ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

NAT چیست و چگونه کار میکند ؟

NAT چیست و چگونه کار میکند ؟

NAT چیست و چگونه کار میکند ؟

قبل از اینکه نگاهی عمیق به این مقوله  داشته باشیم می بایست بدانیم که عملکرد NAT چگونه است. بسته به نوع استفاده ، روشهای پیاده سازی مختلفی دارد ولی همه آنها دارای یک مفهوم می باشند.

NAT بسیار متداول شده تا آنجایی که در قابلیت پشتیبانی از آن در اکثر دستگاه ها نظیر router, firewall و… قرارداده شده است ویا حداقل یک نوع از این تکنولوژی را پشتیبانی می کنند.

NAT تنها مختص شبکه هایی که به اینترنت متصل هستند محدود نمی شوند ،بلکه شما از این تکنولوژی می توانید بین شبکه های محلی خود نیز استفاده کنید ولی چون اکثر سازمانها درجهت ارتباط با اینترنت از این روش استفاده می کنند ما نیز به بررسی همین نوع استفاده می پردازیم.

مفهوم NAT بسیار ساده و به این صورت است که یک دستگاه (مثل کامپیوتر یا مسیریاب)به عنوان دروازه ورود به اینترنت عمل می کند و با این کار آدرس های ایستگاه های کاری را به آدرس دستگاهی که NAT روی آن فعال است ترجمه می کند ،به بیان دیگر NAT روی دستگاهی که به اینترنت وصل شده فعال می شود و ایستگاه های کاری و به طور کلی شبکه شما را از دید اینترنت پنهان می دارد.

از سوی دیگر اینترنت شبکه شما را به صورت یک دستگاه ساده می بیند که به اینترنت متصل می باشد.

NAT روی شبکه تغییر ایجاد نمی کند و نیازی به تنظیمات دوباره روی ایستگاه های کاری نیست فقط ایستگاه های کاری می بایست آدرس دروازه خروجی از شبکه را که همان آدرس دستگاهی است که NAT روی آن فعال شده را بدانند.

شبکه با چهار ایستگاه کاری و یک مسیریاب جهت اتصال به اینترنت داریم .تمام ایستگاه های کاری دارای آدرس محلی گروه C می باشند

 


NAT
چگونه کار می کند ؟

سه روش کلی برای اجرای NAT وجود دارد اگر چه قاعده کلی برای هر روش یکی است .همانطوری که در شکل های بالا نشان داده شد ،ترافیک ارسالی از سمت ایستگاه های کاری از درون یک روتر به اینترنت وارد می شوند و عملیات NAT را روی بسته ها انجام می دهد و به مقصد می فرستد.


هربسته ای که روی کارت شبکه محلی مسیریاب دریافت می شود توسط روتر عملیات جابجایی آدرس محلی با آدرس اینترنتی انجام می شود و سپس بسته ها ارسال می شود.

در این شکل یک ایستگاه کاری از داخل شبکه یک بسته اطلاعاتی را به آدرس مقصد ۱۳۵٫۲۵۰٫۲۴٫۱۰ می فرستد ، این بسته اطلاعاتی از داخل دروازه خروجی گذشته وبه اینترنت می رسد.

مطالب مرتبط


گام 1 - عمليات NAT

عمليات NAT روي بسته ارسالي به روش زير ارسال مي گردد :بسته اطلاعاتي اصلي پس از رسيدن به مسيرياب آدرس مبداء آن از 192.168.0.12 به 203.31.220.134 تغيير پيدا مي كند سپس روتر اين اطلاعات را در حافظه خود و در NAT-Table نگهداري مي كند و به اين طريق است كه بسته هايي هم كه از اينترنت ارسال مي شوند ،مقصد خود را تشخيص مي دهند.

بعد از بررسي مفاهيم NAT مختصري از مفهوم NAT Table را بررسي مي كنيم.

NAT Table
قلب اصلي عملكردNAT مي باشد. هر ارتباطي از داخل شبكه به خارج شبكه مانند اينترنت در اين جدول ثبت مي شود تا مسيرياب بداند كه با اطلاعات دريافتي روي Interface هاي خود چگونه رفتار كند و به كجا بفرستد. اين جدول به تدريج توسط ارتباط هايي كه ايجاد شده و از درون مسيرياب مي گذرد پر مي شود و هرگاه كه ارتباطي قطع شود ركورد ثبت شده در اين جدول حذف مي گردد و فضا براي ثبت ركوردهاي ديگر باز مي شود.

NAT Table
در نوع هاي مختلف NAT متفاوت كار مي كند. NAT Table بزرگتر به معني اشغال حافظه بيشتر است و مي تواند ارتباطات زيادتري را رديابي كند، به اين معني كه دستگاهي كه NAT روي آن فعال است ، جدول بزرگتري دارد و مي تواند ارتباطات بيشتري را نسبت به دستگاهي كه NAT Table آن كوچكتر است ثبت و كنترل نمايد. شكل زير ساختار يك NAT Table را نشان مي دهد:


شكل فوق نمايانگر دو درخواست از داخل و از ايستگاههاي كاري 192.168.0.5 و 192.168.0.21 به دستگاهي كه NAT روي آن فعال است ، مي باشد. اين بسته هاي اطلاعاتي به صورت موقتي روي يك قسمت خاصي از مسيرياب ذخيره شده تا تغييرات اندكي روي آن انجام شود.

در اين مثال:

مسيرياب آدرس مبداء هر بسته اطلاعاتي را كه همان آدرس محلي ايستگاه هاي كاري مي باشد با آدرس اينترنتي خود كه آدرس 203.31.22.134 است تعويض مي كند و سپس بسته اطلاعاتي از طريق كارت شبكه اينترنتي مسيرياب و يا دستگاهي كه NAT روي آن فعال است به اينترنت ميفرستد .

يعني قبل از اينكه بسته هاي اطلاعاتي مسيرياب را ترك كنند يك ركورد براي هر بسته داخل جدول NAT ثبت مي شود اين ركورد مسيرياب را قادر مي سازد تا تصميم گيري مناسبي را براي بسته هايي كه از اينترنت برمي گردند انجام دهد.

وقتي كه جواب يك درخواست از اينترنت برمي گردد چه اتفاقي مي افتد؟

در واقع همان اتفاقي كه در مورد بسته هاي خروجي مي افتد روي بسته هاي ورودي نيز انجام مي شود.

وقتي جواب درخواستي از اينترنت به مسيرياب مي رسد ، مسيرياب از جدول NAT خود كمك گرفته و ركورد مشخص مربوط به اين درخواست را پيدا مي كند و يك تغيير كوچك ديگر روي بسته اطلاعاتي انجام مي دهد و اين تغيير، تعويض IP مقصد از 203.31.220.134 به 192.168.0.5 براي بسته اطلاعاتي اول و 192.168.0.21 براي بسته اطلاعاتي دوم مي باشد. سپس اين بسته هاي جديد به مقصدشان فرستاده مي شوند و مسيرياب ركورد مربوط به اين دو را از جدول NAT خود حذف مي كند.

روي اكثر دستگاه هايي كه NAT را پشتيباني مي كنند، ارتباطات NAT محدود به حافظه موجود روي آن دستگاه مي باشد. هر ترجمه NAT (تعويضIP) حدود 160 بايت از حافظه را اشغال مي كند.

نتيجه اينكه اگر1000 ترجمه اتفاق بيفتد حدود 1.6 مگابايت از حافظه اشغال مي شود. بنابراين Platform ي براي استفاده از NAT مناسب است كه داراي حافظه كافي براي كنترل ارتباطات و عملكرد NAT را نيز داشته باشد

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 692 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - پنج‌شنبه, 20 دسامبر 18, 3:45 ب.ظ
  • فناوری اطاعات

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب