ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

Dynamic DNS یا DDNS چگونه است ؟

Dynamic DNS یا DDNS  چگونه است ؟

Dynamic DNS یا DDNS چگونه است ؟

متاسفانه چند روزی هست که به شدت تب و لرز و سرماخوردگی و … امونم رو بریده اما چه کنیم که ITPRO برامون تبدیل به یک اعتیاد شده یک اعتیاد خوب که امیدوارم همه گیر بشه ، زمانیکه کامپیوترها در اینترنت با هم ارتباط برقرار می کنند ، ساختاری شبیه یه ساختار اداره پست دارند که پیام های این کامپیوترها را به هم می رساند ، در واقع کاری شبیه به کاری که مامور پست انجام می دهد را این اداره انجام می دهد.

کامپیوترها در محیط اینترنت نیاز دارند که آدرس های دقیق مقصد را داشته باشند تا بتوانند پیام های خود را به مقصد درست ارسال کنند ، این آدرس ها را ما به نام آدرس های IP می شناسیم که حکم پلاک منزل ما را دارد ، اگر شخصی بخواهد با ما ارتباط برقرار کند باید شماره پلاک منزل ما را داشته باشد تا بتواند برای ان بسته اطلاعاتی یا نامه ارسال کند ، ساختار یک آدرس IP به شکل ۵۶٫۲۵٫۱۱۹٫۸۷ می باشد و این آدرس در هر خانه در شهر شما و یا هر کامپیوتر در اینترنت منحصر به فرد است.

برای بیشتر افراد حفظ کردن شماره ها کار بسیار سختی است ، این دقیقا مثل این است که شما یک دفترچه تلفن داشته باشید که کنار شماره ها اسامی وجود نداشته باشد و شما مجبور باشید همه شماره ها را حفظ کنید.

بنابراین کابران در اینترنت از آدرس IP برای وصل شدن به وب سایت ها استفاده نمی کنند و برای حل این مشکل سرویسی به نام Domain Naming System یا DNS معرفی شد که وظیفه آن تبدیل کردن اسم به آدرس IP و برعکس همین مورد هست ، بنابراین با وجود سرویس DNS شما نیازی به حفظ کردن آدرس های وب سایت ها نخواهید داشت و صرفا با استفاده از اسامی آنها به آنها متصل می شوید.

 

6ecab514671343e98cc25aa9a70000e3

وظیفه اصلی DNS این هست که چیزی که شما به عنوان یک کاربر می بینید ، یعنی www.itpro.ir با به چیزی که کامپیوتر متوجه می شود یعنی ۱۷۸٫۱۶۲٫۲۰۷٫۹۷ تبدیل می کند.

در اینجا مثلا شما با وارد کردن آدرس IP به شماره ۱۷۸٫۱۶۲٫۲۰۷٫۹۷ می توانید به وب سایت www.itpro.ir وارد شوید اما کدام راهکار ساده تر است ؟

استفاده از آدرس IP یا نام دامنه ؟ سرورهای بسیار زیادی با میلیون ها رکورد در پایگاه داده های خود در اینترنت وجود دارند که همین وظیفه را بر عهده دارند ، بد نیست برای اینکه درک بهتری از مفاهیم DNS داشته باشید به دو مطلب زیر که بصورت کاملا طنز در خصوص DNS نوشته ام مراجعه کنید :

 

بیشتر سئوالاتی که از سرورهای DNS دنیا پرسیده می شود از سرورهایی به نام Root DNS یا ریشه پرسیده می شود و اینکار باعث بالا رفتن Load کاری این سرورها در اینترنت می شود. برای برطرف کردن این مشکل شرکت های ISP بصورت محلی یک سری DNS سرور در سرورهای خود راه اندازی می کنند و یک کپی از آدرسهایی که در پایگاه داده های DNS سرورهای اینترنت وجود دارند برای خود بر می دارند و سرویس DNS را به مشتریان خود ارائه می دهند.

فرض کنید که :

در طی روز هزاران درخواست به سرورهای DNS های ریشه فرستاده می شود که درخواست آدرس IP مربوط به وب سایت www.itpro.ir را دارند ، حالا اگر این درخواست ها را برای وب سایتی مثل google.com در نظر بگیرید آنقدر تعداد سئوالات زیاد خواهد بود که این DNS سرورهای ریشه نمی توانند پاسخگو باشند ، در اینجاست که DNS سرورهای ISP ها وارد عمل می شوند و بار کاری این سرورهای ریشه را پایین می آورند.

مطالب مرتبط


گام 1 - گام

Dynamic DNS یا DDNS چیست ؟

همانطور که سرویس DNS یک سرویس بسیار جالب و کاربردی است ، پیاده سازی کردن آن نیز به مراتب می تواند سخت و دشوار باشد ، فرض کنید که یک وب سرور خانگی یا یک Game سرور خانگی دارید و در اینجاست که شما با سرویس DNS دچار مشکی می شوید.

هر بار که شما به اینترنت متصل می شوید به دلیل عوض شدن آدرس IP شما در ISP و نداشتن آدرس IP بصورت Static اسم وب سرور خانگی یا Game سرور شما که قرار است به آدرس IP تبدیل شود مرتب عوض می شود.

در این حالت است که برخی از شرکت های سرویس دهنده خدمات اینترنتی یا ISP سرویسی به نام Dynamic DNS را به شما ارائه می دهند.

در حالت عادی سرویس DNS یک سرویس سمت سرور است و کلاینت ها از آن استفاده می کنند ، اما زمانیکه صحبت از Dynamic DNS می شود یک برنامه کوچک بر روی شبکه خانگی یا سرور داخلی شما قرار می گیرد که در وهله های زمانی معین آدرس IP ای که شما دریافت کرده اید را برای DNS سرور ISP ارسال می کند تا با عوض شدن آدرس IP اسم وب سایت شما همچنان قابل دسترس باشد و رکوردهای DNS سرور ISP شما نیز عوض شود.

با اینکار شما دیگر نیازی به خریدن آدرس IP استاتیک ندارید و هر بار با عوض شدن آدرس وب سرور شما اسم آن نیز در DNS سرور بروز خواهد شد. Dynamic DNS یکی از راهکارهای برطرف کردن محدودیت تعداد آدرس IP در نسخه 4 می باشد.توجه کنید که:

مفهوم Dynamic DNS چندان هم پیچیده نیست و شما در شبکه داخلی و به ویژه در محیط های Domain از Dynamic DNS به عنوان Dynamic Update همه روزه در حال استفاده هستید .

برای مثال ممکن است سرویس DHCP شما در شبکه هر بار که به شما آدرسی اختصاص می دهد با استفاده از سرویسی که بر روی سیستم کلاینت به عنوان DNS Client نصب شده است می تواند رکوردهای DNS را بروز کند و آدرس های جدید را در رکوردها بروز رسانی کند.

این فرآیند بارها در شبکه داخلی شما اتفاق می افتد اما همان مفهوم در شبکه اینترنت و برای سرویس دهنده های ISP شما نیز وجود دارد با یک سری تغییرات اندگ ، امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، اگر انتقاد یا پیشنهاد یا نظری در خصوص این مطلب دارید خوشحال می شویم در ادامه از آن استفاده کنیم . ITPRO باشید

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب