گام 1 - وظایف کارت شبکه

برقراری ارتباط لازم بین کامپیوتر و محیط انتقال

 

NIC01

تبدیل داده:

داده‌‌ها روی گذرگاه (bus) کامپیوتر به صورت موازی حرکت می‌کنند. نحوه حرکت داده‌ها روی محیط انتقال شبکه به‌صورت سریال است. ترانسیور کارت شبکه (یک ارسال‌کننده یا دریافت‌کننده)، داده‌ها را از حالت موازی به سریال و بالعکس تبدیل می‌کند.

ارائه یک آدرس منحصربه‌فرد سخت‌افزاری: ‌

آدرس سخت‌افزاری (MAC ) درون تراشه ROM موجود روی کارت شبکه نوشته می‌شود. آدرس MAC در واقع یک زیر‌لایه از لایه Data Link مدل مرجع OSI است.

آدرس سخت افراری موجود روی کارت شبکه، یک آدرس منحصربه‌فرد را برای هر یک از کامپیوترهای موجود در شبکه، مشخص می‌کند. پروتکل‌هایی نظیر  TCP/IP  از یک سیستم آدرس‌دهی منطقی (‌آدرسIP)، استفاده می‌کنند. در چنین مواردی قبل از دریافت داده توسط کامپیوتر، باید آدرس منطقی به آدرس سخت‌افزاری ترجمه شود.

گام 2 - انتخاب کارت شبکه

برای انتخاب و خرید یک کارت شبکه، باید پارامترهای متعددی را بررسی کرد:

 

سازگاری با معماری استفاده شده در شبکه:

کارت‌های شبکه دارای مدل‌های متفاوتی با توجه به معماری استفاده شده در شبکه اترنت، Token ring )) هستند. اترنت، متداول‌ترین معماری شبکه در حال حاضر است که در شبکه‌هایی با ابعاد بزرگ و کوچک، استفاده می‌شود.

 

images

گام 3 - نصب کارت شبکه

به گزارش پایگاه خبری برسام، و به نقل از ماهنامه شبکه، برای نصب کارت شبکه، می‌توان مراحل زیر را دنبال کرد:

باز کردن کیس کامپیوتر و نصب کارت شبکه در یکی از اسلات‌های آزاد.

گام 4 - کابل‌های شبکه‌

کابل‌های شبکه‌

امروزه از کابل‌های مختلفی در شبکه‌ها استفاده می‌شود. نوع و سیستم کابل‌کشی استفاده شده در یک شبکه بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که قصد داشتن شبکه‌ای را داریم که دارای حداقل مشکلات باشد و بتواند با استفاده مفید از پهنای باند به درستی خدمات خود را در اختیار کاربران قرار دهد، باید از یک سیستم کابلینگ مناسب، استفاده شود.

در زمان طراحی یک شبکه باید با رعایت مجموعه قوانین موجود در خصوص سیستم کابلینگ، شبکه‌ای با حداقل مشکلات را طراحی کرد. با این که استفاده از شبکه‌های بدون کابل نیز در ابعاد وسیعی گسترش یافته است، اما هنوز بیش از ۹۵ درصد سازمان‌ها و مؤسسات از سیستم‌های شبکه‌ای مبتنی بر کابل، استفاده می‌کند.

امروزه از کابل‌های مختلفی در شبکه‌ها استفاده می‌شود. نوع و سیستم کابل‌کشی استفاده شده در یک شبکه بسیار حائز اهمیت است.

در صورتی که قصد داشتن شبکه‌ای را داریم که دارای حداقل مشکلات باشد و بتواند با استفاده مفید از پهنای باند به درستی خدمات خود را در اختیار کاربران قرار دهد، باید از یک سیستم کابلینگ مناسب، استفاده شود. در زمان طراحی یک شبکه باید با رعایت مجموعه قوانین موجود در خصوص سیستم کابلینگ، شبکه‌ای با حداقل مشکلات را طراحی کرد. با این که استفاده از شبکه‌های بدون کابل نیز در ابعاد وسیعی گسترش یافته است، اما هنوز بیش از ۹۵ درصد سازمان‌ها و مؤسسات از سیستم‌های شبکه‌ای مبتنی بر کابل، استفاده می‌کنند.

گام 5 - ایده‌های اولیه

ایده‌های اولیه

ایده مبادله اطلاعات به صورت دیجیتال، تفکری جدید در عصر حاضر به شمار می‌رود. درسال ۱۸۴۴ فردی با نام «ساموئل مورس»، یک پیام را از Washington D.C به Baltimore و با استفاده از اختراع جدید خود (تلگراف) ارسال کرد. با این که از آن موقع زمان زیادی گذشته است و ما امروزه شاهد شبکه‌های کامپیوتری بزرگ و در عین حال پیچیده‌ای هستیم اما می‌توان ادعا کرد که اصول کار، همان اصول و مفاهیم گذشته است.

کدهای مورس، نوع خاصی از سیستم باینری هستند که از نقطه و خط فاصله با ترکیبات متفاوت به منظور ارائه حروف و اعداد، استفاده می‌کنند. شبکه‌های مدرن داده از یک و صفر، استفاده می‌کنند. بزگترین تفاوت موجود بین سیستم‌های مدرن مبادله اطلاعات و سیستم پیشنهادی «مورس»، سرعت مبادله اطلاعات در آنان است.تلگراف‌های اواسط قرن ۱۹، قادر به ارسال چهار تا پنج نقطه یا خط فاصله در هر ثانیه بودند، در حالی که هم‌اکنون کامپیوترها با سرعتی معادل یک گیگابیت در ثانیه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.