ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده − 9 =

بستن
بستن

چگونگی روش های دسترسی به CLI

چگونگی روش های دسترسی به CLI

چگونگی روش های دسترسی به CLI

از سه روش می توان به محیط CLI دسترسی پیدا کرد:

۱٫بوسیله کابل کنسول ۲٫بوسیله پروتکل Telnet 3.بوسیله پروتکل SSH اگر قصد داشته باشیم بوسیله پروتکل های Telnet و SSH به دستگاه متصل بشیم باید بر روی Switch یک آدرس منطقی تنظیم کنیم(در مقاله های بعدی راجع به این موضوع صحبت می کنیم)  

CLI

 

مطالب مرتبط


مرحله 1 - کابل کنسول

کابل کنسول

زمانی که برای بار اول قصد داشته باشیم سویچ را پیکربندی کنیم باید از طریق کابل کنسول این کار را انجام بدیم.  شکل زیر یک کابل کنسول را نشان می دهد:  

کنسول

همان طور که مشاهده می کنید یک سر کابل دارای پورت سریال می باشد که به PC متصل می شود و یک سر کابل دارای پورت Rj 45 می باشد که به پورت آبی رنگ بر روی سویچ متصل می شود.  

کنسول 1

فقط یک نکته ی مهم به دلیل اینکه بسیاری از PC ها و لپ تاپ های جدید دیگر پورت سریال را پشتیبانی نمی کنند از یک تبدیل Serial به USB برای اتصال استفاده می کند به طوری که این کابل مبدل یک سر دارای پورت USB می باشد که به PC متصل می شود و یک سر آن یک پورت سریال می باشد که به کابل کنسول متصل می شود.  

کنسول2

بعد از اینکه از صحت اتصال اطمینان حاصل کردیم حال باید توسط یک نرم افزار به محیط ترمینال متصل بشیم نرم افزار برای انجام این کار زیاد هستش برای مثال Putty،Hyper Terminal،Secure crt و.... من به شما دوستان نرم افزار Putty (پاتی) توصیه می کنم هم نرم افزار سبکی هستش و هم رایگان هستش.

مرحله 2 - برنامه putty

برنامه putty

شکل زیر محیط برنامه putty را نشان می دهد.  

putty

به صورت پیش فرض برنامه putty هیچ تنظیمی ندارد که بتونیم باهاش به دستگاه مورد نظر وصل بشیم به همین منظور مراحل زیر را باید انجام بدیم: بعد از اینکه از صحت اتصال فیزیکی اطمینان حاصل پیدا کردیم وارد قسمت Device Manager می شویم به دلیل اینکه ارتباط بوسیله کابل سریال برقرار شده باید دنبال گزینه ی Port بگردیم و بعد زیر مجموعه این قسمت را باز کرده و شماره مربوط به ( Communication port (com رو به خاطر میسپاریم .

در مرحله ی بعد باید وارد نرم افزار Putty شده و از ستون سمت چپ گزینه ی Connection و بعد گزینه ی Serial را انتخاب می کنیم سپس از ستون سمت راست گزینه ی Serial line to connect to  باید شماره پورت com رو که در device manager تنظیم شده بود را انتخاب کنیم.  

putty1

در مرحله ی بعد باید از ستون سمت چپ گزینه ی Session را انتخاب می کنیم و از قسمت connection Type گزینه ی serial را انتخاب می کنیم و بعد دکمه ی Open را زده و بعد از چند دقیقه به کنسول مورد نظر وصل می شویم.   ITPRO باشید .

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب