ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه یک سیم خوب با قیمت مناسب برای گیتار مون انتخاب کنیم ؟

چگونه یک سیم خوب با قیمت مناسب برای گیتار مون انتخاب کنیم ؟

چگونه یک سیم خوب با قیمت مناسب برای گیتار مون انتخاب کنیم ؟

حداقل ۱۲ کمپانی اصلی تولید سیم گیتار وجود دارد که هر کدام محصول خود را از نظر جنس و Tension سیم بهترین می دانند. هنگامی که گیتار کلاسیک کاملا به چند سیم مجهز شد،شرکت Augustine در سال ۱۹۴۰محصول خود را که شامل سیم های نایلونی بود، به عنوان قابل اعتمادترین سیم ها معرفی نمود.پس از آن کمپانی های دیگر پیشنهادات خوبی را برای انتخاب این محصول از نظر کیفیت در تمام دامنه ها ارائه دادند.

 

سیم های نایلونی معمولا پس از نصب بر روی گیتار عمر طولانی ندارند بنابراین از قیمت قابل توجهی برخوردار نمی باشند.

هنرآموزانی که به تازگی یادگیری گیتار کلاسیک را آغاز کرده اند معمولا هر چند ماه یک بار سیم گیتار خود را عوض می کنند در حالی که نوازندگان حرفه ای ممکن است حتی روزی یک بار ست سیم جدید بر روی ساز خود بیندازند.

پس از گذشت زمان نوازندگان قادرند با گوش کردن به صدای ساز خود تشخیص دهند که سیم گیتار آن ها به پایان عمر خود رسیده و اصطلاحا مرده است و به جایگزین احتیاج دارد.

 

از میان برند های معرفی شده محبوب در حال حاضرAugustine, D’Addario, GHS, Chorus, Martin, Savarez, Hannabach جزء بهترین مارک های ارائه شده برای گیتار سلو توسط شرکت های خصوصی و فروشگاه های موسیقی می باشند.

بسیاری از مارک های معرفی شده دارای درجات گوناگون از نظر نوع، جنس و کیفیت می باشند به طوری که بسیاری از سیم ها دارای ۳ درجه Normal Tension, Hard Tension  وExtra Hard Tension می باشند.قیمت سیم ها نیز بسته به نوع و جنس سیم معمولا از هشت هزار تومان تا ۳۲ هزار تومان متفاوت است.

 

انتخاب نوازندگان در مورد سیم هایی که می خواهند بر گیتار خود بیندازند باید بر اساس تاثیر صدادهی سیم ها بر روی گیتار آن ها باشد. برای مثال اگر سیم های Normal  Tension Augustine بر روی گیتارهایی با Action (فاصله سیم تا فرت) کم و پایین بسته شوند، ممکن است صداهای اضافی تولید کنند در حالی که سیم های High Tension GHS صداهای اضافی را کم می کنند.

 

نوازندگان می توانند بر مبنای سلیقه خود سیم های Low Tension را به عنوان سیم انتخابی خود برگزینند  با توجه با این نکته که Nut و Bridge ساز خود را در وضعیت High Action قرار دهند یا اگر انتخاب آن ها سیم های High Tension می باشد باید Action گیتار خود را پایین بیاورند.

 

بهترین پیشنهاد گیتاریست  برای کسانی که نوازندگی این ساز را به تازگی آغاز کرده اند،D’Addario’s “Pro Arte” series

 می باشد.هنرآموزان می توانند یکی از درجات این سیم را (Normal, high, Extra High Tension) راکه همگی موفق به کسب پذیرش گسترده ای در میان بسیاری از نوازندگان گیتار کلاسیک می باشند، بسته به ساز خود انتخاب نمایند.

 

این هم نظر یکی از دوستای منه که می گه :

اصلاً از روی قیمت و مارک نمیشه سیم انتخاب کرد . شما باید ببینی با چه سیمی میتونی صدای دلخواهت رو از گیتار در بیاری . پس به گیتارت هم بستگی داره ، بعضی وقتا میبینی با یه مدل سیم ۷-۸ هزار تومنی می تونی از گیتارت صدای پیانو در بیاری D:

 

به نظر گیتاریست :

انتظار شنونده از یک نوازنده ، شنیدن صدای موسیقایی با کیفیت وبدیع است ؛ چیزی که از شنیدنش لذت ببرد و در حالت مطلوب ، بند دلش را بلرزاند!بر آوردن چنین انتظاری میسر نمی شود مگر آنکه هم نوازنده توانا باشد وهم سازش مرغوب .

 

در گیتار ، عناصری که بر مرغوبیت ساز تأثیر دارند بسیارند ولی در کنار تمامی آنها ، یک جزء بسیار مهم ، سیم گیتار است . مرغوبترین گیتارها نیز با سیم های مستعمل و یا نامناسب ، صدای نا خوش آیندی دارند .

اگر ساز ، صدای دلنواز ومطلوبی نداشته باشد ، قبل از هر کس دیگر ، این خود نوازنده است که ضرر می کند !بله ، اگر ساز صدای مطلوب نداشته باشد ، بر علاقه و تمرکز نوازنده اثر گذاشته ، بازده تمرین واجرایش را کاهش می دهد .

پس باید شناخت کافی از سیم ها داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین سیم را برای گیتارتان انتخاب کنید.

 

در گیتارهای کلاسیک و فلامنکو که از سیم های نایلونی استفاده می شود ، سه سیم تریبل یا زیر (سیم های ۱و۲و۳ ) از جنس نایلون ( یا پلی مرهای امثال آن ) هستند که یکپارچه و بدون مغزی جدا (بدون مرکز) می باشند. 

هر سیم دارای قطر دقیقی است که کشش خاصی را تحمل می کند ودر محدودۀ معینی از دامنۀ اصوات، ایجاد فرکانس می نماید. در زمانهای قدیم از رودۀ تابیدۀ خوک وبز برای سیم های گیتاراستفاده می کردند که امروزه دیگرچنین سیم های دیده نمی شود. اولین سیم های نایلونی را آگوستین (Augustine) در دهه ۱۹۴۰ میلادی به بازار عرضه کرد . این مارک هنوز هم بهترین و معتبرترین سیمها را تولید می کند .

سیم های باس یا بم ( سیم های ۴ و ۵ و ۶ ) از محوری شامل الیافی ابریشمین تشکیل می شود که حول این محور ، سیم پیچی از جنس مس روکش شده با نقره یا برنز ، پیچیده شده است .

برخی از انواع سیم های باس گیتار های کلاسیک و فلامنکو ممکن است دارای روکش طلا باشند. با توجه به محصولات متنوعی که در بازار وجود دارد ، ممکن است که هر مدلی از سیم گیتار را تهیه کنید ؛ ولی آنچه که مهم است ، این است که سیمی که می خرید با نوع گیتار و نیز مورد استفاده شما تناسب داشته باشد . سیم های گیتارهای فلامنکو با گیتارهای کلاسیک تفاوت دارند .

هم چنین ، هرکارخانه ، چندین مدل مختلف از لحاظ کشش دارد ؛ ضمن اینکه برخی کارخانه ها ، انواع کنسرتی و تمرینی شان را مجزا کرده اند . بهتر است در شروع کارتان از سیم های ارزان قیمت و تمرینی استفاده کنید و اگر گیتارتان فلامنکو است حتماً سیم های تمرینی فلامنکو را روی گیتارتان ببندید.

مطالب مرتبط


گام 1 - برند های تولید کننده ی سیم گیتار

برند های تولید کننده ی سیم گیتار

برخي از معروف ترين مارک هاي سيم گيتار نايلوني عبارتند از :

ساوارِز (Savarez) ، آگوستين (Augustine)، داداريو(D'Addario) ، لوثير (Luthierr) ، آرانخوئز (Aranjuez) ، لا بلّا (La Bella) ، هاناباخ (Hannabach)، کُنده هِر مانوس (Conde Hermanos) . در ميان مارکهاي بالا ، توليدات مارکهاي لابلا ، هاناباخ و کنده هرمانوس بطور تخصصي تري در زمينه فلامنکو بوده است .

گام 2 - چه ميزان كششي براي سيم هاي گيتارمون مناسب است ؟

چه ميزان كششي براي سيم هاي گيتارمون مناسب است ؟

مهم ترين عاملي که در انتخاب يک مارک يا مدل خاص سيم براي گيتار دخيل است ، اکشن گيتار است.

بطور خلاصه يادآوري مي شود که اکشن ، فاصله بين سيم ها و فرتها است که اين فاصله تعيين کننده ميزان فشاري است که نوازنده بايد بر سيم اعمال کند تا بتواند يک صداي شفاف و تميز ايجاد نمايد .اکشن پايين (يعني فاصله کم سيم تا فرت) باعث مي شود تا نواختن آسانترگردد ، ولي ميزان گز دادن سيم را در پايين دسته افزايش مي دهد . در حالي كه اكشن بالا ، انگشتان نوازنده را زود خسته مي كند.

معمولاً بيشتر برند هايي که سيم گيتار توليد مي کنند ، محصولاتشان از نظر ميزان کشش به سه گروه تقسيم مي شوند :

کشش کم(Low Tension) ، کشش عادي يا متوسط(Normal or Medium Tension) ، کشش زياد(High Tension) . سيم هاي با کشش زياد وقتي روي گيتار بسته مي شوند نياز به فشار زياد انگشتان براي توليد صداي مطلوب دارند . از طرف ديگر نواختن سيم هاي با کشش کم راحت تر است و انگشتان ديرتر خسته مي شوند ، ولي اين سيم ها تمايل به ايجاد گز خصوصاً در پايين دسته گيتار دارند . اگر گيتار شما بطور واضحي از نوع اکشن پايين است ، ممکن است با سيم هاي کشش متوسط و يا حتي کشش زياد بتوانيد راحت و مطلوب بنوازيد .

ولي اگر اکشن گيتار شما بالاست ، بهتر است از سيم هاي با کشش کم استفاده کنيد .

در صورتي که راجع به صحت انتخاب خود اطمينان لازم را نداريد ، بهتر است با سيم هاي متوسط يا عادي شروع نماييد .قابل توجه است كه اکشن گيتارها ، حتي اگر از يک مارک ومدل باشند، با هم تفاوت دارند که بدين ترتيب ممكن است ، سيمي که براي يک گيتار مناسب باشد ، به درد گيتار ديگر نخورد . به همين دليل ، براي تعيين اينکه کدام سيم مناسب ترين انتخاب براي گيتارتان است ، حتي اگر استادي داشته باشيد که بتوانيد از راهنمايي اش بهره ببريد ، چاره اي جز امتحان کردن سيم هاي مختلف نداريد تا به بهترين گزينه دست يابيد .

اطلاعات مطلب

  • سازهای زهی
  • 1,362 بازدید
  • blankblankblankblankblank (3 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - سه‌شنبه, 08 ژانویه 19, 2:14 ب.ظ
  • ویکی چجوری

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب