گام 1 - آماده سازی برای پرورش

آماده سازی برای پرورش

انتخاب دانه، بذر یا نهال گوچه فرنگی

دانه یا نهال کوچکی را انتخاب کنید. کاشت و پرورش گوجه فرنگی گیلاسی از طریق بذر یا نهال کوچک امکان پذیر است. می توانید نهال های این گیاه را از گلفروشی ها یا گلخانه ها تهیه کنید یا بذرها را از عطاری ها تهیه نمایید. چندین گونه بذر برای این گیاه وجود دارد که می توانید با مشورت گرفتن از عطاری ها و گلخانه ها بهترین گونه را انتخاب نمایید.

آماده سازی برای پرورش

قفسه ی فلزی مخصوص گوجه یا ستون های چوبی

قفسه ی فلزی مخصوص گوجه یا ستون های چوبی بخرید. گوجه فرنگی گیلاسی به سرعت رشد می کند. بنابراین نیاز به چیزی به عنوان تکیه گاه برای ساقه های گوجه دارید. قفسه ی مخصوص گوجه را می توانید از گلخانه ها بخرید. قفسه ی فلزی باید به اندازه ی کافی بزرگ باشد. حین رشد و بلند شدن شاخه های گوجه فرنگی ،شاخه های آن را به میله ها و ستون های قفسه وصل کنید. می توانید از یک تکه چوب نیز استفاده کنید.
هیچ گاه قفسه های پلاستیکی خریداری نکنید، زیرا پلاستیک ها باعث آزاد شدن مواد سمی و پخش آن در میوه می شود.
همچنین می توان قفسه های فلزی و ستون های چوبی را همراه با هم استفاده کرد به طوری که ستون های چوبی را وسط قفسه ی فلزی قرار دهید.

نکته :

بالا نگه داشتن گوجه ها از سطح زمین، باعث ایجاد جریان هوا در تمامی قسمت های گیاه و کاهش ایجاد آفت و سالم تر بودن میوه ها می شود.

آماده سازی برای پرورش

پرورش گوجه گیلاسی در گلدان یا باغچه

می توان گوجه گیلاسی را در گلدان یا باغچه پرورش داد. هیچ روشی برای پرورش گوجه ها بهتر از دیگری نیست و پرورش این گیاه بستگی به محیط زندگی تان دارد.اگر قصد پرورش گوجه در گلدان یا یک مخزن دارید. برای این کار گلدان و مخزن بزرگ انتخاب کنید. زیرا گوجه فرنگی به مرور و با رشد نیاز به مکان بزرگتری دارد.

آماده سازی برای پرورش

محیط آفتابی انتخاب کنید.

گوجه فرنگی های گیلاسی نیاز به نور خورشید زیادی دارد. این گیاه حداقل به 8 ساعت نورخورشید در روز نیاز دارد. این گیاه نباید زیر سایه ی گیاهان دیگر باشد. رد غیر این صورت میوه های خوبی نمی دهند.

آماده سازی برای پرورش

خاک غنی و کود گیاهی و حیوانی خریداری کنید.

اگر قصد پرورش گوجه فرنگی گیلاسی در گلدان دارید، نباید مستقیماً از خاک نامناسب باغچه استفاده کنید. زیرا این گونه خاک ها در گلدان محیط مناسبی برای حشرات موذی فراهم می کند. به جای آن می توانید از خاک غنی و ارگانیک موجود در گلفروشی ها و گلخانه ها استفاده کنید.

آماده سازی برای پرورش

PH خاک را تست کنید.

اگر قصد استفاده از خاک باغچه دارید یا می خواهید گوجه را در باغچه بکارید، Ph خاک آن را تست کنید. این کار نشان می دهد که آیا نیاز به تغییر Ph خاک ،غنی کردن خاک هست یا خیر. این کار باید حداقل دو هفته قبل از کاشت انجام گیرد.
      پس یک گودی 6 تا 10 اینچ در خاک گلدان یا باغچه ایجاد کنید. برای تست کردن زمین کشاورزی، سنگ و کلوخ را از محیط آزمایشی جدا کرده و یا خرد کنید تا خاک یک اندازه شود.

تست خاک

     – خاک را برای موجودات زنده چک کنید.خاک سالم،خاکی است که دارای موجودات زنده از قبیل کرم ها،عنکبوت ها،هزارپا و حشرات دیگر باشد.بعد از گود کردن خاک،به مدت 4 دقیقه صبر کنید و تعداد موجودات زنده را بشمارید. اگر تعداد این موجودات در خاک کمتر از 10 عدد باشد،ممکن است خاک تان سالم نباشد.
      هم چنین نیاز به دستگاه سنجش Ph دارید.می توانید این وسیله را از گلفروشی ها یا گلخانه ها تهیه کنید. مقداری خاک در یک مخزن یا سطل ریخته و بر اساس دستورالعمل سنجش Ph خاک را تست کنید.

گام 2 - پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی

پرورش گوجه فرنگی گیلاسی در یک محیط گرم

این گیاه به آب و هوای گرم برای رشد نیاز دارد و در آب و هوای سرد و کوهستانی به سرعت خراب می شود. یک هفته بعد از فصل سرما زمان مناسبی برای رشد این گیاه در باغچه می باشد. هنگام کاشت نهال گوجه فرنگی دمای هوا باید در حدود 21 درجه سانتی گراد  باشد.

زمان کاشت

اگر قصد پرورش گوجه فرنگی گیلاسی از دانه و بذر را دارید، پرورش آن را 8 الی 10 هفته قبل از پایان فصل سرما شروع کنید. بذرها به 2 الی 3 ماه محیط گرم و آب و هوای گرم برای رشد نیاز دارند.

گام 3 - نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

نگهداری از گوجه فرنگی گیلاسی

آبیاری گوجه فرنگی به طور مرتب

گیاه را حدود 2 یا 3 روز در میان آبیاری کنید به طوری که خاک گیاه باید همیشه مرطوب و خیس باشد.ذسپس در صورتی که احساس کردید خاک خشک شده است، به آن آب دهید.
نکته:خاک این گیاه نباید بیش از اندازه پرآب و گلی باشد.