ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پنج × سه =

بستن
بستن

چگونگی روش ساخت scope در DHCP؟

چگونگی روش ساخت  scope در DHCP؟

چگونگی روش ساخت scope در DHCP؟

قبل از اینکه DHCP سرور بتواند به کلاینت ها IP بدهد ، بایستی یک محدوده ای از IP در یک subnet تعریف کنید.با این محدوده Scope گفته می شود. Scopeها مهمترین راه برای مدیریت اختصاص دادن IP و دیگر تنظیمات به کلاینت هاست.
DHCP در VLAN خود فقط از scope ی جواب می دهد که IP Address کارت شبکه DHCP جز آن قرار دارد .

در صورتی که بخواهید DHCP شما به VLAN های دیگر نیز IP Address بدهد کافی است که برای هر VLAN یک scope در DHCP تعریف کنید.

سپس به وسیله دستورات مورد نیاز پکت های broadcast را به سمت DHCP بفرستید. در CISCO این دستور ip helper و در RRAS استفاده از DHCP Relay Agent می باشد.زمانی که برای هر VLAN یک scope تعریف می کنید باید Default Gateway آن VLAN در رنج IP Address آن scope تعریف شده بر روی DHCP باشد.

اما در بعضی سناریو های خاص شما می خواهید دو رنج IP خاص را به یک VLAN بدهید. یعنی در صورتی که scope اول پر شد از scope دوم شروع به IP Address دادن کند. برای این کار کافی است scope دوم را تعریف کنید. سپس یک super scope تعریف کنید. بعد دو scope مورد نظر را عضو این super scope کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - روش ساخت scope در dhcp

روش ساخت scope در dhcp

برای ساختن SCOPE  کنسول DHCP را باز می کنیم روی IPV4 کلیک راست کرده و گزینه ی new scope را انتخاب می کنیم.

 

28(2)

صفحه ای باز می شود که پیغام خوش آمد گویی می دهد.گزینه ی next را انتخاب می کنیم.

 

29(3)

در صفحه ای که باز می شود یک نام برای scope که می خواهیم درست شود انتخاب می کنیم. برای مثال نام آن را edari می گذاریم.

 

31(2)

 

در صفحه ای که باز می شود start ip و endip را مشخص می کنیم یعنی رنج ip که در نظر گرفته شده است با چه ip شروع شده و با چه ip تمام شود. Subnetmask را خودش برای ما مشخص می کند.سپس گزینه ی next را انتخاب می کنیم.

 

32(2)

 

در صفحه ای که باز می شود باید رنج ip هایی را که میخواهیم dhcp این رنج ip را به هیچ کامپیوتری ندهد مشخص می کنیم. برای مثال مشخص می کنیم که رنج ip 172.16.1.140 تا 172.16.1.150 را dhcp به هیچ کامپیوتری ندهد.

 

33(10)

 

و سپس دکمه ی  add را می زنیم.همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید این رنج ip در کادر exclusion address renge اضافه می شود.

می توانیم چندین رنج ip را در این قسمت اضافه کنیم همچنین اگر فقط یک ip بود در این صورت هم در قسمت end وهم در start همان ip را که نمی خواهید dhcp آن را به هیچ کلاینتی offer  دهد مشخص می کنیم .

برای مثال اگر نخواهیم که dhcp  به کلاینتها ip (172.16.1.45 ) را بدهد در اینصورت در startip و end ip همین ip را میزنیم. یعنی در هر دوی آنها 172.16.1.45 را می زنیم.

فرض کنید:

یک رنج ip در نظر گرفته اید که dhcp آن را به کلاینتها بدهد ولی در این رنج ip چند تا از ip ها به صورت دستی روی کامپیوتر ها set شده است و نمی خواهیم dhcp این ip ها را offer دهد بنابر این آنها را در قسمت exclusion اضافه می کنیم.سپس گزینه ی next را انتخاب می کنیم.

 

34(3)

 

صفحه ای که بازمی شود lease duration نام دارد.

dhcp به کلاینت ها ip را اجاره  می دهددر این قسمت مشخص می شود که مدت زمان این اجاره چقدر می باشد در واقع مشخص می شود  این ip که برای کلاینت ها مشخص شده است تا چند روز برای آنها می ماند و بعد از چند روز باید تمدید اجاره کند.

اگر کلاینت نتواند تمدید اجاره کند و آن ip را برای خودش نگه دارد  در این حالت باید از ابتدا شروع کند packet dhcp discovery را از ابتدا  برای دریافت کردن ip بفرستد.

کم وزیاد کردن مدت زمان LEASETIME باعث ایجاد مشکل در سازمان می گردد. این time به صورت پیش فرض 8  روز در نظر گرفته شده است.

 

35(1)

 

 در اینجا ما فرض می کنیم که بعدا به آن option ها را اضافه می کنیم.

سپس بر روی next کلیک می کنیم  صفحه ی زیر باز می شود. بر روی finish کلیک میکنیم.

 

37(1)

وقتی که گزینه ی finish را زدیم در این صورتscope  مورد نظر در کنسول dhcp ساخته می شود.

چون در این مثال نام این scope را edari گذاشته ایم بنابراین یک scope با نام edari ساخته شده است.

 

38(2)

 

هنگامی که scope ساخته می شود در کنار خود یک علامت قرمز رنگ دارد که نشان دهنده ی این است که این scope غیر فعال است ،برای فعال کردن آن بر روی scope  کلیک راست کرده و سپس گزینه ی active را انتخاب می کنیم و باعث می شود که scope فعال گردد.

 

39

 

برای اینکه تنظیم کنیم که یک کلاینت از dhcp برای خود ip دریافت کند برای این کار درrun عبارت ncpa.cpl را تایپ می کنیم.

 

61(1)

سپس بر روی ok کلیک می کنیم،در صفح ای که برای ما باز می شود بر روی connection کارت شبکه کلیک راست می کنیم.

 

43(2)

 

و گزینه ی properties را انتخاب می کنیم درصفحه ای که باز می شود گزینه ی internet protocol version4(tcp/ipv4) را انتخاب می کنیم.

 

 

44(2)

در صفحه ای که باز می شود گزینه ی obtain an ip address automatically و گزینه ی obtain dns server address automatically را انتخاب می کنیم.

 

53(1)

 

دو دستورزیر را در command prompt میزنیم تا کلاینت از DHCP دوباره بتواند IP دریافت کند.

IPCONFIG  /RELEASE سپس enter را می زنیم با زدن این دستور کلاینت ip خودش را پس می دهد.

 

59(1)

در مرحله ی بعد pconfig /renew را زده سپس enter را می زنیم با زدن این دستور کلاینت ip جدیدی را از dhcp   دریافت می کند.

 

60(1)

برای اینکه چک کنیم که IP روی کلاینت مورد نظر SET شده است یا نه ابتداNCPA.CPL را می زنیم  و سپس روی CONNECTION مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه یSTATUS را انتخاب می کنیم

 

54(1)

در صفحه ای که باز می شود گزینه یdetails  را انتخاب می کنیم.

 

55(1)

در صفحه ای که باز می شود مشخص می کند که آیا کلاینت ip گرفته است یا خیر.

می توانیم از دستور ip config  نیز استفاده کنیم. برای این کار در command prompt دستور ipconfig  را تایپ می کنیم.و enter را می زنیم. Ip که بر روی کارت شبکه قرار گرفته است را نشان می دهد.

 

63(2)

 

اگر دو DHCP SERVER داشته باشیم و بخواهیم ببینیم از کدامیک از آنها IP گرفته شده است دستورipconfig /all را می زنیم که این دستورات کل تنظیمات IP و از جمله DHCP را به ما نشان می دهد. این دستور زمانی به درد  می خورد که IP اشتباه گرفته ایم و می خواهیم ببینیم کدامیک از dhcp ها به ما IP داده است.

 

64(1)

 

 

ایجاد کردن super scope در dhcp

 

ایجاد کردن super scope در dhcp

در شبکه های بزرگ برای اینکه مدیریت بر روی dhcp راحت تر باشد میتوانیم super scope بسازیم super scope از نظر ساختاری هیچ کاری برای ما انجام نمی دهد فقط کمک می کند که dhcp حالت مدیریتی خوبی بگیرد.

در این روش مدیریت بر روی scope ها راحت تر می شود. برای مثال می توانیم برای بخش اداری یک super scope  بسازیم و تمام scope های اداری را زیر مجموعه ی آن scope تعریف کنیم.

برای ایجاد کردن super scope  بر روی ipv4 کلیک راست کرده وگزینه ی new super scope را انتخاب می کنیم.

 

2(42)

در صفحه ای که باز می شود گزینه ی next را انتخاب می کنیم

 

3(41)

در صفحه ای که بازمی شود باید نامی را که می خواهیم برای superscope در نظر بگیریم را وارد کنیم.سپس next را می زنیم.

 

4(22)

 

در صفحه ای که باز می شود باید scope را که می خواهیم زی مجموعه ی super scope قرار گیرد را انتخاب کرده سپس next را می زنیم.

 

5(22)

 

سپس صفحه ی زیر باز می شود که در این صفحه با زدن گزینه ی finish کار تمام می شود و superscope ساخته می شود.

 

7(15)

 

باید توجه داشت که یک  scope نمی تواند زیر مجموعه ی  2 تا super scope قرار گیرد.

اگر که یک scope داشته باشیم و بخواهیم آن را زیرمجموعه ی یک superscope  قرار دهیم روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی add to super scope  را انتخاب می کنیم.

حتما باید یک scope  داشته باشیم تا بتوانیم superscope  را بسازیم.

 

scope option و server option در dhcp

اگر بخواهیم تنظیماتی فقط بر روی scope خاصی اعمال شود در این صورت با استفاده از scope option می توان این کار را انجام داد.و اگر بخواهیم یک سری تنظیمات بر روی کل dhcp server  اعمال شود دراین صورت این تنظیمات را باید در server option انجام داد.

اما باید به این نکته توجه داشت که:

تنظیماتی که بر روی یک scope اعمال می شوند به تنظیماتی که بر روی یک server اعمال شده اند اولویت دارند. در واقع اگر شما یک سری تنظیمات را بر روی یک server  اعمال کرده باشید و یک سری تنظیمات را بر روی یک SCOPE اعمال کرده باشید تنظیماتی که بر روی یک SCOPE اعمال شده است اولویت دارد.

اگر بر روی SCOPE OPTION  کلیک راست کرده سپس گزینه ی CONFIGURE OPTIONS  را انتخاب کنید

 

8(15)

در صفحه ای که باز می شود در تب GENERAL می توان سایر تنظیمات را انجام داد که هر کدام دارای شماره ی خاصی می باشند

 

9(8)

تنظیماتی که در قسمت بالا انجام شد بر روی تمامی کلاینت های موجود در یک SCOPE اعمال می گردد،اما اگر بخواهیم تنظیمات بر روی کلاینت های موجود در یک SCOPE  نیز متفاوت باشد در این صورت  می توان CLASS تعریف کرد.

برای اینکه روی کل سرور dhcp یک سری تنظیمات انجام دهیم در بر روی server option کلیک راست کرده و گزینه ی configure options را انتخاب کرده و به ترتیب بالا عمل می کنیم.

 

 

 

تعریف کردن کلاس در DHCP

 

در DHCP دو نوع کلاس داریم VENDOR CLASS  و  USER CLASS

VENDOR CLASS:در این قسمت درواقع نوع OS مشخص می شود، برای اینکه مفهوم vendorclass را بهتر متوجه شوید مفهوم آن را با یک مثال بیان می کنیم:

در واقع vendor  همانند یک برند می ماند، برای مثال به Samsung یک vendor می گویند ولی همین Samsung میتواند محصولات مختلفی مثل یخچال،تلوزیون،گوشی و غیره داشته باشد.

به محصولات هر برند userclass گفته می شود. پس در قسمت vendor نوع  os  مشخص می شود و در قسمت user class مشخص می کنیم که با توجه به اینکه به چه user چه class اختصاص گرفته است چه option هایی داشته باشد.

چطور می توانیم  class id بسازیم؟

در کنسول dhcp بر روی ipv4 کلیک راست کرده و گزینه ی define user classes  را انتخاب می کنیم.

 

8(16)

در این صفحه class id  های default را می آورد. در این صفحه add را انتخاب می کنیم

 

9(10)

در قسمت display name  یک اسم برای class id  انتخاب می کنیم.

برای مثالclassAدر قسمت description باید یک کد باینری و اسکی به آن بدهیم در زیر قسمت asci کلیک کنید و در آن قسمت یک اسم وارد کنید در این حالت معادل باینری آن را در سمت چپ وارد می کند.سپس ok را انتخاب می کنیم در این حالت classid  ما ساخته می شود

 

11(7)

اگر در قسمت scope option کلیک راست کرده و config را انتخاب کنیم در قسمت advanced در classid ها classA را هم می بینید. ما می توانیم vendor نیز ایجاد کنیم

 

12(8)

 

نحوه set کردن classid برای کلاینت:

روی کلاینت از دستور زیر استفاده می کنیم:

Ipconfig  /setclassid   nicname  classid

در دستور بالا منظور از nicname نام کارت شبکه می باشد. برای مثال خواهیم داشت:

Ipconfig   /setclassid    lan   test

 از کجا باید بدانیم  که class id   روی کلاینت set شده است یا خیر؟

برای این کار دستور زیر را در command prompt  می نویسیم.

Ipconfig  /all

هر گاه دستور بالا در cmd زده شود و enter را بزنیم  اگر که classid روی کلاینت set شده باشد در این صورت برای ما نشان خواهد داد.

 برای حذف کردن classid دستور فوق را می زنیم اما در انتها نام class id  را وارد نمی کنیم

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 1,925 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - پنج‌شنبه, 03 ژانویه 19, 12:56 ق.ظ
  • مجله علمی ویکی پی جی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب