ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دو + هشت =

بستن
بستن

چگونه گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان یا باغچه بکاریم؟

چگونه گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان یا باغچه بکاریم؟

کاشت گوجه فرنگی گیلاسی

گوجه فرنگی های گیلاسی، سایز کوچک گوجه فرنگی های معمولی هستند که به سرعت رشد کرده و میوه می دهند. نام های دیگر آن گوجه گیلاسی یا گوجه مینیاتوری (به انگلیسی: Cherry tomato) می باشد. گوجه فرنگی های گیلاسی میوه‌ای گرد و کوچک است که گفته می‌شود حاصل ترکیب ژنتیکی گوجهٔ انگورکی (نام یک گونه از سرده بادنجان است) و گوجه‌فرنگی اهلی (همان معمولی) است.  گوجه فرنگی گیلاسی یکی از محبوب ترین گیاهان برای کاشت می باشد، زیرا به سرعت رشد کرده و به خوبی میوه می دهند. اگر تمایل به کاشت این گیاه دارید، باید از نحوه ی کاشت و نگهداری آن اطلاعاتی داشته باشید. در آموزش امروز نحوه ی کاشت و پرورش گوجه فرنگی گیلاسی به صورت مرحله به مرحله آورده شده است.

 

ویکی چجور ؛ دنیایی از آموزش های منحصر به فرد در زمینه های مختلف

مطالب مرتبط


گام 1 - آماده سازی برای پرورش

آماده سازی برای پرورش

انتخاب دانه، بذر یا نهال گوچه فرنگی

دانه یا نهال کوچکی را انتخاب کنید. کاشت و پرورش گوجه فرنگی گیلاسی از طریق بذر یا نهال کوچک امکان پذیر است. می توانید نهال های این گیاه را از گلفروشی ها یا گلخانه ها تهیه کنید یا بذرها را از عطاری ها تهیه نمایید. چندین گونه بذر برای این گیاه وجود دارد که می توانید با مشورت گرفتن از عطاری ها و گلخانه ها بهترین گونه را انتخاب نمایید.

آماده سازی برای پرورش

قفسه ی فلزی مخصوص گوجه یا ستون های چوبی

قفسه ی فلزی مخصوص گوجه یا ستون های چوبی بخرید. گوجه فرنگی گیلاسی به سرعت رشد می کند. بنابراین نیاز به چیزی به عنوان تکیه گاه برای ساقه های گوجه دارید. قفسه ی مخصوص گوجه را می توانید از گلخانه ها بخرید. قفسه ی فلزی باید به اندازه ی کافی بزرگ باشد. حین رشد و بلند شدن شاخه های گوجه فرنگی ،شاخه های آن را به میله ها و ستون های قفسه وصل کنید. می توانید از یک تکه چوب نیز استفاده کنید.
هیچ گاه قفسه های پلاستیکی خریداری نکنید، زیرا پلاستیک ها باعث آزاد شدن مواد سمی و پخش آن در میوه می شود.
همچنین می توان قفسه های فلزی و ستون های چوبی را همراه با هم استفاده کرد به طوری که ستون های چوبی را وسط قفسه ی فلزی قرار دهید.

نکته :

بالا نگه داشتن گوجه ها از سطح زمین، باعث ایجاد جریان هوا در تمامی قسمت های گیاه و کاهش ایجاد آفت و سالم تر بودن میوه ها می شود.

آماده سازی برای پرورش

پرورش گوجه گیلاسی در گلدان یا باغچه

می توان گوجه گیلاسی را در گلدان یا باغچه پرورش داد. هیچ روشی برای پرورش گوجه ها بهتر از دیگری نیست و پرورش این گیاه بستگی به محیط زندگی تان دارد.اگر قصد پرورش گوجه در گلدان یا یک مخزن دارید. برای این کار گلدان و مخزن بزرگ انتخاب کنید. زیرا گوجه فرنگی به مرور و با رشد نیاز به مکان بزرگتری دارد.

آماده سازی برای پرورش

محیط آفتابی انتخاب کنید.

گوجه فرنگی های گیلاسی نیاز به نور خورشید زیادی دارد. این گیاه حداقل به 8 ساعت نورخورشید در روز نیاز دارد. این گیاه نباید زیر سایه ی گیاهان دیگر باشد. رد غیر این صورت میوه های خوبی نمی دهند.

آماده سازی برای پرورش

خاک غنی و کود گیاهی و حیوانی خریداری کنید.

اگر قصد پرورش گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان دارید، نباید مستقیماً از خاک نامناسب باغچه استفاده کنید. زیرا این گونه خاک ها در گلدان محیط مناسبی برای حشرات موذی فراهم می کند. به جای آن می توانید از خاک غنی و ارگانیک موجود در گلفروشی ها و گلخانه ها استفاده کنید.

آماده سازی برای پرورش

PH خاک را تست کنید.

اگر قصد استفاده از خاک باغچه دارید یا می خواهید گوجه را در باغچه بکارید، Ph خاک آن را تست کنید. این کار نشان می دهد که آیا نیاز به تغییر Ph خاک ،غنی کردن خاک هست یا خیر. این کار باید حداقل دو هفته قبل از کاشت انجام گیرد.
     - پس یک گودی 6 تا 10 اینچ در خاک گلدان یا باغچه ایجاد کنید. برای تست کردن زمین کشاورزی، سنگ و کلوخ را از محیط آزمایشی جدا کرده و یا خرد کنید تا خاک یک اندازه شود.

تست خاک

     - خاک را برای موجودات زنده چک کنید.خاک سالم،خاکی است که دارای موجودات زنده از قبیل کرم ها،عنکبوت ها،هزارپا و حشرات دیگر باشد.بعد از گود کردن خاک،به مدت 4 دقیقه صبر کنید و تعداد موجودات زنده را بشمارید. اگر تعداد این موجودات در خاک کمتر از 10 عدد باشد،ممکن است خاک تان سالم نباشد.
     - هم چنین نیاز به دستگاه سنجش Ph دارید.می توانید این وسیله را از گلفروشی ها یا گلخانه ها تهیه کنید. مقداری خاک در یک مخزن یا سطل ریخته و بر اساس دستورالعمل سنجش Ph خاک را تست کنید.

گام 2 - پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی در یک محیط گرم

این گیاه به آب و هوای گرم برای رشد نیاز دارد و در آب و هوای سرد و کوهستانی به سرعت خراب می شود. یک هفته بعد از فصل سرما زمان مناسبی برای رشد این گیاه در باغچه می باشد. هنگام کاشت نهال گوجه فرنگی دمای هوا باید در حدود 21 درجه سانتی گراد  باشد.

زمان کاشت

اگر قصد پرورش گوجه فرنگی گیلاسی از دانه و بذر را دارید، پرورش آن را 8 الی 10 هفته قبل از پایان فصل سرما شروع کنید. بذرها به 2 الی 3 ماه محیط گرم و آب و هوای گرم برای رشد نیاز دارند.

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

انتخاب گلدان مناسب

گلدان بازهکشی مناسب انتخاب کنیم. در صورت کاشت گوجه در گلدان، چند سوراخ باید پایین گلدان ایجاد کنید. می توانید از گلدان های سوراخ دار آماده در گلفروشی ها استفاده کنید. قبل از کاشت حتما از کودهای غنی در خاک تان استفاده کنید.

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

قرار دادن قفسه ی فلزی مخصوص در گلدان

ابتدا ستون چوبی یا قفسه ی فلزی را درون گلدان قرار دهید و سپس خاک بریزید تا ستون ها و قفسه در خاک محکم باشد.

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

پر کردن گلدان با خاک

نصف گلدان را با خاک غنی و مخلوط شده با کود پر کنید. تا زمان مرطوب شدن و خیس شدن خاک، آب بدهید. سپس بقیه ی خاک را تا 1.5 سانتی متر پایین تر از لبه ی گلدان پر کنید. سطح خاک را صاف نمایید.

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

ایجاد گودی کوچک روی سطح خاک

در صورت کاشت بذر در گلدان یک سوراخ کوچک در وسط گلدان ایجاد نمایید و بذر ها را داخل گودی بریزید. در صورت کاشت نهال گوجه فرنگی در باغچه به چاله های بزرگتری که این چاله ها حدود 60 سانتی متر از هم فاصله دارند، نیاز دارید. بنابراین نهال ها را به اندازه ای در خاکی با گودال عمیق بکارید که تنها 4 یا 5 برگ آن بیرون از خاک باشد.

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

پر کردن گودال با خاک

بعد از کاشت بذر گودال را با خاک پر کنید. هم چنین اطراف نهال را کاملا با خاک پر کنید تا جایی که تنها چهار یا پنج برگ بیرون از خاک باشد.

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

قرار دادن ستون و قفسه در باغچه

ستون خریداری شده را همانند گلدان در باغچه طوری قرار دهید که نهال گوجه فرنگی در وسط قفسه قرار گیرد. در صورت استفاده از چوب به عنوان پایه اجازه دهید بذرها تبدیل به نهال شوند و سپس چوب ها را با فاصله ی حدود 7 سانتی متر از نهال ها در خاک بگذارید تا آسیبی به ریشه ی نهال وارد نشود.

گام 3 - نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

آبیاری گوجه فرنگی به طور مرتب

گیاه را حدود 2 یا 3 روز در میان آبیاری کنید به طوری که خاک گیاه باید همیشه مرطوب و خیس باشد.ذسپس در صورتی که احساس کردید خاک خشک شده است، به آن آب دهید.
نکته:خاک این گیاه نباید بیش از اندازه پرآب و گلی باشد.

نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

غنی سازی خاک

غنی کردن خاک و کود دادن به خاک این گلدان باعث رشد بهتر و سریع تر آن می شود و غذا ی مورد نیاز بذر و نهال را فراهم می کند. از کودهای ارگانیک، یک بار در هفته استفاده کنید. برای غنی سازی خاک،کود را حدود چند سانتی متری سطح خاک با دست حاوی دستکش مخلوط کنید. کود دهی را حدود چند سانتی متر دورتر از ساقه ی گیاه انجام دهید.

نکته:

       - هنگام استفاده از کودها،به دستورالعمل و طرز استفاده ی آنها دقت نمایید.
       - مواد کودهای ارگانیک مواد غذایی را آرام تر از کودها ی شیمیایی آزاد می کند. استفاده از کودهای شیمیایی ممکن است باعث از بین رفتن ریشه ی گیاه شود.

نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

هرس کردن گوجه فرنگی گیلاسی

هنگامی که گیاه به اندازه ی کافی بزرگ شد، بعضی شاخه های اضافی آن را که از شاخه ی اصلی دور شده اند، هرس کنید. از یک قیچی کوچک یا قیچی باغبانی برای این کار استفاده کنید.

نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

از بین بردن حشرات و بیماری های موذی

گیاه گوجه فرنگی گیلاسی مستعد پرورش حشرات موذی هست، اما بیماری قارچی مسئله ی بزرگتری می باشد. از جمله آثار مخرب قارچ ها بر این گیاه زرد شدن برگ ها ،کپک زدن یا خال دار شدن یا سیاه شدن برگ ها می باشد. به سرعت برگ های خراب را جدا کرده و از حشره کش و قارچ کش استفاده کنید.

نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

میوه دهی بعد از حدود 6 الی 8 هفته

نهال ها بعد از یک ماه شروع به گل دهی می کنند. اگر از بذر استفاده کرده آید به مدت زمان گل دهی 2 هفته اضافه کنید.

مراحل

         - گل ها به میوه های کوچک و سبز تبدیل می شوند.
         - بعد از چند هفته گوجه فرنگی های گیلاسی رسیده و آماده ی خوردن می شوند. برای چیدن گوجه فرنگی، شاخه ها را نکشید و برگ ها را له نکنید .میوه ی رسیده را هر روز از شاخه ها بچینید.
         - گیاه میوه دهی را تا آخر اولین فصل سرما ادامه می دهد.
         - گوجه فرنگی ها را می توانید در محیط خانه ،در فریزر، به صورت خشک شده یا کنسرو شده نگهداری کنید.

 

 

چگونه ها را از ما بخواهید
ویکی چجور
پایگاه تخصصی چگونگی انجام کار

دوستان عزیز

اگر تجربه ای در زمینه ی کاشت گوجه فرنگی دارید، آن را با دوستان خود در  وب سایت ویکی چجور در میان بگذارید. :-) 

 در مورد مطلب گوجه فرنگی سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمایید. :-) 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. محمد بصیری - 2018/06/19 - 11:56 ق.ظ
  2. ویدا شهنازی - 2018/06/19 - 3:02 ب.ظ
  3. امیدمحمدزاده - 2018/06/20 - 12:34 ق.ظ
  4. سونیا نصیری فرد - 2018/06/20 - 9:02 ب.ظ
    • blank
      kh hatefi - 2018/06/20 - 11:30 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب