گام 1 - محل کاربر

Internet2

این قسمت محل کار یا منزل کاربر می باشد. از این قسمت کاربر توسط دستگاهی به نام Modem ADSL و البته از طریق خط تلفن(RJ11) به اینترنت وصل میشه.لب تاپ یا کامپیوتر کاربر از طریق کابل شبکه یا کابل LAN که به سوکت سر کابل (RJ45) میگن و یا از طریق Wireless یا بیسیم به مودم ADSL وصل میشه .

  • نکته: در صورتیکه از Wireless استفاده شه چندین سیستم یا موبایل یا تبلت موجود باشد، همگی اونا می تونن بطور همزمان از طریق سرویس ADSL به اینترنت دسترسی پیدا نمایند.
  • نکته : اگر چندین سیستم بود که همشون میخواستن از کابل یه اینترنت وصل شن نیاز به دستگاهی داریم به نام Switch.

 

Internet3

گام 2 - مخابره شهر

Internet4

 

این قسمت شامل مرکز مخابراتی هر منطقه در سطح شهر هست. تمام خطوط تلفن(RJ11) که در بالا گفته شد به مرکز مخابرات محدوده خودشون وصل میشن حالا اگه شما از ISP هایی غیر از مخابرات استفاده کنید(نام نمیبرم که تبلیغات نشه) اون شرکت ها برای برقراری سرویس ADSL در هر مرکز مخابراتی نیاز به نصب تجهیزات دارند(برق، فضا، تهویه و …)هم شامل اون تجهیزات میشه که بابت این خدمات به شرکت مخابرات اجاره پرداخت میکنند.

گام 3 - شرکت های ISP یا Internet Service Provider

Internet5

این قسمت هم یه سری تجهیزات قرار میدن که وضیفه این تجهیزات شناسایی کاربر، محاسبه میزان مصرف، تنطیم سرعت اتصال به شبکه اینترنت و چک نمودن اعتبار قرارداد و در نهایت اتصال کاربر به شبکه زیرساخت کشور به عنوان دروازه ورود به اینترنت هست .

گام 4 - شرکت زیرساخت

Internet6

این قسمت یعنی شرکت زیرساخت کشور عهده دار ایجاد و نگهداری بزرگراههایارتباطی بین شهری (BackBone)،خریداری خطوط ارتباطی برون مرزی،تامین کل اینترنت کشور، ، تضمین کیفیت خطوط ارتباطی در محدوده جغرافیای ایران و همچنین فروش اینترنت به متقاضیان حقوقی(شرکتهای ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت(ISP)، شرکتهای و سازمانهای دولتی و ….) می باشد.