ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونگی تفکیک کردن یا Segment کردن شبکه ها با استفاده از روتر؟

چگونگی تفکیک کردن یا Segment کردن شبکه ها با استفاده از روتر؟

چگونگی تفکیک کردن یا Segment کردن شبکه ها با استفاده از روتر؟

فرآیند Network Segmentation یا تفکیک کردن شبکه ها به این معناست که یک شبکه بزرگ را به چند شبکه کوچکتر تقسیم بندی کنیم ، البته اینکار بصورت فیزیکی انجام نمی شود و با استفاده از تجهیزات قابل پیاده سازی است ، در اصطلاح فنی شما اگر فقط یک شبکه داشته باشید یک محدوده Broadcast یا Broadcast Domain دارید که با استفاده از فرآیند Segmentation این محدوده ها زیاد می شود که به هر یک از آنها یک Subnetwork گفته می شود ، شما با استفاده از زیاد کردن Broadcast Domain ها باعث می شوید هر قسمت از شبکه شما در نقش یک شبکه مجزا عمل کند و ترافیک این شبکه ها باعث بروز مشکلات در شبکه های دیگر نشود.

وسیله ای که برای عملیات Segmentation شبکه یا Sub-network سازی استفاده می شود به عنوان روتر یا مسیریاب شناخته می شود . توجه کنید که با زیاد شدن اندازه یک شبکه تعداد بسته های Broadcast شما هم به شدت زیاد می شود و همین امر باعث کند شدن شبکه می شود که با انجام این فرآیند و زیاد شدن Broadcast Domain ها و البته کوچکتر شدن آنها ترافیک شبکه مدیریت می شود و در عین حال کیفیت سرویس دهی در شبکه نیز بهبود پیدا می کند.

 

 

مطالب مرتبط


گام 2 - Segment کردن شبکه ها

 

a8c01cc124614de1a022dd65e9b2c617

 

Segment کردن شبکه ها

با بزرگ شدن اندازه یک شبکه پهنای باند مصرفی در شبکه به شدت کاهش پیدا می کند ، همانطور که اشاره شد با بزرگ شدن محدوده Broadcast ترافیک معمولی و مفید شبکه ممکن است دچار اختلال یا حداقل کندی شود.

دلیل بروز چنین مشکلی این است که ترافیک هر سویچ در شبکه های Flat به همه سویچ های شبکه ارسال می شوند ( البته ترافیک Broadcast ) ، هر دستگاهی در شبکه که در این محدوده Broadcast باشد این ترافیک را دریافت می کند. همچنین بالا رفتن ترافیک باعث کاهش قدرت پردازشی پردازنده های روی سیستم های شبکه می شود.

از آنجاییکه هر کامپیوتر بایستی برای هر بسته اطلاعاتی که از شبکه دریافت می کند یک پردازش انجام دهد ، با بالا رفتن تعداد بسته های Broadcast پردازش کامپیوترهای موجود در شبکه نیز خود به خود بالا می رود و کارایی آنها در مقابل کاهش پیدا می کند.

بصورت پیشفرض روترها یا مسیریابها در شبکه Packet های Broadcast را از خود عبور نمی دهند و آنها را در اصطلاح فنی Drop یا قطع می کنند.

همین موضوع باعث می شود که Broadcast های شبکه های Segment شده به شبکه های دیگر سرایت نکند. هر چقدر این محدوده های Broadcast بیشتر و کوچکتر شوند مشکلات ناشی از ترافیک اضافه و بسته های اضافه در شبکه نیز کمتر خواهد شد. با اینکار پهنای باند مصرفی شبکه شما نیز بصورت بهینه ای مصرف می شود و ترافیک اضافه و بیهوده در شبکه ایجاد نمی شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روتر در تفکیک کردن شبکه ها قابلیتی به نام Media Transition است ، روتر ها می توانند شبکه هایی با انواع مختلف رسانه های ارتباطی را به هم متصل کنند.

برای مثال :

شبکه ای ممکن است از توپولوژی Token Ring استفاده کند و شبکه ای دیگری از یک LAN استاندارد با توپولوژی ستاره ای استفاده کند و ابن دو استاندارد مختلف را شما می توانید با استفاده از روتر به همدیگر متصل کنید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد خوشحال می شویم از تجارت و دانش شما دوستان در ادامه این مطلب استفاده کنیم. ITPRO باشید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب