ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یک × چهار =

بستن
بستن

اسکنر اثر انگشت ( Fingerprint scanner ) چگونه کار می کند ؟

اسکنر اثر انگشت ( Fingerprint scanner ) چگونه کار می کند ؟

در این مقاله به نحوه استفاده از اسکنر اثر انگشت ( Fingerprint scanner ) جهت بالابردن سطح امنیتی پرداخته ایم.

هیچ چیز کاملا امن نیست قفل ها می توانند برداشته شوند، گاوصندوق ها می توانند شکسته شوند و کلمه های عبور آنلاین دیر یا زود حدس زده و پیدا خواهند شد.

چگونه می توانیم از چیزهایی که برایمان ارزشمند است محافظت کنیم؟

برای این منظور میتوانیم از اسکن اثر انگشت، اسکن رادیوگرافی، اسکن شبکیه، اسکن چهره و سایر اطلاعات شخصی که سخت تر و پیچیده تر هستند نیز استفاده کنیم.

در زمان های نه چندان دور، اگر شما اثر انگشت خود را میگرفتید، احتمالا مرتکب جرمی شده بودید؛ اما در حالا حاضر از اثر انگشت برای محافظت از خودمان استفاده میکنیم.

شما می توانید اسکنر اثر انگشت را بر روی همه چیز از جمله ورودی ساختمان های امنیتی مهم، دستگاه های خودپرداز، گوشی های موبایل و حتی لپ تاپ ها پیدا کنید.

با مقاله اسکنر اثر انگشت ( Fingerprint scanner ) چگونه کار می کند همراه ما باشید.

مطالب مرتبط


گام 1 - چرا اثر انگشت ( Fingerprint ) منحصر به فرد است؟

چرا اثر انگشت ( Fingerprint ) منحصر به فرد است؟

 کاملا واضح است که چرا ما اثر انگشت داریم.

شیار های بسیار ریز در انتهای انگشتان ما، باعث میشود ما اشیا و وسایل مورد نیازمان را اسان تر برداریم و جابه جا کنیم.

این ناهمواری ها و شیار های بسیار ریز باعث افزایش چسبندگی دست به اشیا میشود.

ما حتی قبل از تولد نیز اثر انگشت داریم. در واقع، اثر انگشت زمانی که شما در هفت ماهگی و در رحم مادر هستید تشکیل شده و کامل میشود.

تا زمانی که حادثه ای برای دست ها و انگشتان تان اتفاق نیفتاده شما دارای اثر انگشت خواهید بود.

چرا اثر انگشت ( Fingerprint ) منحصر به فرد است؟

آنچه که اثر انگشت را به عنوان یک روش عالی برای شناسایی مشخصات فرد از دیگر روش ها متمایز میکند، این است که آنها عملا منحصر به فرد هستند.

اثر انگشت از طریق یک فرآیند تصادفی که اساسا با توجه به کد موجود در DNA شما (دستور العمل ژنتیکی که نحوه رشد بدن شما را کنترل میکند) به وجود می آید.

از آنجا که عوامل خارجی در رحم هم اثر دارد، حتي اثر انگشت دوقلوهاي مشابه نيز اندکي متفاوت است.

در حالی که امکان دارد دو نفر بتوانند اثر انگشت یکسان داشته باشند، احتمال این اتفاق خیلی ضعیف و تقریبا صفر است.

در یک پرونده جنایی، معمولا موارد دیگری از شواهد قانونی وجود دارد که می توان آنها را با اثر انگشت برای اثبات گناه یا بی گناهی فرد مورد استفاده قرار داد.

در مواردی که اثر انگشت برای کنترل دسترسی به چیزی مانند یک سیستم کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد، شانس یک فرد غیر از ما که بتواند به وسیله اثر انگشت یکسان به سیستم دسترسی پیدا کند بسیار ناچیز تر از حدس زدن یک پسورد یا یک قفل فیزیکی است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

گام 2 - ثبت اثر انگشت ( Fingerprint ) و تایید آن چگونه است؟

ثبت اثر انگشت ( Fingerprint ) و تایید آن چگونه است؟

فرض کنید شما مسئول امنیت یک بانک بزرگ هستید و می خواهید یک سیستم اسکن اثر انگشت را در ورودی بانک که کارمندانتان هر روز صبح از انجا وارد میشوند نصب کنید.نحوه کار چگونه خواهد بود؟

در چنین سیستم هایی دو مرحله جدا وجود خواهد داشت. ابتدا باید از طریق فرایندی به نام ثبت نام (Enrollment)، که در آن مشخصات افرادی را که باید هر روز شناسایی کند یاد میدهیم.

در هنگام ثبت نام، اثر انگشت هر فرد اسکن می شود، تجزیه و تحلیل می شود، و سپس در یک فرم کد شده در یک پایگاه داده امن ذخیره می شود.

به طور معمول کمتر از نیم ثانیه طول می کشد تا اسکن های اثر انگشت هر فرد را ذخیره کند و این سیستم برای بیش از 99 درصد از افراد نرمال کارامد است.(میزان شکست این سیستم برای افرادی که کار فیزیکی سخت(کار یدی) انجام میدهند نسبت به افراد اداری بیشتر است).

بعد از اینکه ثبت اثر انگشت به طور کامل صورت گرفت، سیستم آماده استفاده است و ما وارد مرحله دوم یعنی شناسایی و تایید (Verification) می شویم.

هر کسی که میخواهد که وارد شود انگشت خود را روی یک اسکنر قرارمی دهد. اسکنر اثر انگشت شخص را برداشته و آن را با همه اثر های انگشت ثبت شده مقایسه میکند و تصمیم می گیرد که آیا شخص حق دسترسی دارد یا خیر.

سیستم های پیشرفته می توانند تا 40،000 اثر انگشت در ثانیه را تایید و مطابقت دهند!

گام 3 - چگونه اثر انگشت ( Fingerprint ) ذخیره و مقایسه می شود؟

بررسی اثر انگشت

هنگامی که اولین اثر انگشت برای تحقیقات جنایی در سال 1900، توسط سر ادوارد هنری از پلیس متروپولیتن در لندن- انگلستان، برای اولین بار به طور سیستماتیک مورد استفاده قرار گرفت، آنها به آرامی و با دست به طور سخت گیرانه ای مقایسه شدند.

شما یک اثر انگشت را از صحنه جرم و یک اثر انگشت دیگر از مظنون خود گرفته اید و به سادگی آنها را با یک ذره بین یا میکروسکوپ مقایسه کنید.

انواع اثر انگشت ( Fingerprint )

متاسفانه، اثر انگشت تحت شرایط مختلف اغلب به نظر می رسد کاملا متفاوت است.

ممکن است یکی از اثر انگشت ها ناقص و یا لکه دار باشد... که در این صورت تشخیص اثر انگشت و مقایسه انها به صورت دستی به مهارت ویژه ای نیاز دارد.

به همین دلیل کارمندان و متخصصان پزشکی قانونی (افرادی که مدارک جمع آوری شده از صحنه های جرم و جنایت را مطالعه می کنند) یک سیستم قابل اطمینان را برای تطبیق اثر انگشت ایجاد کردند که در آن بین هشت تا شانزده ویژگی متمایز مورد بررسی قرار می گیرد.

در انگلستان، دو اثر انگشت باید در تمام شانزده مورد مطابقت داشته باشد تا تصمیم گیری و قضاوت صورت بگیرد. در ایالات متحده، فقط هشت ویژگی باید مطابقت داشته باشند.

گام 4 - نحوه کار کرد اسکنر اثر انگشت ( Fingerprint scanner )

نحوه کار کرد اسکنر اثر انگشت ( Fingerprint scanner )

گرفتن اثر انگشت شما در اداره پلیس شامل فشار دادن انگشتان دست خود به پد جوهر است و سپس انگشتان دست خود را بر روی کاغذ قرار دهید تا خطوط میکرسکوپی انگشتتان توسط جوهر روی کاغذ ایجاد بشود.

اثر شما همچنین در یک پایگاه داده رایانه ای ذخیره می شود تا پلیس بتواند بفهمد که شما قبلا مرتکب جرمی شده اید یا خیر و این اثر برای وقایع اینده نیز در پایگاه داده پلیس ثبت و نگهداری میشود.

اما هنگامی که اثر انگشت برای کنترل دسترسی به ساختمان ها و سیستم های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد، روش های پیچیده تر باید مورد استفاده قرار گیرد به عنوان مثال یک کامپیوتر باید سطح انگشت را به سرعت اسکن کند و سپس اثر اسکن شده را به کد تبدیل کند تا بتواند با اسکن های ثبت شده مقایسه و تایید کند.

این کار چگونه انجام می شود؟

گام 5 - در پروسه اسکن اثر انگشت ( Fingerprint scanner ) چه عملیاتی انجام می شود؟

در پروسه اسکن اثر انگشت ( Fingerprint scanner ) چه عملیاتی انجام می شود؟

بر خلاف عکس های عادی دیجیتال، اسکن ها باید دقیقا مقدار دقیقی از جزئیات روشنایی و کنتراست را بدست آورند تا جزییات فردی و سایر مولفه ها در اثر انگشت با دقت قابل مقایسه با اسکن های گرفته شده قبلی باشد.

به یاد داشته باشید که اثر انگشت ممکن است به عنوان مدرک در محاکمات جنایی مورد استفاده قرار گیرد، جایی که یک حکم صادر شده بر اساس اثر انگشت منجر به حبس ابد یا حتی اعدام شود.

به همین دلیل "کنترل کیفیت" بخش مهمی از فرآیند اسکن اثر انگشت است.

اطلاعات مطلب

  • امنیت
  • 444 بازدید
  • (4 votes, average: 5٫00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - جمعه, ۱۱ آبان ۹۷, ۱۱:۲۶ ق.ظ

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


مطالب تصادفی پر بازدید