ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

MPLS چگونه کار می کند ؟

MPLS چگونه کار می کند ؟

MPLS چگونه کار می کند ؟

Label Switch Router

یک Label Switch Router یا LSR روتری است که از MPLS پشتیبانی می کند. این روترها قادر هستند که Label های MPLS را درک کنند و بسته های label زده را در لایه دو (دیتا لینک) ارسال یا دریافت کنند.

در شبکه MPLS چند نوع LSR داریم که به شرح زیر هستند :

 • Ingress LSR : این نوع روترهای LSR ، بسته هایی که دارای Label نیستند را دریافت می کنند و به آنها label می زنند و آنها را در شبکه MPLS ارسال می کنند. این روترها در لبه شبکه MPLS قرار دارند.
 • Egress LSR : این نوع روترهای LSR ، بسته هایی که دارای label هستند را از شبکه MPLS دریافت می کنند و سپس آنها را ارسال می کنند. این روترها در لبه شبکه MPLS قرار دارند.
 • Intermediate LSR : این نوع LSR ، بسته های label زده شده را دریافت می کند عملیاتی را روی آن انجام می دهد سپس آنرا ارسال می کند. این نوع LSR ، روترهای میانی شبکه MPLS می باشند.

نکته :

روترهای ingress LSR و egress LSR به عنوان Edge LSR شناخته می شوند.

نکته :

در MPLS VPN روترهای egress LSR و ingress LSR به عنوان provider edge (PE) Router معرفی می شوند. روترهای میانی به عنوان Provider (P) Router معرفی می شوند. این نام ها خیلی معروف شده اند به همین خاطر حتی در شبکه های MPLS از این نام ها استفاده می شود.
نکته : یک بسته می تواند چند label داشته باشد و آنها را در label sack قرار می دهد. Label stack یک پشته است.

LSRها باید بتوانند سه عمل زیر را انجام دهند :

 • Pop : حذف label را pop گویند.
 • Push : اضافه کردن label را push گویند.
 • Swap : جایگزینی label جدید با label که در بالای label stack قرار دارد را swap گویند.

روترهای LSR باید بتوانند قبل از ارسال بسته ها ، label را pop کنند همچنین باید بتوانند به بسته های دریافتی یک label را push کنند. اگر بسته دریافتی دارای label باشد LSR ، label مورد نظر را به label stack اضافه می کند و بعد آنرا ارسال می کند. همچنین اگر بسته label نداشت LSR این label stack را ایجاد می کند و label مورد نظر را به آن push می کند. غیر از موارد فوق LSR باید بتواند swap را نیز انجام دهد.

زمانی که یک بسته label زده به دست روتر LSR برسد label که در بالای label stack قرار دارد با label جدید جایگزین می شود.
LSR که به بسته ای که هنوز label نخورده label بزند imposing LSR گفته می شود چون اولین LSR است که label را به بسته می زند. اینکار توسط ingress LSR انجام می شود. LSR که label های یک بسته را خالی می کند و بسته بدون label می کند را disposing LSR گفته می شود. اینکار توسط egress LSR انجام می گیرد.

مطالب مرتبط


گام 1 -

Label Switched Path :

Label Switched Path یا LSP رشته ای از LSR ها است که بسته label زده را از میان شبکه MPLS عبور می دهند. در واقع LSP مسیری است از میان شبکه MPLS که بسته ها آنرا طی می کنند.

اولین LSR برای LSP همان ingress LSR می باشد و همچنین اخرین LSP برای LSP نیز egress LSR می باشد و تمام LSR های بین ingress LSR و egress LSR در LSP همان Intermediate LSR می باشند.

 

نکته :

LSP یکطرفه می باشند به همین خاطر بین دو edge LSR دو LSP می توانند مسیرهای متفاوتی از یگدیگر داشته باشند.

در شکل زیر ، فلش بالای تصویر جهت LSP را از چپ به راست نشان می دهند.

 60c4930b11144ef3aa84ad15abebccd5

Ingress LSR در یک LSP همیشه به عنوان اولین روتر که به بسته label زده نمی تواند باشد و شاید قبلا توسط یک LSR دیگر label زده شده باشد. نمونه آن LSP تو در تو یا همان nested LSP می باشد که یک LSP در LSP دیگر قرار می گیرد. در شکل زیر نمونه آنرا در شبکه MPLS می بینید.

نقطه شروع LSP دوم از سومین LSR می باشد و نقطه پایان آن LSR ماقبل آخر است در نتیجه زمانی که بسته به ingress LSR این LSP برسد از قبل label خورده است. ingress LSR در LSP دوم دومین label را به بسته push می کند و باعث می شود که label stack ما در اینجا دارای دو label باشد. Label بالایی متعلق به LSP دوم یا همان LSP تودرتو و label پایینی متعلق به LSP اول می باشد.

 

eb067a0c8d254842999ca71865aff9e8

Forwarding Equivalence Class :

Forwarding Equivalence Class یا به اختصار FEC گروهی یا جریانی از بسته ها هستند که به یک مسیر خاص متعلق دارند و دارای شرایط یکسانی هستند. همه بسته های که به یک FEC تعلق دارند دارای label یکسان هستند. اما داشتن label یکسان دلیل بر یکسان بودن FEC نمی باشد.

چون مقادیر و عوامل دیگری برای تعیین FEC یکسان وجود دارد. شرایط و رفتار متفاوت در ارسال نیاز به داشتن FEC های متفاوت است. روتری که تصمیم می گیرد که هر بسته به کدام FEC تعلق دارد ingress LSR می باشد چون ingress LSR است که به بسته های ورودی label می زند و آنها را دسته بندی می کند.


برخی از نمونه های FEC به شرح زیر هستند :

 • بسته هایی که آدرس لایه سه مقصد آنها یعنی IP Address با یک شبکه خاص یکی است. مقصد همه آنها یک شبکه است.
 • بسته های Multicast که به یک گروه خاص تعلق دارند.
 • بسته های دارای DSCP یکسان
 • فریم های لایه دو که روی یک VC یا Subinterface در ingress LSR دریافت می شوند و در شبکه MPLS منتقل می گردند و از طریق یک VC یا Subinterface در egress LSR حمل می شوند.
 • بسته هایی که IP Address مقصد آنها با یک شبکه که متعلق به BGP است مطابقت پیدا می کنند و همه آنها دارای BGP next hop یکسانی هستند.

نمونه آخر که برای FEC نام برده شد در رابطه با BGP است و یک نمونه قابل توجه است به همین خاطر آنرا بررسی می کنیم.

همانطور که گفتیم در ingress LSR تمام بسته هایی که IP Address مقصد آنها با یک مسیر در جدول مسیریابی مربوط به BGP مطابقت پیدا کند و BGP next hop یکسانی داشته باشد به یک FEC تعلق دارد.

به این معنی که همه بسته های ورودی به شبکه MPLS براساس BGP next hop خود label می خورند. در شکل زیر یک شبکه MPLS را نشان می دهد که Edge LSR های آن iBGP را اجرا کرده اند.

 

d1283e7d47d649179b48d73b0fd6a21f

IP Address مقصد بسته ها هنگام ورود به ingress LSR بررسی می شود. آدرس مقصد همه این بسته ها به شبکه های که توسط BGP شناخته شده اند تعلق دارند.

بسیاری از این شبکه ها دارای BGP next hop یکسانی هستند یا به عبارتی دارای egress LSR یکسانی هستند.

همه بسته هایی که دارای BGP next hop یکسانی هستند در یک FEC قرار می گیرند و همینطور که قبلا گفته شد همه بسته هایی که به یک FEC تعلق دارند به آنها label یکسانی در ingress LSR تعلق می گیرد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب