ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

17 − هشت =

بستن
بستن

چگونه زمان کار کردن UPS محاسبه میشود ؟

چگونه زمان کار کردن UPS محاسبه میشود ؟

تنها عامل ساعت کار بیشتر UPS باتری آن است. می دانید که باتری ها ۲ مشخصه دارند( باتری های قابل شارژ)
۱- ولت
۲- آمپر ساعت ( آمپر با آمپر ساعت فرق میکند )
هر چه آمپر ساعت بیشتر باشد جوابگویی به بار بیشتر است!
مثال : باتری های موجود در بازار ۱۲ ولت- ۷ آمپر ساعت هستند. پس اگر UPS ایی داشته باشیم که این باتری را داشته باشد توانی معادل۸۴ وات ساعت به بار میدهد :
یعنی باری که ۸۴ وات مصرف کند UPS بدون شک ۱ ساعت آن را روشن نگه خواهد داشت. اگر توان مصرفی بار ۱۶۸ وات باشد یعنی ۲ برابر, آن وقت UPS با این باتری نیم ساعت بار را فعال نگه میدارد. و به همین ترتیب.
حال برای بالا بردن زمان فعال سازی بار ها با موازی کردن باتری ها آمپر ساعت باتری ها با هم جمع میشود یعنی با موازی کردن ۲ باتری ۱۲ ولت ۷ آمپر ساعت یک باتری ۱۲ ولت ۱۴ آمپر ساعت داریم که توانی معادل ۱۶۸ وات دارد.
برای همین است که در بانک ها یا ادارات انبوهی از باتری های ۱۲ ولت ماشین رو با هم موازی میکند و یک انبار باتری درست میکنند.
ضمنا یو پس اس ها توانایی اتصال بار های سلفی را به خود ندارند. یعنی اگر وصل نشوند بهتراست! دلیل آن هم ایجاد اختلاف فاز در نمودار جریان و ولتاژ خروجی است. که این توان اکتیو را پایین میاورد.
نکته : اگر UPS مشخصه PFC را نداشته باشد توان ژنراتور باید ۵/۱ برابر UPS درنظر گرفته شود و اگر داشته باشد ۱۵/۱ برابر UPS باشد . ژنراتور تامین دستگاه های تامین کننده برق اضطراری UPS با توجه به گران بودن و عدم کارایی مناسب برای برق دهی طولانی مدت مناسب نبوده و استفاده از ژنراتور در دستور کار قرار می گیرد . نحوه کار بدین صورت است که در هنگام قطع برق اتاق سرور و برای جلوگیری از اختلال در سیستم برق دهی آن در طول زمان به کار افتادن ژنراتور ، UPS بطور آنی وارد مدار شده و برق اتاق سرور را تامین می کند . به محض آماده شدن ژنراتور جهت برق دهی ، UPS از مدار خارج شده و برق اتاق سرور از ژنراتور تامین می شود .
توان UPS با توجه به میزان توان مصرفی دستگاه های مختلف مستقر در اتاق سرور نظیر سرورها ، کولرهای گازی و … محاسبه می شود . توان UPS مناسب را با درنظر گرفتن باتریهای داخلی آن برای مدت ۷ الی ۱۵ دقیقه ( باتوجه به زمان به کار افتادن ژنراتور ) درنظر می گیرند . میزان توان ژنراتور ۱۵% بیشتر از توان UPS درنظر گرفته می شود و درهنگام کار باید ۷۰% زیربار باشد .
زیربار قرارگرفتن ژنراتور بیش از ۸۰% توان و یا کمتر از ۶۰% توان اکیدا توصیه نمی شود . ژنراتورهای با توان بالای ۱۵ KVA سه فاز هستند . چرا باید از ژنراتور استفاده کنیم ؟
با توجه به گرانی UPS های با توان بالا و همچنین نیاز به استفاده از باتری های متعدد جهت برق دهی طولانی مدت ، استفاده از ژنراتور الزامی است . نکته دیگری که باید درنظر بگیریم جاگیر بودن حجم زیادی باتری خارجی در فضای محدود اتاق سرور است .

مطالب مرتبط


اطلاعات مطلب

  • کامپیوتر و فناوری
  • 470 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - سه‌شنبه, 20 فوریه 18, 7:43 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب