گام 1 - ابزار

برای انجام تعمیرات و ارتقای کامپیوترهای مشتریان به ابزار و تجهیزاتی نیاز می باشد.ممکن است نیاز باشد درایورهای دیست،بردهای اصلی،منابع تغذیه،کارت های شبکه و… را تعویض یا نصب کنید در فهرست زیر ابزاری که ضروری هستند را مشاهده می کنید 

  • مجموعه پیچ گوشتی 
  • مجموعه انبردست
  • مجموعه آچار
  • آچارهای بستن مهره ها
  • سیم لخت کن 
  • IC بیرون کش 
  • سیم لحیم 
  • سوهان
  • ذره بین

مجمومه ابزار دستی

برای بالا بردن قابلیت های کاری دست،مورد استفاده قرار میگرند.در طول یک کار تعمیراتی با استفاده از این ابزار دستی می توان تجهیزات و قسمت های میکرو کامپیوتری را مونتاژ و یا از هم جدا کرد.

نکته : این ابزار برای انجام آزمایشات الکتریکی مناسب نیستند و استفاده از آنها در این قبیل کارها میتواند بسیار خطرناک باشد.ابزار دستی که خوب ساخته شده اند دارای دسته پلاستیکی یا کائوچوئی هستند.

 

بُرنده های قطری

مجموعه ای نمونه از برنده های قطری (Diagonal Cutters)  و طرز استفاده صحیح آن را نشان می دهد.بریدن مواد ضخیم موجب صدمه دیدن برنده های قطری می شود.

سیم لُخت کن ها

این ابزار برای لخت نمودن سیم ها استفاده می شود تا آنهارا برای اتصالات الکتریکی آماده کرد.حداقل اندازه سیم لخت کن باید به گونه ای باشد که تنها روکش سیم را از آن جدا کند و به خودِ سیم آسیبی نرساند

دم باریک ها 

این ابزار برای بازکردن مهره ها و پیچ ها مناسب نیستند.استفاده نادرست از این ابزار،به آنها آسیب می رساند.دم باریک ها در ابعاد ظریف هستند که برای کاراهای ظریف در نظر گرفته شده اند و نباید از آن ها برای بازکردن مهره و پیچ استفاده میکنیم

پیچ گوشتی های دوسو و چهارسو

پیچ گوشتی ها در اندازه های مختلفی وجود دارند و برای استحکام ممکن است نوک آنها را از کاربید (Carbide) ساخته شود.این ابزار برای باز و بستن پیچ ها طراحی شده اند دقت کنید که از پیچ گوشتی ها با اندازه مناسب استفاده کنید . 

IC بیرونکش ها

این ابزار برای بیرون کشیدن آی سی ها به کار میرود قبل از بیرون کشیدن IC باید تغذیه سیستم را قطع کرد.

انبرک

نمونه ای انبرک که در تعمیر میکرو کامپیوتر به کار می رود را نشان می دهد.از انبرک می توان در هنگام لحیم کاری نیز استفاده کرد.مواظب الکتریسته ساکنی که توسط انبرک تولید می شود.باشد.

آچار مهره 

آچار مهره قابل تنظیم نبود و بنابراین در اندازه های مختلفی وجود دارند . آچار مهره همواره ابزار مناسبی برای بازکردن و بستن مهره ها می باشد.

انبردست

چون انبردست هایی از این نوع به سادگی می توانند به کامپیوتر آسیب برسانند،در انتخاب،بهتر است به عنوان آخرین گزینه مدنظر قرار گیرند.

گام 2 - معرفی ابزار و جهیزات - ادامه

مولتی متر دیجیتال

برای اندازه گیری ولتاژ،جریان و مقاومت به کار می رود.برای انتخاب کمیت مورد اندازه گیری از دکمه ها استفاده می شود.با استفاده از DDM به سادگی می توان سالم بودن منبع تغذیه یا پیوستگی یک کابل سیگنال را بررسی و تست کرد.