها را بخورد.یا هر کدام که تخم گذاشت اون یکی آن را بخورد.

4-محل مسکن باید در یک محیط مناسب باشد

بلدرچین نیاز به یک مکانی با آرامش،مرطوب(نه سردنه گرم)،بی سروصدا و غیر مختل دارد تا خوشحال باشد.آنها باید به دور از شکارچیان از جمله حیوانات خانگی نیز باشند.یک مکان منایب برای بلدرچین در تابستان زیر درخت و در زمستان در یک کاراژ یا اناری هست.

5-ایجاد یک بستر در خانه

برای بستر یا زیستگاه او شما میتوانید از صفحات درخت کاج،تراشه چوب صنوبر،شن و ماسه،گلوله های روزنامه، گلوله های علف و یونجه استفاده کنید.این توصیه میشود که سعی کنید قفس آنها را با علف و کاه بسازید.این باعث میشود که آنها علاقه به داشتن جوجه کنند و تخم بگذارند.

6-یک پارچه یا بالشتک به سقف قفس بلدرچین اضافه کنید

شاید شما فکر کنید که آنها نمیتوانند پرواز کنند ولی وقتی که وحشت زده بشوند مستقیم به سقف پرواز میکنند.بنابراین برای قفس آنها:مطمئن باشید که یک لایه نرم اضافه کرده اید که موقع پریدن صدمه نبینند.

7-چند مورد دیگر هم به بلدرچین خود اضافه کنید

بلدرچین برای خوشحال بودنش به چند مورد دیگر نیاز دارد که آنها عبارتند از:

 • ظرف آب:ظرف نباید زیاد عمیق یا بزرگ باشد که بلدرچین در معرض خطر باشد.باید طوری باشد که به آن دسترسی راحت تر داشته باشد.
 • ظرف غذا:ظرف غذای بلدرچین باید مثل ظرف آبش در دسترس باشد.
 • مکان امن یا پنهان:شما میتوانید یک جفت همستر بخرید و آنها را در قفس بلدرچین نگهداری کنید.بلدرچین دوست دارد وقتی دید آنها ترسیده اند و یا خودش از بابت آنها احساس خطر کرد عقب نشینی کند یعنی میخواهد در جایی قایم شود.
 • یک ظرف پر از شن و ماسه:بلدرچین دوست دارد هر روز داخل شن وماسه یا خاک حمام کند.این بهتر است چون با اینکار کنه ها را از خود دور میکنند.از آنجائیکه بلدرچین ریخت و پاش میکند بهتر است ظرف آب و غذای او دور از ظرف شن و ماسه باشد.
 • گیاهان کوچک:چنانکه بلدرچین شما در یک چمن یا محیط خانگی زندگی میکند.رشد گیاهان و گل ها در آنجا او را خوشحال میکند.به یاد داشته باشید که بلدرچین کنجکاو است و ممکن است از آن گیاهان که رشد کرده اند بخورد پس مطمئن باشید که سمی نیستند.

گام 2 - انتخاب بلدرچین

1-تصمیم بگیرید که از کدام نزاد بلدرچین شما میخواهید مراقبت کنید

بلدرچین ها نژاد های مختلفی دارند ولی هدف همه آنها یکیست(گوشت ، تخم و یا پرورش آنها).شما باید کمی جستجو کنید تا ببینید کدام نوع برای سبک زندگی شما مناسب است.برخی از نژاد های محبوب عبارتند از:

 • بلدرچین های معمولی:این بلدرچین ها برای افرادی که اولین بارشان است که اقدام به نگهداری میکنند خوب است.این نژاد هم خوب تخم گذاری میکند و هم خوب گوشت میدهد.
 • بلدرچین نژاد کبک آمریکائی یا بلدرچین سفید:این نژاد برای پرورش دادن و گوشت آن توصیه میشود.که در این نژاد سر نر مایل به سفید و سر ماده مایل به رنگ زرد است.که این دو باهم خوب میتوانند تولید مثل هم بکنند.
 • بلدرچین شاگرد یا پادو:این نوع بلدرچین بخاطر اندازه کوچکش معمولا برای گوشت و تخم او نگهداری میشوند.یکی از مزایای نگهداری این نزاد از بلدرچین پرورش آسان آنهاست و بخاطر رنگ خوبی که دارند میتوان به عنوان یک حیوان خانگی از آنها مراقبت کرد.این بلدرچین ها میتوانند دانه های پرندگان دیگر که روی زمین ریخته را تمیز کنند.

2-اطلاع داشتن از خانه بلدرچین

شما باید قبل از خرید بلدرچین اصول تهیه قفس بلدرچین را بدانید.

 • جنس های نر نمیتوانند با هم بمانند.در غیر اینصورت شروع به مبارزه باهم خواهند کرد.این بهتر است که قفس آنها خیلی بزرگ باشد چون آنها به فضا و مکان های امن زیادی نیاز دارند.اما اگر شما نمیتوانید این امکانات را فراهم سازید بهتر است دو هم جنس را کنار یکدیگر نگذارید.
 • آیا در قفس نرها ماده ای وجود ندارد؟این ممکن است باعث استرس زیاد در نرها شود وصدای خیلی بلندی از خود در بیاورند.
 • شما باید حداقل دو بلدرچین را در قفس نگهداری کنید چون آنها پرندگان اجتماعی هستند و دوست ندارند تنها بمانند.هرچند که شما با آنها بازی کنید ولی یک هم نوع میخواهند.
 • اگر بلدرچین های شما پرورشی هستند شما باید کنار یک نر 2 یا 5 ماده باید قرار دهید تا تخم های بارور به شما بدهند.

3-خرید یک جفت بلدرچین سالم

شما میتوانید بلدرچین را از فروشگاه های حیوانات خانگی یا پرورش دهندگان محلی آنلاین تهیه کنید.قبل از خریداری بلدرچین مطمئن شوید که مادرش به تغذیه او خوب رسیده است.غذای آنها باید با کیفیت بالا باشد و آب و قفس آنها باید تمیز باشد.آنها نیاز به فضای زیادی در قفس خود دارند.

4-مطمئن شوید که بلدرچین سالم است

آخرین چیزی که شما میخواهید انجام دهید این است که به بلدرچین بیمار پول ندهید.سر یا نوک بعضی از بلدرچین ها سالم نیست و نمیتوانند پایین را ببینند.نباید در گوشه ای بنشینند یا سردشان است یا بطور جدی مریض هستند.

 • آنها نباید نفس نفس کنند یا به حد زیادی احساس گرما میکنند یا تشنه هستند.چشم آنها باید تمیز و روشن باشد.چشم ناخوش ، افتاده یا ابری میشود
 • آنها نباید بدن بدون مو داشته باشند این بدان معناست که آنها استرس دارند.
 • قفس نباید کثیف باشد.باید آب آنها را هر روز و در مواقع لزوم عوض کنید.
 • نباید بلدرچین آسیب ببیند یا زخمی روی بدن او باشد.هرگز بلدرچین آسیب دیده را با بلدرچین های دیگر یکجا قرار ندهید.فقط زمانی خوب است پیش بلدرچین سالم باشد که مادرش باشد که در این موقع به بهبود آن کمک میکند.
 • نباید کنه روی آنها باشد.این بدان معنی است که شما قفس را تمیز نگه نمیدارید.کنه ها به عنوان موجودات سیاه و سفید در اطراف بدن و سر بلدرچین دیده میشوند.
 • آنها نباید خواب آلود بنظر برسند یا فقط بخوابند:بلدرچین در زمان بیداریش باید پر جنب و جوش باشد.مگر هنگام شب و یا وقتی که قفس خیلی تاریک است.
 • آنها باید هوشیار و محتاط باشند.بلدرچین با ید به حرکات ناگهانی عکس العمل نشان داده و در عین حال کاملا کنجکاو باشد.اما اگر بلدرچین اهلی باشد امکاندارد عکس العمل نشان ندهد.

5-به ظاهر و واکنش های بلدرچین آگاه باشید

بیشتر مردم فکر میکنند بلدرچین ناخوش نگاه میکند یا به آنها توجه نمیکند.برخی از نمونه ها عبارتند از:

 • سر بی مو:برخی ها هنگام جفت گیری موی سرشان را از دست میدهند.بیشتر سرهای بدون مو در جنس ماده است که در فصل تابستان و بهار موقع جفت گیری موی سر خود را از دست مسدهند.
 • بلدرچین ها همدیگر را دنبال میکنند:اکثر جسن نر اینکار را انجام میدهد که این طبیعی است و ربطی به کمبود فضا ندارد.با این حال اگر زخمی روی بلدرچین بود این بدان معنی نیست که حال بلدرچین وخیم است به زودی خوب میشود.
 • بلدرچین غذای بسیاری میخورد:اغلب پرورش دهندگان برای بلدرچین زمان های خاصی را برای تغذیه آنها در نظر میگیرند.این طبیعی است که بلدرچین سرخود را موقع غذا خوردن کثیف کند.

6-به مدت یک هفته به بلدرچین خود دست نزنید

قبل از اینکه شما بخواهید با بلدرچین تعامل برقرار کنید بگذارید او با محیط انس بگیرد.ممکن است هفته اول بلدرچین به بالا و پایین بپرد و سروصدا کند و بلدرچین ماده تخم گذاری نکند این طبیعی است شاید یک یا چند هفته طول بکشد تا به محیط عادت کند.

گام 3 - تغذیه بلدرچین

1-آماده سازی مواد غذایی بلدرچین

شما باید انواع مختلفی از غذاها را برای بلدرچین در نظر بگیرید.مواد غذایی مناسب شامل:خرده های مواد غذایی مرغ های شکاری،مخلوط غذای فنچ و قناری،غذای اولیه بوقلمون و برخی از غذاهای جوجه ها.با دادن غذاهای مختلف شما میتوانید انواع رفتارها را از آنها مشاهده کنید.مثل:یک انتخاب متداول اینست که شما غذای او را در ظرف غذا بریزید یا هم او را به چمن فرستاده و غذایش را آنجا پخش کنید و بخورد.

2-اگر شما میخواهید تخم مرغ های سفت و سالم بدست آورید به بلدرچین ماده خود خرده های صدف و پوست تخم مرغ بدهید.

3-مقدار محدودی از رفتار خود را به بلدرچین نشان دهید

شما میتوانید بلدرچین خود را با استفاده از انواع بسیاری از مواد غذایی از جمله میوه ها،سبزیجات،دانه ها و اشکالات کوچک و سبز تغذیه کنید.اگر شما بخواهید بلدرچین میتواند گوشت هم بخورد.شاید بلدرچین هنگام خوردن غذا دادو بیداد کند.مثلا غذایی را که دوست ندارد را بخورد.نگران نباشید به زودی همه آنها را یاد خواهید گرفت.به یاد داشته باشید که بلدرچین خود را نگذارید بیرون از خانه غذایش را از سطل آشغال پیدا کند و بخورد.

4-به بلدرچین خود آب شیرین قابل شرب ارائه دهید

مطمئن شوید که ظرف مناسب بلدرچین است یعنی عیق و بزرگ نیست.شما باید ظرف را زود زود تمیز کنید تا باعث ایجاد باکتری در آن نشود.

5-مطمئن شوید که با چه نوع غذا شما باید بلدرچین خود را تغذیه کنید

بلدرچین نباید انبه یا گلابی ،کافئین،الکل،شکلات،چیزهای خیلی شور و شیرین،سیب زمینی خام ،برگه یا ساقه گوجه فرنگی،مرکبات و دانه انگور بخورد چون همه اینها برای او ضرر دارد.از گیاهانی که در زیستگاه شما وجود دارد آگاه باشید که سمی نباشد چون برای بلدرچینضرر دارد.نگران نباشید  که چرا به مقدار زیاد از گیاهان میخورند به احتمال زیاد گرسنه هستند.

گام 4 - مراقبت روزانه از بلدرچین

1-در نظر بگیرید که بلدرچین را هفته ای یکبار به بیرون از قفس ببرید

بلدرچین ها چیزهای جدید را دوست دارند و آنها بسیار کنجکاو هستند.آنها دوس دارند در چمن یا گردوغبار حمام کنند و هر چیز کوچکی را که روی زمین است را بخورند. برای بلدرچین تخم گذار نور خورشید خوب است.اگر شما متوجه شدید که بلدرچین ماده نمیتواند تخم گذاری کند او را حتما به بیرون قفس برده و بگذارید نور خورشید به او بخورد.وقتی آنها را بیرون آوردید مراقب پرندگان شکارچی از جمله کلاغ باشید.ممکن است او را به عنوان طعمه بگیرد.اگر شما در منطقه خود از این نوع پرندگان زیاد دارید پس قفس خود را با عایق های محکم درست کنید.

2-اجازه بدهید در گرد و غبار حمام کند

بلدرچین خیلی دوست دارد در گردوغبار حمام کند.حمام کردن او در گردوغبار باعث جلوگیری از وجود انگل ها میشود.شما میتوانید یک مکان یا ظرف وسیعی را پر از گردوغبار کرده و بلدرچین را در آنجا نگه دارید.آنها بزودی به حمام کردن در گردوغبار شروع میکنند.

3-قفس بلدرچین را هر یک یا دو هفته یکبار تمیز کنید

تمیز کردن قفس باعث جلوگیری از وجود انگل،کنه و باکتری میشود.باید آن پارچه یا عایق پارچه ای که به سقف قفس زده اید و ظرف آب و غذا و شن و ماسه را حتما تمیز کنید.از آنجائیکه غذای بلدرچین دارای آمونیاک است ملافه سقف قفس بلدرچین را هر هفته باید تمیز کنید.

4-مطمئن شوید که قفس بلدرچین در شب کاملا تاریک باشد

بلدرچین نیاز به مقدار زیادی از خواب برای سلامتی و خوشحال بودنش دارد.هیچ چراغی روشن نباشد تا آنها بتوانند به راحتی بخوابند.بلدرچین باید در روز 15 ساعت روشنایی ببیند در غیر اینصورت نمیتواند بخوابد.

5-حیوانات خانگی خطرناک و پر سروصدارا به دور از خانه بلدرچین نگه دارید

حیوان خانگی شما مثل سگ یا گربه ممکن است سعی به خوردن او کند.که این باعث استرس زیاد در او شود.

6-هر روز تخم مرغ هارا جمع کنید

شما باید هر روز مخصوصا روز های گرم تخم مرغ ها را جمع کنید تا از سالم بودن آنها مطمئن باشید.میتوانید آنها را در یک جعبه گذاشته و به مدت طولانی نگهداری کنید.شما میتوانید هر هفته 5 یا 6 تخم مرغ بردارید.

گام 5 - مراقبت از سلامت و نیازهای دیگر بلدرچین

1-سلامت بلدرچین خود را زیر نظر داشته باشید

اگر به نظرتان میرسد که حرکات بلدرچین شما غیر معمول است و یا غذا نمیخورد پس در نتیجه بلدرچین شما مریض است.اگر توانستید بلدرچین را حتما به دامپزشک ببرید و یا مشکلات کوچک را خودتان هم میتوانید حل کنید.مثلا:اگر بلدرچین شما بدون حرکت در گوشه ای نشسته باشد نشان آنست که یا سردش شده یاهم بیمار است.اگر بیمار است آنرا به دامپزشک ببرید و اگر سردش است آن را به یک مکان گرم انتقال دهید.اتلق باید کاملا گرم باشد.در همان جعبه غذا و آب بگذارید تا بلدرچین به حالت قبلی خود یعنی پر جنب و جوش شدن برگردد.باید چند روز تحت مراقبت خود نگه دارید بعد به قفس انتقال دهید.

 • بلدرچین شما دارای کنه شده است:محوطه ای که بلدرچین در آنجا زندگی میکند باید به طور مداوم تمیز کنید.برای درمان این درد به بلدرچین اجازه دهید در گردوغبار حمام کند و یا پودر کنه خریده و ه او بزنید تا بلدرچین از شر آنها خلاص شود.
 • بلدرچین شما مصدوم شده است:این بیماری محسوب نمیشود اما آن را جدی بگیرید.بلدرچین را در این مواقع باید در جای امنی نگه دارید تا مصدومیت او بطور کامل بهبود یابد.اگر چند روز تحت نظرتان باشد بعد میتوانید به محل قبلی اش بازگردانید.
 • بلدرچین شما بیش از حد احساس گرما میکند:شما میتوانید با انتقال او به یک محیط سرد و یا دور کردن از نور خورشید این درد او را درمان کنید.

2- اهلی کردن بلدرچین خود

اگرچه رام کردن بلدرچین رشد کرده سخت است ولی امکان پذیر است.رام کردن بلدرچین خوب است اگر شما نیاز دارید که با آنها ارتباط برقرار کنید یا به دامپزشک ببرید یا با آنها به مدت محدود ولی مدام بازی کنید.برای اهلی کردن بلدرچین میتوانید با دست خود به او غذا دهید یا زود زود انها را ملاقات کنید.

3-بال بلدرچین خود را کوتاه کنید

بلدرچین ها در مواقعی که احساس وحشت زیادی کنند بسیار بالا پرواز میکنند.پس برای جلوگیری از فرار آنها بال آنها را کوتاه کنید.

4-تعیین جنسیت بلدرچین خود

اگر شما هنوز جنس بلدرچین خود را نمیدانید میتوانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • بلدرچین نر معمولا موهای روشن تر به اطراف گردن خود دارد و تهاجمی تر از جنس ماده است.
 • با توجه به از دست دادن موهای پشت سر جنس ماده ای توان تشخیص داد که به هنگام جفت گیری آنها را از دست داده است.

5-در صورت تمایل داشتن بلدرچین خود

وقتی میخواهید نژاد یک بلدرچین را رونق دهید سعی کنید بیشتر مزاحم آنها نشوید بعد از تخم گذاری چون باید 21 روز روی تخم ها بنشیند تا آنها تبدیل به جوجه شوند.

اطلاعات مطلب

 • بلدرچین
 • 51,334 بازدید
 • (51 votes, average: 4,29 out of 5)
  Loading...
 • آخرین ویرایش توسط : - یکشنبه, 21 می 17, 7:01 ق.ظ
 • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

 1. kazem - 2018/01/04 - 11:14 ق.ظ
  • محمد بایگان - 2018/11/02 - 1:06 ق.ظ
  • ابوالفضل - 2019/04/09 - 4:48 ب.ظ
 2. فرزین - 2018/01/29 - 7:48 ب.ظ
  • مهدی هاتفی نیا - 2018/02/03 - 8:20 ب.ظ
 3. فرزین - 2018/02/06 - 5:37 ب.ظ
  • مرغ عشق صائب - 2018/05/29 - 4:16 ب.ظ
 4. محمد مهدی حلیمی - 2018/05/31 - 3:24 ب.ظ
 5. Hasan Aga - 2018/06/01 - 1:35 ق.ظ
 6. سونیا نصیری فرد - 2018/06/04 - 5:28 ب.ظ
 7. Pouya yusefiyan - 2018/06/04 - 5:46 ب.ظ
 8. Pouya yusefiyan - 2018/06/04 - 5:47 ب.ظ
 9. صادقی - 2018/06/04 - 7:11 ب.ظ
 10. امیدمحمدزاده - 2018/06/09 - 9:18 ب.ظ
 11. میلاد کفیلی - 2018/06/10 - 12:51 ق.ظ
 12. maryam nasiri - 2018/06/11 - 5:01 ب.ظ
 13. کپ جوشی - 2018/07/29 - 3:07 ب.ظ
 14. فهیمه مقدسی - 2018/09/07 - 1:23 ق.ظ
 15. محمد تقی صادقی - 2018/10/14 - 1:24 ق.ظ
 16. فرزین - 2018/12/17 - 9:03 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو - 2018/12/19 - 3:05 ب.ظ
 17. ابوالفضل - 2019/04/09 - 4:50 ب.ظ
 18. عباس شاپوری - 2019/04/21 - 3:55 ب.ظ
 19. امیر روزبه - 2019/04/30 - 3:17 ب.ظ
 20. ilia - 2019/05/09 - 8:30 ب.ظ
 21. ilia - 2019/05/09 - 8:32 ب.ظ
 22. حجت شایا - 2019/05/23 - 8:57 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو - 2019/05/25 - 8:13 ب.ظ
 23. صادق - 2019/05/28 - 7:57 ب.ظ
 24. رها اعتمادی فر - 2019/05/28 - 11:15 ب.ظ
  • 123 - 2020/05/30 - 4:58 ب.ظ
 25. ارمان دارک - 2019/06/30 - 6:55 ب.ظ
 26. elahe.r - 2019/07/10 - 10:07 ب.ظ
  • دانشمند پاسخگو - 2019/07/11 - 10:23 ق.ظ
 27. زهرا - 2019/07/13 - 3:10 ب.ظ
 28. محمد - 2019/07/17 - 8:45 ب.ظ
 29. میترا محمد زاده - 2019/07/18 - 11:50 ق.ظ
  • علی مظفری - 2019/07/21 - 11:21 ب.ظ
  • دانیال - 2019/10/16 - 4:54 ب.ظ
 30. شایان - 2019/09/15 - 2:20 ب.ظ
 31. سیما - 2019/12/04 - 3:13 ق.ظ
 32. مریم - 2020/02/09 - 4:03 ب.ظ
 33. علیرضا - 2020/03/29 - 2:10 ق.ظ
 34. ولی الله - 2021/05/15 - 12:39 ب.ظ
 35. آرمین - 2021/06/24 - 2:35 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب