گام 1 - ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

انتخاب مخزن برای گوپی ( guppy )

مخرنی را انتخاب کنید که حداقل 10 گالن(40 لیتر) باشد. گوپی ها دوست دارند دسته تشکیل دهند و نباید بصورت تکی و یا در ظرفی کوچک نگهداری شوند. قاعده کلی این است که به ازای هر 1سانتی متر ماهی، 2 لیتر آب را فراهم کنید. گوپی ها تا 5 سانتیمتر رشد میکند بنابراین شما باید حداقل 40 لیتر آب را برای 5 عدد گوپی فراهم کنید.

  • به یاد داشته باشید که این یک راهنمایی کلی است. نگهداری بیشتر از 5 گوپی در 40 لیتر آب به آنها آسیب نخواهد رساند، اما شما باید تلاشی بیشتری در نگهداری مخزن انجام دهید.
ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

نصب فیلتر تصفیه آب بروی مخزن گوپی ( guppy )

اگر مبتدی هستید از یک فیلتر قدرتمند خارجی استفاده کنید. آن را در پشت مخزن نصب کنید. جایی که بتوانید درپوش مخزن را برش دهید. هنگام افزودن گیاه و دکوراسیون به مخزن، آنها را از فیلتر دور نگه دارید.

  • فیلتری را انتخاب کنید که نسبت به اندازه مخزن، قدرت کافی داشته باشد. فیلتر میبایست آب مخزن را حداقل پنج بار در ساعت تصفیه کند. بنابراین اگر شما یک مخزن 10 گالنی(40 لیتری) داشته باشید، باید فیلتری تهیه کنید که بتواند 50 گالن(200 لیتر)  آب را در ساعت به گردش درآورد.
  • فیلترهای “زیر شنی” نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند.شن ها نیز میبایست بطور منظم با استفاده از “سیفون” تمیز نگه داشته شوند.
ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

اضافه کردن شن به مخزن گوپی ( guppy )

حدود 5 سانتی متر شن به پایین مخزن اضافه کنید. قبل از اضافه کردن شن، مخزن را چندین بار بطور کامل شستشو دهید. پایین مخزن را با 5 تا 8 سانتی متر شن، بپوشانید.

  • به هیچ عنوان از مواد شوینده برای شستن مخزن استفاده نکنید.
  • از ماسه یا شن موجود در حیاط یا فضای باز استفاده نکنید زیرا میتواند انگل ها و باکتری های مضر را وارد زیستگاه کند.
  • اگر گیاهان زنده نیز به زیستگاه اضافه خواهید کرد مطمئن شود ماسه مورد استفاده برای گیاهان مناسب باشد.
ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

پر کردن نصف مخزن  گوپی ( guppy ) با آب

مخزن را تا نیمه پر از آب کنید و سپس دکوراسیون را اضافه کنید. این کار باعث میشود راحت تر سنگ ها و دکوراسون را در جای خود قرار دهید.گوپی ها میتوانند میان گیاهان و سایر وسایل دکوری پنهان شود و این کار از استرس آنها میکاهد. از طرفی، گیاهان سموم موجود در آب را جذب میکنند و اکسیژن به آب اضافه میکنند.

  • اطمینان حاصل کنید که سنگ ها و وسایل دکوری محکم در داخل شن ها قرار بگیرند. شما نمیخواهید در آینده این وسایل با افتادن خود به ماهی های شما صدمه بزنند.
ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

نصب پمپ هوا در مخزن گوپی

پمپ هوا را در مخزن قرار دهید. پمپ هوا به اکسیژنه کردن و چرخش آب در مخزن کمک میکند. میتوانید پمپ هوا را به یک وسیله دکوری مانند صدف یا صندوق متصل کنید تا جلوه ی جالبی به آکواریوم شما ببخشد.

  • بعضی از فیلتر ها برای کار، نیاز به پمپ هوا دارند. در هنگام خرید پمپ هوا به این نکته نیز توجه داشته باشید.
ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

نصب بخاری در مخزن گوپی

بخاری را به مخزن اضافه کنید. گوپی ها در دمای بین 24 تا 27 درجه سانتیگراد رشد بهتری میکنند.بخاری میبایست دارای ترموستات قابل تنظیم باشد.در روزهای گرم درجه  ترموستات را بالا ببرید تا دمای آب نوسان کمتری داشته باشد.

  • بخاری را فقط زمانی روشن کنید که بطور کامل داخل آب قرار گرفته باشد.
ایجاد بهترین زیستگاه برای ماهی گوپی ( guppy )

نصب چراغ بروی مخزن گوپی

چراغ را بر روی مخزن نصب کنید. گوپی ها به چرخه روشنایی و تاریکی در طول شبانه روز نیاز دارند تا بخوبی رشد کنند.

بدون یک دوره تاریکی 8 ساعته، گوپی ها نمیتوانند بخوبی استراحت کنند. و بدون نور کافی آنها مستعد ابتلا به ناهنجاری خاص خواهند بود.

گام 2 - آماده سازی آب برای ماهی گوپی

آماده سازی آب برای ماهی گوپی

پر کردن مخزن با آب

مخزن را با آب پر کنید. بعد از قرار دادن دکوراسیون و تجهیزات در جای خود، مابقی مخزن را نیز پر کنید. آب را تا بالاترین ارتفاع مخزن پر نکنید تا هنگام فرو کردن دستتان درون مخزن، آب سرریز نشود.

گام 3 - خو دادن ماهی گوپی به خانه جدید

خو دادن ماهی گوپی به خانه جدید

خو دادن ماهی ها به شرایط جدید

یک چهارم از آب کیسه را با آب مخزن خود جایگزین کنید. وقتی گوپی ها را از فروشگاه به خانه می آورید میزان آمونیاک داخل کیسه افزایش و میزان اکسیژن کاهش می یابد. یک چهارم آب کیسه را بردارید و سپس آن را با آب مخزن خود جایگزین کنید.

به تدریج گوپی ها به شرایط جدید عادت خواهند کرد