ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه فضای هارد دیسک خود را در ویندوز کم کنیم ؟

چگونه فضای هارد دیسک خود را در ویندوز کم کنیم ؟

free_hard_disk_win_7

 

چگونه فضای هارد دیسک خود را در ویندوز کم کنیم ؟

هارد دیسک شما پر شده است و ویندوز مرتبا به شما هشدار می دهد که فضای کافی در اختیار ندارید و باید مقداری از فضای هارد دیسک را خالی کنید؛ اما چگونه؟ به تمامی اطلاعات موجود روی کامپیوتر خود نیاز دارید و هنوز هم پول کافی برای خرید یک هارد دیسک اکسترنال ندارید. در اینجا قصد داریم روش هایی به شما معرفی کنیم که با استفاده از آنها می توانید اطلاعات غیر ضروری و پنهان در هارد دیسک خود را پاک کنید و فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. با ما همراه باشید.

استفاده از Disk Cleanup ویندوز

 

    آشنایی با Disk Cleanup در ویندوز.

برنامه Disk Cleanup به صورت پیش فرض روی تمام نسخه های ویندوز قرار دارد اما شاید کمتر کسی از آن استفاده کند. این برنامه هارد دیسک شما را آنالیز و اطلاعات غیر ضروری و کمتر ضروری را روی هارد دیسک شما برای افزایش فضا پیدا می کند. سپس به شما این امکان را می دهد که بنا به تشخیص خودتان از میان گزینه های موجود، گزینه ی دلخواه را انتخاب کنید. بهتر است گزینه ای را انتخاب کنید، که با پاک کردنش فضای بیشتر به شما بدهد و در ضمن وجودش چندان هم ضروری نباشد.

 

برنامه Disk Cleanup را به یکی از روش های زیر اجرا کنید.

 • روی درایو مورد نظر ( C، D، E و …) با ماوس کلیک سمت راست کنید و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس در میانه صفحه گزینه Disk Cleanup را انتخاب کنید.

disk

 • روی استارت کلیک کنید و از منوی All Programs > Accessories > System Tools گزینه Disk Cleanup را انتخاب کنید. درایو مورد نظر را انتخاب کنید.
 • روی استارت کلیک کنید و در کادر Run یا Search Programs عبارت Cleanmgr را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید. درایو مورد نظر را انتخاب کنید.
 
بعد از اتمام آنالیز هارد دیسک، گزینه های مورد نظر را برای پاکسازی انتخاب کنید.
 • هنگام بازدید وبسایت های مختلف ActiveX controls و Java applet هایی به صورت اتوماتیک از اینترنت دانلود می شوند و به صورت موقت در فولدر Downloaded Program Files نگهداری می شوند.

 

 • Temporary Internet Files:

وبسایت ها به صورت موقت در این فولدر ذخیره می شوند تا برای دسترسی مجدد سریعتر اجرا شوند. تنظیمات شخصی شما در وبسایت های مختلف دست نخورده باقی می مانند.

 • Offline Webpages:

صفحات وبسایت ها به صورت موقت در این فولدر ذخیره می شوند و بدون اتصال به اینترنت برای مدت محدود در دسترس خواهند بود و می توانید آنها را مشاهده کنید. تنظیمات شخصی شما در وبسایت های مختلف دست نخورده باقی می مانند.

 • Game News Files و Game Statistics Files به دلیل حجم کم نیاز به پاک کردن نیست.

 • Recycle Bin:

فایل های شما معمولا بعد از پاک شدن در Recycle Bin نگهداری می شوند تا اگر به اشتباه پاک شده باشند دوباره بتوانید آنها را باز یابی کنید. اگر از پاک کردن این فایل ها اطمینان دارید گزینه مورد نظر را در کنار آن تیک بزنید.

 • Temporary Files:

برنامه های مختلفی که روی هارد دیسک شما نصب شده اند گاهی اوقات اطلاعاتی را به صورت موقت در فولدری به نام TEMP ذخیره می کنند. معمولا قبل از بسته شدن برنامه این اطلاعات پاک می شوند. شما با اطمینان می توانید اطلاعاتی را بیش از یک هفته تغییری در آنها به وجود نیامده است را پاک کنید.

 • Thumbnails:

ویندوز یک کپی از تمام Thumbnails های (تصاویر کوچکی از تمام عکسها، ویدیو ها، فایلها و فولدر های درون ویندوز) موجود در ویندوز را در این فولدر نگه داری می کند تا به محض باز کردن هر فولدر این Thumbnail ها با سرعت به نمایش در آیند. اگر آنها را پاک کنید در آینده با بازدید از فولدر های مختلف دوباره در صورت نیاز ساخته خواهند شد.

 • Per user archived Windows Error Reporting:

 گزارش خطاها (Error Reports) اعلام شده به کاربر در این فولدر نگهداری می شود.

disk2

نکته:

در مقابل هر گزینه می توانید حجم کل را مشاهده کنید. فراموش نکنید برای گزینه هایی که حجم کمی دارند و پاک کردن آن برای ایجاد فضای بیشتر تاثیری ندارد، تیک مربوطه را بردارید تا بیهوده پاک نشوند.

 
در کنار تَب Disk Cleanup بر روی More Options کلیک کنید.
 
disk3
 • در قسمت Programs and Features بر روی دکمه  Clean Up کلیک کنید:

لیست تمام برنامه های نصب شده در ویندوز در اینجا نمایش داده شده است. لیست را بررسی کنید و اگر به برنامه ای  نیاز مبرم ندارید، با دوبار کلیک بر روی آن، برنامه را پاک کنید.     

 • در قسمت System Restore and Shadows Copies بر روی دکمه  Clean Up کلیک کنید:

سیستم عامل ویندوز به طور اتوماتیک یا به انتخاب کاربر، یک کپی از ویندوز را در مراحل مختلف زمانی در جایی ذخیره می کند تا در صورت بروز مشکل در ویندوز مخصوصا فایل های سیستم و رجیستری، بتوانید ویندوز را به زمانی قبلتر ببرید و در واقع ان را ریستور (Restore) کنید. با کلیک کردن بر روی گزینه Delete نسخه های قدیمی که دیگر کاربردی ندارند پاک می شوند.

 
روی دکمه OK و در صورت اطمینان در ادامه روی دکمه Delete Files کلیک کنید.
 
پاک کردن فایلهای موجود در فولدر %TEMP% به صورت دستی.

گاهی اوقات به هر دلیلی فولدر TEMP با وجود انتخاب در قسمت Disk Cleanup پاک نمی شود.

برای اینکه بتوانید به صورت دستی این فولدر را پاک کنید:

 • روی درکمه استارت کلیک کنید و سپس در قسمت Run یا Search Programs عبارت %TEMP% را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید تا فولدر مربوطه باز شود.
 • تمام برنامه های در حال اجرا در محیط ویندوز را ببندید.
 • کلید Control و A را به طور همزمان فشار دهید (Ctrl + A) و سپس دکمه Delete را فشار دهید تا تمام فایل های این فولدر پاک شوند.

 

مطالب مرتبط


گام 1 -

 

گزینه Hibernation را غیر فعال کنید.

 
دلیل غیر فعال کردن هایبرنِیشن را بدانید.

هایبِرنِیت کردن لپتاپ ها شاید برای دسترسی سریعتر به محیط ویندوز بدون خاموش کردن لپتاپ، مفید باشد اما حتما شما هم قبول دارید که کمتر کسی از این گزینه بر روی کامپیوتر های شخصی یا PC استفاده می کند. شاید تعجب کنید که این گزینه فضایی در حدود 8 GB از هارد دیسک شما را اشغال می کند.البته ممکن است این گزینه به صورت پیش فرض غیر فعال باشد.

اما برای اینکه بتوانید به صورت دستی این گزینه را غیر فعال کنید:

 
روی دکمه استارت کلیک کنید و سپس در قسمت Run یا Search Programs عبارت cmd را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید.
 
در پنجره دستورات متنی (CMD) عبارت powercfg –h off را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

 

استفاده از گزینه فشرده سازی NTFS

آشنایی با سیستم فشرده سازی NTFS.

فشرده سازی NTFS یا NTFS Compression گزینه بسیار موثر برای ایجاد فضای بیشتر در هارد دیسک است. با این وجود فعال کردن این گزینه می تواند بر روی عملکرد کلی ویندوز تاثیر منفی بگذارد.

برای مثال :

هنگام کپی کرن یک فولدر فشرده شده، ابتدا باید از حالت فشرده خارج شود و سپس دوباره فشرده سازی انجام شود که از حد معمول زمان بیشتر از شما خواهد گرفت. اما اگر قصد جا به جایی فایل های خود را ندارید این گزینه می تواند انتخاب مناسبی باشد. 

 
روی فولدری که می خواهید عملیات فشرده سازی روی آن انجام شود، کلیک سمت راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.
 
در میانه پنجره جدیدی که باز شده است، روی Advanced کلیک کنید.
 
گزینه Compress contents to save disk space را با تیک زدن فعال کنید.
 
روی دکمه OK کلیک کنید.
 
استفاده از گزینه فشرده سازی NTFS
 

کوکی ها و فایل های Cache مرورگر وب خود را پاک کنید

 
آشنایی با حجم ذخیره شده توسط مرورگر های اینترنتی.

Temporary Internet Files تمامی فعالیت های شما را در فضای وب برای مدت محدود ذخیره می کند تا در دفعات بعدی سریعتر این صفحات را نمایش دهد. فایل های هیستوری (Histoy)، کوکی ها (Cookies) و Temporary Internet Files همگی حجمی از هارد دیسک شما را اشغال می کنند که به روش های گفته شده در گامهای بعد  می توانید آنها را پاک کنید.

 

برای کاربران اینترنت اکسپلور (8 INTERNET EXPLORER ) :

روی دکمه استارت کلیک کنید و سپس در قسمت Run یا Search Programs عبارت را  inetcpl.cpl را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید.

internet properties

در قسمت   Browsing history بر روی دکمه Delete کلیک کنید.

Delete Browsing History

4 گزینه اول را تیک بزنید و روی دکمه Delete کلیک کنید.

 

برای کاربران فایر فاکس( FIREFOX ) و گوگل کروم ( CHROME ):

 • درحالی که پنجره فایرفاکس یا گوگل کروم باز و فعال است، کلید های CONTROL + SHIFT + DELETE را به طور هم زمان فشار دهید. پنجره مربوط  به پاک کردن فعالیت های اینترنتی شما در این  مرورگرها باز میشود.
 • در مرور گر کروم بر روی the past day کلیک کنید و گزینه the beginning of time را انتخاب کنید و سپس روی Clear browsing data کلیک کنید.
 • در مرورگر فایرفاکس بر روی Last Hour کلیک کنید و گزینه Everything را انتخاب کنبد. سپس روی دکمه Clear Now کلیک کنید.

 

استفاده از برنامه های جانبی

 

استفاده از برنامه disktective

برنامه ای رایگان برای آنالیز هارد دیسک شما که می توانید از لینک زیر آن را دریافت کنید:


DISKTECTIVE
این برنامه کل هارد دیسک شما و میزان فضای اشغال شده را به صورت نمودار دایره ای نشان می دهد. به علاوه کل هارد دیسک را آنالیز می کند و به شما کمک می کند تا فیل های اضافی و ناخواسته را پاک کنید.

 

استفاده از برنامه ccleaner

این برنامه را به صورت رایگان از لینک زیر دانلود کنید و ان را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید:
CCLEANER
این برنامه به شما کمک می کند که آنچه را به سختی در کل این مراحل باید انجام دهید، با چند کلیک ساده به انجام برسانید.

ccleaner

 

نکته ها: 

 • برای انجام تمام مراحل بالا باید با اکانت اصلی خود یا اکانت Administrator وارد کامپیوتر شوید. اکانت های دیگر با دسترسی محدود مجاز به انجام عملیات بالا نخواهند بود.

 • این مراحل ممکن است در نسخه های مختلف ویندوز کمی متفاوت باشد.

 • برای دسترسی مستقیم به برنامه های نصب شده در ویندوز و پاک کردن آنها باید به کنترل پنل (Control Panel) بروید و بر روی Programs and Features دوبار کلیک کنید.

 • اگر قبل از نصب ویندوز جدید خود، ویندوز قبلی را پاک نکرده اید، باید به درایو C: بروید، Windows.old را انتخاب کنید و درحالی که کلید Shift را گرفته اید،کلید Del یا Delete روی کیبورد فشار دهید تا به طور کامل پاک شود..

 • گرفتن کلید Shift و فشردن کلید Delete باعث می شود که فایل یا فولدر مورد نظر بدون قرار گرفتن در Recycle Bin به طور کامل پاک شود.

 • بعد از پاک کردن پراکنده فایل های مورد نظر هر از چند گاهی فراموش نکنید که برنامه Disk Defragmenter ویندوز را اجرا کنید. این برنامه کمک می کند تا فایلها از حالت پراکنده بر روی هارد دیسک به صورت منظم در کنار یک دیگر قرار گیرند. این کار به عملکرد و کارایی ویندوز کمک می کند. روی استارت کلیک کنید و از منوی All Programs > Accessories > System Tools گزینه Disk Defragmenter را انتخاب کنید. ابتدا بر روی دکمه  Analyzeو سپس روی دکمه Defragment کلیک کنید.

اطلاعات مطلب

 • نرم افزار
 • 702 بازدید
 • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 14 دسامبر 18, 1:13 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب