ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهار × پنج =

بستن
بستن

چگونه یک گیاه رشد و نمو می کند؟

چگونه یک گیاه رشد و نمو می کند؟

رشد و نمو از مراحل اساسی برای حیات یک گیاه می باشد. رشد یعنی تغیرات غیر قابل برگشت در اندازه اندامک ها و در کل گیاه ولی نمو برگشت پذیر می باشد مثل تغییر در اندازه گیاه که به وسیله جذب بیش از حد آب صورت می گیرد که با تبخیر آب به اندازه قبلی برمی گردد. رشد و نمو لازمه ادامه ی حیات یک موجود زنده می باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با فرآیند رشد و نمو و چگونگی این فرایند آشنا نماییم لطفا ما را همراهی بفرمایید.

مطالب مرتبط


گام 1 - فرآیند رشد و نمو

فرآیند رشد و نمو

رشد و نمَو شامل همه ي رويدادهايي مي شود كه باعث به وجودآمدن يك گياه و كامل شدن آن مى شود. بر اين اساس، رشد و نمّو هم جنبه ي كمّي و هم جنبه ي كيفي دارد. جنبه ي كمّي اين فرآيند را رشد و جنبه ي كيفي آن را نمّو گويند. رشد شامل بزرگ شدن بخش هاي تشكيل دهنده يك موجود زنده است. اين بزرگ شدن برگشت ناپذير است. بنابراين بزرگ شدن سلول ها در اثر جذب آب، رشد به شمار نمي آيد زيرا سلول با از دست دادن آب دوباره به اندازه اوليّه خود برم يگردد. بنابراين رشد شامل بزرگ شدن موجود زنده است كه با افزايش تعداد سلول هاي بدن و يا با افزايش برگشت ناپذير ابعاد آن ها انجام م يپذيرد. نمّو شامل گذشتن از مراحل مختلف است كه هر مرحله ويژگي هاي خاص خود را داراست و با مراحل ديگر از لحاظ كيفي متفاوت است.

گام 2 - بذر و ژنتیک

بذر و ژنتیک

شروع رشد هر گياه، به طور معمول از بذر شروع مي شود. بذر هر گياه از سه بخش اصلي شامل گياهك، غذاي ذخيره شده و پوشش بذر تشكيل شده است. نکته بسیار مهمی که باید به آن همیشه توجه نماییم این است که رشد ونمو به ژنتیک و فنوتیپ گیاه بستگی زیادی دارد و ژن های گیاهان نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای را در رشد و نمو یک گیاه ایفا می کنند پس می توان با دستکاری ژنتیکی به رشد و نمو گیاهان کمک زیادی نمود.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 2,604 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - چهارشنبه, 14 فوریه 18, 9:58 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب