ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونگی انجام کار GPON ؟

چگونگی انجام کار GPON ؟

چگونگی انجام کار GPON ؟

GPON چیست وآنچه از GPON نمی دانید؟

 

2e1ax_ja_brisk_entry_GPON-00

Gigabit PON) GPON)، در حال حاضر توسعه یافته سیستم TDM PON در سراسر جهان است. برخی از اپراتورها در حال مهاجرت از BPON به GPON هستند و یا هنوز بر عملکرد GEPON تکیه می کنند. از ویژگی های اصلی یک شبکه PON TDM ، معماری فیبر آن است ، که بر پایه یک power splitter و تسهیم زمانی زمان ترافیک کاربر است.

 به عبارت دیگر، نه تنها معماری فیبر بلکه یک کانال تک طول موج (single wavelength channel) ، در بین کاربران متصل به یک PON به اشتراک گذاشته شده است. این باعث می شود GPON در مقایسه با سایر فن آوری های FTTH مقرون به صرفه تر باشد.

به طور طبیعی ماهیت پخش از شبکه امکان به کارگیری خدمات تلویزیونی مانند CATV و IPTV را فراهم می سازد.

مطالب مرتبط


گام 2 - GPON

معماری (Architecture) :

optical power splitter (اسپلیتر توان نوری) به کار رفته در GPON ، برای داشتن بیشترین نسبت تقسیم 1:128 (maximum split ratio) تعریف شده است. بنابراین در عمل هزینه ها بین مقدار زیادی از کاربران به اشتراک گذاشته می شود. با توجه به بودجه لینک حداکثر تعداد مجاز محدود می گردد که اساسا به تلفات (هزینه) نوری ارایه شده توسط power splitter بستگی دارد.

 

یکی از فاکتور های اسپلیت رایج 1:32 است که ناشی از برآورد فاصله بین خانه و اسپلیتر و تعداد خانه ها است.
گزینه ای که اغلب توسط اپراتورها مورد استفاده قرار می گیرد اسپلیت sub-stage ها است ، به طوری که شبکه با بازده بیشتری مستقر شده و دارای رشد پهنای باند قوی تر است. در این مورد ، اسپلیترهای با نرخ تقسیم کوچکتر در مراحل میانی استفاده می شود.

تکنولوژی (Technology) :

استاندارد GPON ، توسط ITU تحت عنوان ITU G.984 صادر شده و چندین بار اصلاح شده است . نرخ خطوط downstream و upstream به ترتیب 2.5 Gbps و 1.25 Gbps هستند. بسته های داده GPON بر روی شبکه در حالت تقسیم زمانی چندگانه (time-division multiplexed:TDM) فرستاده می شوند و کل پهنای باند موجود بر اساس پروتکل dynamic bandwidth assignment : DBA (انتساب پهنای باند پویا) به اشتراک گذاشته می شود و دارای همزمانی با طرح تخصیص طول موج اترنت گیگابیت (PTP (Gigabit Ethernet PTP است. به این دلیل که کانال های 1310، 1490 و 1550 نانومتر ، برای استفاده upstream و downstream و CATV در GPON اشغال هستند.
معمولا کارت های خط GPON ، 8 پورت OLT نگه می دارند و تعداد کارت های خط در هر شاسی می تواند به بالاتر از 10 کارت برسد. واضح است که هزاران کاربر می تواند توسط تنها یک OLT سرویس دهی شوند.

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 419 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - یکشنبه, 06 ژانویه 19, 5:53 ب.ظ
  • لاوین سیستم پیشرو

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب