گام 1 - اولین قدم در راه اندازی کسب و کار

اولین مسئله در راه اندازی کسب و کار آن است که تصمیم بگیرید چه نوع کسب و کاری را راه اندازی کنید.کسب و کار میتواند در زمینه تولید ، صنعت  ، کشاورزی ، مشاوره یا عرضه دیگر خدمات باشد.میتوانید کسب و کاری را که راه اندازی شده است بخرید یا فعالیت های آن را به شیوه و سلیقه خویش ادامه دهید.به طور کلی از خودتان بپرسید که دوست دارید چه کاری بکنید؟آیا میخواهید کالاها یا خدماتی را که دیگران نیز تولید و عرضه میکنند عرضه کنید یا کسب و کار شما کاملا متفاوت از فعالیت های دیگران خواهد بود؟آیا سرگرمی ها و علایقی دارید که قابل تبدیل و عرضه در بازار باشد.اینها مجموعه سوالی اند در موقع راه اندازی کسب و کار باید از خودتان بپرسید.

موفقیت آینده کسب و کار شما بیشتر به این دمرحله بستگی دارد ، یعنی مرحله تصمیم گیری در این مورد که چه کالا یا خدماتی را میخواهید به بازار عرضه کنید؟آیا ابتدا کالا یا خدمت مورد نظرتان را تولید میکنید پس از آن به دنبال بازار فروش آن میروید؟یا اینکه پس از بررسی و شناسایی نیاز بازار ، کالا یا خدمت مورد نظر را عرضه میکنید؟
پس میتوان گفت که برای تولید کالا یا عرضه خدمات در جامعه ، دو روش وجود دارد.راه اول این است که کالایی را تولید یا خدماتی را آماده عرضه به جامعه کنید و پس از آن به دنبال یافتن بازار برای محصول یا خدمات باشید.راه دوم این است که به وجود نیاز و کمبودی در بازار پی ببرید و سپس به دنبال تولید یا ارائه خدمات باشید.به روش اول ، رویکرد محصول محور و به روش دوم ، رویکرد بازار محور گفته میشود.

البته بدیهی است که کسب و کاری که بازار محور باشد ، موفقیت آمیز خواهد بود.پرسشی که در اینجا پیش می آید این است که پس ما چگونه و از چه راهی ایده کسب و کار را بیابیم؟

گام 2 - راه های یافتن ایده کسب و کار

اگر ایده خاصی برای راه اندازی کسب و کار ندارید ، میتوانید این ایده را از راههای زیر به دست آورید.

  • میتوانید به شهر ها و محله های دیگر سفر کنید و محصولات یا خدماتی را که در آن مناطق عرضه میشود به دقت بررسی کنید و امکان راه اندازی چنین کسب و کارهایی را در منطقه خود نیز بیازمایید .
  • از تبلیغات موجود در رسانه ها (رادیو ، تلویزیون ، روزنامه ها ، مجله ها و اینترنت) نیز می توانید ایده لازم را برای راه اندازی کسب و کار پیدا کنید.
  • از نمایشگاه های مختلف دیدن کنید و با محصولات و خدمات جدیدی که عرضه شده اند آشنا شوید.
  • اگر به اینترنت دسترسی دارید ، میتوانید هرزمان که بخواهید به آن رجوع کنید و از محصولات و خدماتی که در سرتاسر دنیا تولید و عرضه میشود نیز اطلاع یابید و امکان چنین کسب و کارهایی را در منطقه خویش بررسی کنید.
  • داشتن تجربه شغلی در کسب و کار نیز میتواند منجر به بروز ایده برای راه اندازی کسب و کار باشد.به عنوان مثال ، ممکن است مدتی در یک قنادی به کار مشغول شوید و دریابید که میتوانید محصولی را با کیفیتی بهتر و برتر از کارفرمایتان تولید کنید.در این صورت میتوانید تصمیم بگیرید که از کار قبلی دست بردارید و برای خود کسب و کاری را راه اندازی کنید.
  • از اخبار (به ویژه اخبار اقتصادی) منتشر شده در رسانه های جمعی ، مثل رادیو ، تلویزیون ، روزنامه ها و ملات نیز غافل نشوید.خیلی از تغییرات در سیاستها و خط مشی های دولت و قوانین کسب و کار می توانند منشا ایده هایی برای پیدایش کسب و کارهای جدید شوند.به عنوان مثال ، تصمیمات دولت و قوانین کسب و کار می توانند منشا ایده هایی برای پیدایش کسب و کار جدید شوند.به عنوان مثال ، تصمیمات دولت در زمینه خصوصی سازی بخشهای دولتی و واگذاری فعالیتهای دولتی به بخش خصوصی ، راه خوبی برای شناخت امکان کسب و کارهای تازه است.می دانید که در سالهای اخیر ، دولت اجازه فعالیتهای بانکی و بیمه ای را به بخش خصوصی داد و در پی آن ، فعالیتهای بانکی و بیمه ای بخش خصوصی آغاز شد

گام 3 - تعیین شکل کسب و کار

پس از پاسخ به این سوالات ، باید تصمیم بگیرید که شکل راه اندازی و اداره کسب و کارتان چگونه خواهد بود؟ تعیین شکل کسب و کار، یعنی اینکه میخواهید کسب و کارتان انفرادی باشد یا شراکتی با دیگران یا در قالب شرکت؟در تعیین شکل کسب و کار ، باید به مسئولین بالقوه قانونی و مالیاتی آن توجه شود.در این زمینه مشاوره با یک حسابدار یا کسی که با قوانین مالیاتی آشنا باشد ، ضروری است.

1 –  کسب و کار انفرادی : ساده ترین شکل کسب و کار ، به صورت انفرادی است،یعنی تنها یک شخص مالک کسب و کار باشد.هر چند که کارکنانی را هم استخدام کرده باشد.معمولا چنین کسب و کارهایی ، در زمره امور خدماتی جای می گیرند.امور مربوط به مالیات کسب و کارهای انفرادی تا حدی ساده است.با وجود این ، مسئولیت بالقوه قانونی آن تنها بر دوش یک نفر است.یعنی صاحب کسب و کار،به تنهایی و شخصا مسئولیت هرگونه بدهی و دیگر مسائل مربوط به کسب و کارش را بر عهده دارد.

2 – کسب و کار شریکی : مالکان کسب و کار شراکتی ، همان گونه که از نام آن پیداست ، 2 نفر یا بیشترند.این نوع کسب وکار نیز در زمینه موضوعات مسئولیتی و مالیاتی ، مشابه کسب و کار انفرادی است.معمولا گروه های حرفه ای چون حسابدار ، پزشکان و مهندسان چنین کسب و کارهایی را، راه اندازی میکنند.در هر صورت ، شرکای کسب وکار باید قرار داد مکتوب در باره ی نحوه ی راه اندازی و مالکیت آن تنظیم و امضاء کرده باشند.

3 – کسب و کار شرکتی : شرکتی کردن محصول یا خدماتتان موجب پوشش حمایت های قانونی از کسب و کارتان میشود.این مسئله به خصوص در زمینه کسب حمایت های مالی لازم است بخش های مختلف یا همکاری با دیگر شرکت ها مفید و سودمند است اما قواین مالیاتی شرکت ها کمی پیچیده اند.

گام 4 - انتخاب نام مناسب

تعیین اسم مناسب برای کسب و کار ، خیلی مهم و اساسی است.سعی کنید با بررسی های مختلف و توجه به نوع کسب و کارتان اسم مناسب و زیبایی را انتخاب کنید.در ضمن ، به خاطر داشته باشید که نمیتوانید نامهایی را که دیگران برای کسب و کارشان انتخاب کرده اند ، به کار برید.سادگی و زیبایی نام معمولا باعث جذب مشتری می شود.

گام 5 - افتتاح حساب بانکی

از نطر برنامه ریزی مالی و حسابداری نیز برای کسب و کار خود حساب بانکی جداگانه ای افتتاح کنید تا محاسبه هزینه ها و حساب سود و زیان به راحتی ممکن باشد و با هزینه ها و مخارج شخصی شما آمیخته نشود.

با ادامه این مقاله در پست های بعدی ، در خدمت شما عزیزان خواهیم بود