گام 1 - تهیه بذر کدوتنبل

تهیه بذر کدوتنبل

بذر کدوتنبل تهیه کنید:

می‌توانید از عطاری ها و گلخانه ها این بذرها را تهیه کنید. همینطور می‌توانید از همان تخمه‌های داخل یک کدوتنبل استفاده کنید.

 

گام 2 - مراحل کاشت بذر تا جوانه زدن

مراحل کاشت بذر تا جوانه زدن

آماده کردن محیط کاشت:

یک فنجان پلاستیکی دور ریختنی آماده کنید. آن را با کودبرگ یا کود طبیعی پر کنید. با انگشتان خود چاله‌ی کوچکی در کودبرگ یا کود طبیعی ایجاد کنید.

 

 


 

گام 3 - انتقال بذرها به گلدان

انتقال بذرها به گلدان

جوانه ها را به گلدان منتقل کنید

چند هفته صبر کنید تا دانه‌های کدو تنبل جوانه بزنند. بعد، آن‌ها را به گلدان منتقل کنید. اما مواظب باشید که به ریشه‌های آن‌ها آسیب نزنید – ممکن است به آن‌‌ها شوک وارد شده و از بین بروند.

 

 


 

گام 4 - گردافشانی شکوفه های کدو تنبل

گردافشانی شکوفه های کدو تنبل

شکوفه‌ها را گرده‌افشانی کنید

ازآنجایی‌که گیاه کدو تنبل در فضای بسته هستند و دسترسی به گرده‌افشانی زنبورها یا دیگر حشرات ندارند، برای این‌که گیاه کدو تنبل شما میوه بدهد، شما مسئول گرده‌افشانی شکوفه‌ها هستید.

یاد بگیرید چطور شکوفه‌های نر را از ماده تشخیص دهید. کدوتنبل روی یک ساقه هم شکوفه‌های نر دارد و هم شکوفه‌های ماده. شکوفه‌های نر بلندتر، باریک‌تر، و شیپور مانند هستند. داخل این شکوفه‌ها پرچم (تنه‌ی کوچکی که رویش گرده دارد) هست. شکوفه‌های ماده پهن‌تر، کوتاه‌تر، و بازتر هستند، شبیه پیاله‌های کوچک.این شکوفه‌ها پرچم ندارند. به‌دقت شکوفه‌های نر را مراقبت کنید و در صورت امکان آن‌ها را جمع کنید. امکانش هست که ساقه اول شکوفه‌های نر بدهد. ممکن است قبل از رسیدن شکوفه‌های ماده پژمرده شوند. درصورتی‌که پژمرده شدند، آن‌ها را دور نیندازید، تا وقتی شکوفه‌های ماده باز می‌شوند از آن‌ها نگه‌داری کنید.
شکوفه‌های ماده را گرده‌افشانی کنید. با دو روش متفاوت می‌توان این کار را انجام داد: اگر شکوفه‌های نر هنوز روی ساقه هستند و سالم‌اند،‌ یک قلم‌موی تمیز (یا قلم شیرینی‌پزی/ قلم دوزندگی) بردارید و با دقت مقداری گرده (شبیه پودری زرد رنگ) از روی پرچم (تنه‌ی کوچکی که وسط شکوفه قرار دارد) شکوفه‌های نر بردارید. با قلم‌موی خود به‌آرامی گرده را به پایه‌ی (داخل) شکوفه‌های ماده بمالید. درصورتی‌که شکوفه‌های نر خشک شده‌اند، آن‌ها را با دقت باز کنید، و پرچم را از آن بیرون بکشید (تنه‌ای در وسط شکوفه‌ها که در انتهایش گرده است). پرچم را بردارید و سر گرده دارش را به شکوفه‌ی ماده بزنید تا به انتهای شکوفه بخورد و روی آن گرده بریزد. اگر بخواهید می‌توانید پرچم را همان جا رها کنید یا می‌توانید بعد از پایان کار آن را بردارید.

گام 5 - نگهداری از کدو تنیل

نگهداری از کدو تنیل

از بوته کدو تنبل بخوبی نگهداری کنید

مطمئن شوید گیاهتان نور و آب کافی دریافت می‌کند. به‌خصوص وقتی که شکوفه‌ها میوه می‌دهند به میزان آب و نوری که دریافت می‌کنند دقت کنید.