ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پنج − 1 =

بستن
بستن

چگونه با کودکانمان در مورد بیماریها و ویروس کرونا صحبت کنیم؟

چگونه با کودکانمان در مورد بیماریها و ویروس کرونا صحبت کنیم؟

صحبت با کودکان در مورد بیماریها 

احتمالاً نمی خواهید فرزندتان در مورد بیماری خطرناک و همه گیر کرونا نگران باشد و استرس داشته باشد، اما کنترل آنچه کودکانمان می شنوند و می بینند، دشوار است.

این احتمال وجود دارد که بچه های شما شایعات مربوط به ویروس کرونا را بصورت آنلاین ، از طریق دوستان یا در حالی که در مکان های عمومی هستند، بشنوند که باعث ترساندن آنها می شود.

خوشبختانه، شما می توانید به فرزندتان کمک کنید تا احساس آرامش، آگاهی و کنترل سلامت خود کند. با صحبت کردن با فرزندتان در مورد coronavirus می توانید مطمئن شوید که آنها اطلاعات صحیحی دارند و دقیقاً می دانند چه کاری باید انجام دهند.

با ما همراه باشید با نکات کاربردی و جالب صحبت با کودکان در مورد بیماری ها…

 

«دوستان و همراهان گرامی، شما چگونه و با چه روش و راهکاری با فرزندان خود درمورد بیماری ها و ازجمله ویروس کرونا صحبت می کنید؟»

راهکارهای خود را از طریق دیدگاه با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

 

برای مشاهده آخرین وضعیت و آمار ویروس کرونا کلیک نمایید.

مطالب مرتبط


گام 1 - شروع صحبت با فرزندان

شروع صحبت با فرزندان

شروع صحبت با کودکان

موضوع مورد بحث را قبل از شروع سوالات کودکانتان مطرح نمایید. ممکن هست کودک شما اطلاعات کمی در مورد ویروس کرونا داشته باشد، اما احتمال عدم آگاهی از این ویروس برای آنها بسیار کم هست. متاسفانه ممکن هست بسیاری از منابع اطلاعاتی باعث ترس فرزندانان شود؛ پس منتظر این فرصت نباشید که آنها خود برای سوال پرسیدن به نزد شما بیایند. با دادن اطلاعات واقعی به فرزندانتان می توانید موجب آرامش خیال آنها شوید.
 • در اسرع وقت با فرزند خود صحبت کنید. هر چه بیشتر منتظر بمانید، احتمال شنیدن یک شایعه ترسناک بیشتر خواهد بود.

شروع صحبت با فرزندان

آرامش در صحبت

زمانی برای صحبت انتخاب کنید که آرام هستید و احساس آرامش دارید. به فرزند خود نشان دهید که بخاطر کرونا ویروس اضطراب ندارید یا از آن نمی ترسید، تا با این کار آرامش بیشتری به آنها  بدهید.
پس صحبت خود را برای یک روزی که احساس آرامش دارید، برنامه ریزی کنید و قبل از نشستن برای صحبت کردن چند نفس عمیق بکشید. 

به عنوان مثال،

 • شما ممکن است فرزندتان را بعد از مدرسه برای بستنی بیرون ببرید و در آنجا صحبت کنید.
 • یا به پیاده روی بعد از شام بروید و از این فرصت برای گپ زدن با آنها استفاده کنید.
شروع صحبت با فرزندان

اطلاعات فرزند در مورد بیماری

از فرزند خود بپرسید که درباره ویروس چه چیزی شنیده است. این کار باعث می شود تا از بیان اطلاعات تکراری که باعث بی میلی کودکانتان شود، پرهیز کنید. قبل از ارائه حقایق مربوط به بیماری، ابتدا به آنچه کودکانتان می گویند، بخوبی گوش دهید.
همچنین در مورد شایعاتی که شنیده اند و مقالاتی که خوانده اند، پرسش کنید.

ممکن است سوالاتی همانند موارد زیر بپرسید:

 1. آیا در مورد ویروس کرونا چیزی شنیده اید؟
 2. درباره ویروس چه می دانید؟

صحبت با فرزندان باتوجه به سن آنها

در مورد بچه های کوچکتر، این امر به شما کمک می کند، تصمیم بگیرید که چقدر از واقعیت بیماری را به آنها بگویید. اگر آنها چیزهای زیادی را نمی دانند، می توانید بحث را بسیار ساده ادامه دهید.
اگر فرزندان شما بزرگتر هستند ، سوالات و اطلاعاتی که از آنها بدست می آورید به شما کمک می کند تا هرگونه اطلاعات غلطی که شنیده اند را اصلاح نمایید و اطلاعات واقعی را در اختیار آنها قرار دهید.

گام 2 - توضیح بیماری به کودکانتان

توضیح بیماری به کودکانتان

اطلاعات متناسب با سن کودک

به فرزندتان اطلاعات ساده و متناسب با سن بدهید. متناسب با سن، فهم و درک کودک از محیط با فرزند خود سخن بگویید تا کودکتان دچار سردرگرمی و استرس و ناراحتی نشود. هچنین از کلمات مثبت و امید بخش حین صحبت استفاده کنید.

صحبت با یک کودک بسیار خردسال

 • هنگام صحبت با یک کودک بسیار خردسال، ممکن است بگویید، “کرم کوچولوی جدیدی وجود دارد که برخی از افراد را بیمار می کند. مامان و بابا همه چیز را تمیز می کنند و درست می کند، بنابراین تو نباید نگران باشی”.

صحبت با یک کودک مدرسه ای

 • هنگام صحبت با یک کودک مدرسه ای، چیزی شبیه این بگویید، “ممکن است چیزهای ترسناک زیادی راجع به ویروس کرونا بشنوید. اگرچه برخی از افراد بیمار شده اند، اما هیچ یک از این افراد در نزدیکی ما زندگی نمی کنند. به جای نگرانی بگذارید به این موضوع توجه کنیم که چگونه می توانیم ایمن بمانیم.

صحبت با یک نوجوان

 • به یک نوجوان یا جوان بگویید، “اطلاعات غلط زیادی وجود دارد. در حالی که کورنا ویروس یک بیماری جدی است، که اکثر مردم قصد ندارند آن را جدی بگیرند. در حال حاضر، دانشمندان در حال تلاش برای یافتن یک روش درمانی یا واکسن هستند. در ضمن، بیایید توصیه های بهداشتی را برای ایمن ماندن جدی بگیریم و دنبال کنیم. 
توضیح بیماری به کودکانتان

توضیح موارد بهداشتی برای فرزندتان

آنچه را که شما و مدرسه برای محافظت از فرزند خود انجام می دهید را برای فرزندتان توضیح دهید. بهتر است فرزند شما بداند شما افراد زیادی برای محافظت از آنها تلاش می کنند و دانستن این امر ممکن است به آنها کمک کند احساس بهتری داشته باشند.

رعایت توصیه های مرکز کنترل

به فرزند خود اطمینان دهید که از تمام توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و سازمان بهداشت جهانی پیروی می کنید. سپس، به آنها بگویید كه مدرسه آنها چگونه به سلامتی آنها اهمیت می دهد، برای مثال با افزایش بهداشت و رعایت توصیه های بهداشتی یا تشویق كودكان بیمار برای ماندن در خانه، آموزش آنلاین و مجازی و …

موارد ضروری برای بیان

شما بعنوان والدین یا سرپرست باید چیزی مانند این بگویید: “من همه روزه سطوح لمسی خانه را ضدعفونی می کنم تا بیمار نشوید. همچنین ، من یک ضد عفونی کننده دست را برای شما خریداری کردم که بتوانید با خود حمل کنید و از آن استفاده نمایید. 
اگر معلم یا سرپرست مدرسه هستید، می توانید بگویید، “من شنیده ام که شما  بچه ها در مورد corona virus صحبت می کنند و من می خواهم همه ما سالم بمانیم. ما ضد عفونی کننده دست و دستمال کاغذی در مدرسه قرار داده ایم. لطفاً برای سرفه یا عطسه از یک دستمال استفاده کنید، سپس دستان خود را ضد عفونی کنید. همچنین، اگر شما بیمار هستید، فوراً به ما اطلاع دهید.
 • البته این مورد در صورتی هست که مدرسه ها و مراکز آموزشی شروع بکار نمایند.

 

 

 

توضیح بیماری به کودکانتان

محافظت فرزند در مقابل بیماری ها

به فرزندتان بگونه ای آموزش دهید که خود را از بیماری و بیمار شدن محافظت کنند. در حال حاضر، کودک شما ممکن است احساس کند که نمی تواند کاری در مورد corona virus انجام دهد. با این حال، بسیاری از آنها می توانند کارهایی زیادی برای محافظت از خود انجام دهند! به فرزندتان بگویید که توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

برای مثال:

 • از کسی که سرفه می کند و یا بیمار به نظر می رسد، دور شوید.
 • دستان خود را به مدت 20 ثانیه قبل از غذا یا لمس صورت خود بشویید. پیشناد کنید در این مدت 20 ثانیه ای آیاتی از قرآن را بخوانند، آواز بخوانند. شعری زمزمه کنند و مواردی از این قبیل  تا زمان در نظرتان دیر نگذرد.
 • وقتی نمی توانند دستان خود را بشویند، از ضد عفونی کننده استفاده کنید.
 • در هنگام عطسه یا سرفه از یک دستمال یا از آرنج خود استفاده کنند.
 • صورت ، چشم، بینی یا دهان خود را لمس نکنند.
توضیح بیماری به کودکانتان

احترام به دیگران

به فرزندتان یادآوری کنید که نسبت به دیگران مهربان باشند و احترام بگذارند. متأسفانه، برخی از گزارشات و اخبار و داستان ها در مورد ویروس کرونا، منجر به نامهربانی و کینه و آزار و اذیت مردم تبار آسیا شده است. علاوه بر این، برخی افراد فرض می کنند که هر کسی مریض باشد، ممکن است کرونا ویروس داشته باشد. به فرزند خود بگویید که درمورد وضعیت سلامت شخصی قضاوت عجولانه نکنید و به آنها برچسب کرونا ویروس نزنند.

شروع ویروس

اگرچه این ویروس از چین شروع شده است، این ویروس هیچ ارتباطی با مردم آسیایی یا کالاهایی که منشا آن در آسیا است، ندارد. اکنون ویروس حداقل در همه ی جهان شیوع یافته است و همه در معرض ابتلا به آن هستند.

بیشتر افراد بیمار، عفونت های تنفسی دیگری دارند؛ بنابراین به فرزندتان بگویید که اگرچه هنوز هم خوب است که از آنها دوری کنند، اما  باید با آنها خوب و مهربان باشند.

بهتر است این جملات را به فرزندان خود اموزش دهید تا در هنگام برخورد با افراد بیمار استفاده کنند.

مثلا بگویند:

 1. من می بینم که شما سرفه می کنید.  امیدوارم که به زودی احساس بهتری داشته باشید و سلامتی خود را بدست آورید؛ اما تا زمانی که شما بیمار هستید و طبق توصیه های بهداشتی، باید دور بمانم تا بیمار نشوم.
آنها را ترغیب کنید که از کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند ، محافظت کنند و به آنها کمک بگیرند.
توضیح بیماری به کودکانتان

توضیح تغییرات به فرزندان

تغییراتی را که در مدرسه یا محیط های عمومی رخ می دهد را برای فرزندتان توضیح دهید. بسیاری از مدارس و جوامع در حال ایجاد تغییراتی برای محدود کردن شیوع corona virus هستند. این تغییرات می توانند برای کودک ترسناک باشند. 

بنابراین موارد زیر را برای فرزندتان توضیح دهید:

 • در مورد تعطیلی مدارس و علت آن به فرند خود توضیح دهید.

در صورت باز شدن دوباره مدارس،

 • ممکن است کارکنان مدرسه از آنها بخواهند که از ضد عفونی کننده دست استفاده کنند.
 • ممکن است در صورت سرفه یا عطسه نیاز به مراجعه به پرستار مدرسه یا بیمارستان داشته باشند.
 • ممکن است مدرسه آنها فعالیتهای گروهی را لغو کند.
 • سوپر مارکت محلی آنها ممکن است تعطیل باشد یا محدودیت های خاصی را برای خرید و در موقع خرید اعمال نماید.
 • در مورد پوشیدن ماسک و افراد که ماسک پوشیده اند، برای کودکان خرسال خود توضیح ساده و در حد فهم آنها دهید.

گام 3 - ایجاد اطمینان به فرزند

ایجاد اطمینان به فرزند

دادن اطمینان به فرزندن

به آنها بگویید که جوانان درمقابل ویروس بسیار ایمن تر از سایر افراد هستند. درصد زیادی از كودكان و نوجواناني كه كرونا ويروس مي گیرند، احتمالاً بیماری خفيفي از این ویروس را تجربه مي كنند، همانند سرماخوردگي يا آنفولانزا. به کودک خود بگویید که اگر به این بیماری ویروسی مبتلا شدید، همانند سایر بیماری ها فقط در خانه خواهند ماند و بزودی معالجه خواهید شد.

نکات ضروری

 • به فرزندتان اطلاع دهید که حتی اگر چه خطر جدی آنها را تهدید نمی کند، اما باید بهداشت را رعایت کنند تا از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری شود. چون اغلب کودکان و نوجوانان ناقل بیماری هستند.
 • کودک ممکن است شنیده باشد که افراد بالای 60 سال و افرادی که دارای شرایط سلامتی خاصی هستند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. آنها ممکن است در مورد افرادی که دوستشان دارند نگران باشند. احساسات و گفته های آنها را تأیید کنید و به آنها یادآوری کنید که همه تلاش خود را برای محافظت آنها می کنید.
ایجاد اطمینان به فرزند

مراقبت از افراد سالخورده

اگر یک فرد مسن یا فردی با شرایط خاص و در معرض خطر در خانواده وجود دارد، از آنها پرستاری و پشتیبانی بیشتری کنید. اگر فرزند شما بداند که یک فرد عزیز در خانواده به دلیل افزایش سن یا شرایطی که از قبل وجود دارد، در معرض خطر قرار دارند، ممکن است به شدت بترسند. به جای اینکه سعی کنید ترس آنها از بین برود، سعی کنید به آنها کمک کنید تا با روشی سالم با آن کنار بیایند.

مواردی که باید به کودکان گفته شود:

 • به آنها بگویید که این نگرانی قابل درک است و همه ی خانواده در این زمینه با آنها سروکار دارند.
 • برای حفظ امنیت فرد در معرض خطر، کارهایی که خانواده شما انجام می دهند، تأکید کنید.
 • به آنها بگویید که شستن دست ها و جلوگیری از لمس صورت آنها به محافظت از افرادی که دوستشان دارند، کمک می کند.
ایجاد اطمینان به فرزند

گوش دادن به نگرانی های فرزند

به نگرانی ها یا ترس های فرزندتان گوش دهید. احتمالاً فرزند شما نگران ویروس است، به ویژه اگر شایعات دیگران را شنیده باشند. به آنها فرصتی دهید تا این ترس ها را ابراز کنند. در حالی که آنها صحبت می کنند، بجای توضیح دادن موارد اضافه فقط به سخنان آنها گوش دهید.

تایید نگرانی های فرزندان

نگرانی های آنها را تأیید کنید در حالی که به آنها در تمرکز واقعیت ها کمک می کنید. شما براساس غریزه و احساستان ممکن است به فرزندتان بگویید که هیچ موردی برای نگرانیوجود ندارد، اما این عمل ممکن است واقعاً باعث ترس آنها شود. درعوض ، درک کنید که فرزندتان واقعا چه احساسی دارند و  بگویید که آنها را می فهمید. سپس، به آنها کمک کنید تا با کمک واقعیت ها، با ترس خود بجنگند.

برای مثال بگویید:

 • “به نظر می رسد که نگران هستید که همه مریض شویم. با این حال، تعداد بسیار کمی از مردم در حال حاضر بیمار هستند، و به احتمال زیاد اکثر مردم این بیماری را نمی گیرند.”
 • یا بگویید: “من می فهمم که شما از رفتن به مدرسه می ترسی ، اما هیچ کس در مدرسه ی شما کرونا ویروس ندارد. بیایید به این موضوع توجه کنیم که چرا مدرسه بی خطر و امن است.
ایجاد اطمینان به فرزند

صحبت در مورد فعالیت های مورد علاقه کودکان

به فرزندتان بگویید فعالیت های مورد علاقه آنها که لغو شده است، ناراحت کننده است.

ممکن است کودکان به دلیل لغو فعالیت های مورد علاقه خود ناراحت، ناامید، عصبانی و دلسرد بشوند. همدردی با احساسات آنها می تواند به آنها کمک کند تا تا از این بحران روحی به سلامت عبور کنند.

در اینجا چند نمونه از مواردی که می توان گفت آورده شده است:

 • میدانم که شما از اینکه جشن تولد دوستتان لغو شده است، ناراحت و ناامید شده اید. من به پدرش زنگ زدم و او می گوید که هنوز مهمانی برگزار خواهد شد، فقط باید دیر برگزار شود.
 • ما از این که نمی توانیم به دیدن مادربزرگ برویم، ناراحت هستیم. او مهربانترین آغوش را دارد و بهترین بیسکویت ها را می پزد. اما در حال حاضر، او باید تنها بماند تا ایمن تر باشد. نظرت چیست که با او تماس ویدیویی برقرار کنیم.
ایجاد اطمینان به فرزند

بهترین پاسخ به سوالان فرزندان

به سؤالات فرزندتان به بهترین شکل ممکن پاسخ دهید. ممکن است فرزند شما حتی پس از توضیح آنچه که اتفاق می افتد، سؤال کند. فرزند خود را دعوت کنید تا هرگونه سؤالی که دارد، از شما بپرسد. به آنها بگویید كه به آنها كمك می كنید با استفاده از منابع معتبر، جوابها را پیدا كنند.

ترغیب فرزند به سوال پرسیدن

 • ممکن است بگویید ، “من می دانم که ممکن است سؤالاتی داشته باشید، من برای کمک به تو اینجا هستم. من اطمینان دارم که من و تو بهترین پاسخ های موجود را پیدا می کنیم. “
 • سوالات احتمالی خود را برای پرسش فرزندتان پیشنهاد نکنید، زیرا این امر ممکن است باعث شود کودک شما شروع به فکر کردن در مورد چیزهایی کند که قبلاً نگران آنها نبوده است.
ایجاد اطمینان به فرزند

امنیت فرزندان

به فرزند خود بگویید که نیازی به نگرانی وجود ندارد. به آنها یادآوری کنید که شما برای حفظ امنیت آنها، هر کاری ممکن انجام می دهید. علاوه بر این، به آنها کمک کنید تا درک کنند که خطر برای آنها چقدر ناچیز است. سپس به آنها اطمینان دهید که نیازی به اضطراب ندارند.

 • بگویید، بسیار بعید است که کسی که می شناسید بیمار شود، بنابراین سعی کنید نگران کرونا ویروس نباشید. من هر روز اطلاعات روز را بررسی می کنم تا بتوانم شما را ایمن نگه دارم. 
ایجاد اطمینان به فرزند

خشم و بروز احساسات منفی

وقتی فرزندتان به سخنانتان گوش نمی دهد،  از خشم و بروزاحساسات منفی خود جلوگیری کنید. ممکن است به دلایل زیادی دچار استرس شوید، ازجمله: نگرانی در مورد عزیزان ، نگرانی های مالی در صورت کار شما تحت تأثیر قرار گرفته، مشکلات مربوط به مراقبت از کودک در صورت لغو مدرسه و سایر مشکلات بزرگسالان. اشکالی ندارد که استرس داشته باشید. با این حال وقتی فرزندتان نسبت به سخنان، راهنمایی ها و هشدارهایتان بی توجه شده است بجای عصانیت، خشم خود را کنترل کنید و با کسی که دوستش دارید، درددل کنید.

دلیل ناراحتی والدین برای فرزندان

 • در صورتی که شما ناراحت هستید و  فرزندتان بخاطر احساسات شما ناراحت شده است؛ در این باره به فرزند خود توصیح دهید و  به عنوان مثال بگویید “شما صدای من را شنیدید که غمگین است زیرا من کمی نگران مادربزرگ هستم. شاید لازم باشد نفس عمیقی بکشم یا نامه خوبی برای او بنویسم. فکر می کنی چه کاری می توانم انجام دهم؟”
ایجاد اطمینان به فرزند

استفاده از منابع معتبر

به کودکان و نوجوانانی که با اینترنت سروکار دارند یادآوری نمایید که از مطالب معتبر اطلاعات مربوطه را دریافت کنند. اگر بچه های شما از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، احتمالاً با شایعات و اخبار نادرست زیادی درباره coronavirus روبرو می شوند. این اخبار می توانند بدون توجه به گروه سنی برای همه ترسناک باشد. به بچه های خود بگویید چگونه می توانند بفهمند آیا مطلب قابل اعتماد است یا خیر.

شما ممکن است موارد زیر را توصیه کنید:

 • منبع را بررسی کنید و بفهمید آیا سایت خبری دولتی باشد یا خیر.
 • به دنبال خطاهای گفتاری و  سخنان ضد و نقص های موجود در یک اخبار باشید.
 • ببینید آیا منابع دیگر همان اطلاعات را ارائه می دهند یا خیر.

گام 4 - تربیت کودکانی آگاه و بدون استرس

تربیت کودکانی آگاه و بدون استرس

داشتن اطلاعات بروز

به روز باشید تا بتوانید با سؤالات و نگرانی های جدید کنار بیایید. کارشناسان هنوز هم در مورد coronavirus چیزهای جدیدی کشف می کنند، بنابراین اطلاعات جدیدی وجود دارد. روزانه سایت های وزارت بهداشت را بررسی کنید تا از وضعیت جدید آگاه باشید. علاوه بر این، مقالات خبری را از منابع معتبر دنبال کنید تا بدانید که چه چیزی گزارش می شود و اطلاعات دقیق و معتبری کسب کنید.

نیازی نیست همه آنچه را که یاد می گیرید با فرزند خود به اشتراک بگذارید.

 • با این حال، به خاطر داشته باشید که کودکان بزرگتر ممکن است این اطلاعات را خودشان بخوانند، بنابراین خوب است که در مورد آن با یکدیگر بحث کنید.
تربیت کودکانی آگاه و بدون استرس

پرسش از فرزند

چند روز پس از صحبت کردن با فرزندتان از آنها پرسش هایی نمایید. فرزندتان ممکن است بعد از صحبت با شما به سوال یا نگرانی های جدید فکر کند. علاوه بر این، آنها ممکن است اطلاعات جدیدی را از شخص دیگری بشنوند. چند روز پس از اولین صحبت خود دوباره با آنها صحبت کنید تا مطمئن شوید همه چیز بدرستی پیش می رود.

آغاز گفتگو و پرسش

 • شما ممکن است بگویید: من فکر کردم  ما در مورد  Coronavirus گفتگوی خوبی داشتیم. اگر سؤال های دیگری دارید می توانید بپرسید؟
 • هر روز در مورد coronavirus صحبت نکنید تا این بیماری در نظر فرزندتان بزرگ جلوه نکند. بحث بیش از حد در مورد چیزی  کودک شما را نگران می کند.
تربیت کودکانی آگاه و بدون استرس

صحبت با فرزندان در مورد اطلاعات نادرست از بیماریها

اگر اطلاعات نادرستی در مورد کرونا ویروس شنیدید، در مورد آنها با فرزندتان صحبت کنید. شما نمی توانید آنچه را که فرزند شما در ملاء عام مردم می شنود، کنترل کنید. با این حال، می توانید اطلاعات غلط را هنگام شنیدن آن اصلاح کنید. آنچه را که اطرافیان در مورد coronavirus می گویند گوش کنید. اگر چیزی را می شنوید که می دانید اشتباه است، فوراً در مورد آن با فرزندتان صحبت کنید.

به عنوان مثال:

 • شاید شما بشنوید که یکی از دوستان فرزندتان گفت: “اگر کورونا ویروس بگیریم خواهیم مرد.” شما می توانید بگویید “این درست نیست. بیشتر افرادی که با ویروس کرونا بیمار می شوند، بهتر می شوند. ما باید مراقب باشیم، اما نیازی به ترسیدن وجود ندارد.”
 • به فرزندتان اطلاع دهید که برخی از افراد در مورد coronavirus گیج شده و ممکن است چیزهایی بگویند که درست نیست.
تربیت کودکانی آگاه و بدون استرس

حفظ روال عادی زندگی

سعی کنید تا روال عادی خانواده خود را حفظ کنید تا همه چیز عادی و نرمال شود. روال عادی زندگی به فرزند شما کمک می کند تا احساس آرامش کند. تمام تلاش خود را بکنید تا به بهبود روال معمول زندگی فرزندتان کمک کنید، تا آنها احساس ترس و نگرانی نکنند. این به آنها اطمینان می دهد که هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد.

برای مثال:

 • اگر مدرسه لغو شد، سعی کنید به فرزندتان کمک کنید که یک روز معمولی را برای یک آخر هفته دنبال کند.
 • برای آماده شدن، رفتن به مدرسه، غذا خوردن شام و آماده شدن برای خواب، همان روال را دنبال کنید و بجای رفتن به مدرسه تکالیف مربوط به مدرسه را در خانه با فرزندتان دنبال کنید.
 

«دوستان و همراهان گرامی، شما چگونه و با چه روش و راهکاری با فرزندان خود درمورد بیماری ها و ازجمله ویروس کرونا صحبت می کنید؟»

راهکارهای خود را از طریق دیدگاه با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب