ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه یک نفر می تواند مربی ورزشی بشود ؟

چگونه یک نفر می تواند مربی ورزشی بشود ؟

3

اگر شما عاشق ورزش هستید و دوست دارید به دیگران کمک کنید تا از لحاظ جسمی در بالاترین سطح باشند، این شغل مناسب شماست.
 

مطالب مرتبط


گام 1 - معرفی شغل مربی ورزشی

معرفی شغل مربی ورزشی

مربیان ورزشی مهارت های ورزشی را به افراد و تیم ها ورزشی آموزش می دهند. آنها افراد مبتدی را به حرفه ای تبدیل می کنند. مربیان به افراد کمک کرده تا حداکثر توانایی بالقوه خود را برای استفاده در رشته ورزشی مورد نظر خود به کار گیرند.
 
همچنین باید بتوانید به دانش آموزان یا  افراد تحت آموزش خود اعتماد به نفس و انگیزه بدهید. باید در این شغل صبر و اراده و رویکردی حمایتگر داشته باشید.

برخی از مربیان به صورت تمام وقت کار می کنند. اما اغلب به صورت پاره وقت فعالیت کرده و برخی نیز شغل های دیگری نیز دارند. برای رفتن به مسابقات باید مدت های نسبتا طولانی در سفر باشید. بسته به نوع ورزش شما و سطح مسابقات، این سفرها محلی، ملی یا بین المللی خواهند بود. در بیشتر ورزش ها شما در فضای آزاد در شرایط مختلف آب و هوایی به فعالیت می پردازید

امروزه برای اینکه بتوانید به عنوان یک مربی ورزشی کارآمد فعالیت کنید باید دارای مدارک تحصیلی بالا و مرتبط باشید. عقیده بر آن است که هیچ چیز نمی تواند جایگزین دانش مربی در زمینه تکنیکها قوانین و مقررات و راهبردهای یک رشته ورزشی گردد. فقدان دانش در آموزش مهارتها خطر آسیب و ناامیدی پس از شکستهای پیاپی را بدنبال دارد هر چه دانش مربی در زمینه آموزش مهارتهای پایه رشته ورزشی بیشتر باشد و هر چه بیشتر درباره تربیت صحیح این مهارتها آگاهی وجود داشته باشد و از علوم مربوط به مربیگری اطلاعات زیادتری داشته باشد ورزشکاران او بیشتر لذت می برند و شان و احترام و اعتبار زیادی برای مربی تامین می شود. آگاهی های مربیان از طریق تجارب شخصی، استناد به منابع معتبر و استناد به منطق و استدلال یا تحقیقات علمی بدست می آید

گام 2 - وظایف مربی ورزشی

وظایف مربی ورزشی    برنامه ریزی برنامه های آموزشی ورزشی

    برگزاری جلسات آموزش برای شاگردان خود

    دادن بازخورد عملکرد به افراد تحت آموزش

    نظارت و توجه به شرایط فیزیکی و روحی افراد تحت آموزش

    قرار دادن بازیکنان در تیم ها

    شرکت در مسابقات همراه با تیم های خود

 

گام 3 - دانش و مهارت مورد نیاز

دانش و مهارت مورد نیاز

    اشتیاق و علاقه شدید به ورزشمربی کشتی - مسیر ایرانی

    مهارت خوب در ارتباط کلامی به منظور تأثیر گذاری بر باریکانان و شاگردان تحت تعلیم خود

    توانایی انگیزش و دادن اعتماد به نفس به افراد تحت آموزش

    توانایی ارزیابی و حل مشکلات – در بسیاری از ورزش های حرفه ای هر یک از بازیکنان وقت زیادی را با مربی خود در تمرینان ورزشی می گذرانند و از آنجا که هر فردی دارای مسایل و مشکلات خاص خود می باشد لذا مربی باید با مسایل تک تک شاگردان خود آشنا بوده و در حل و فصل آن ها به شاگردان خود کمک کند

    دارای علم و دانش مربوط به کار خود باشد ، چرا که مربی نا آگاه فرد را دچار آسیبهای جسمانی و روانی می سازدکه بعضاً غیر قابل جبران استمهارت های سازماندهی در سطح خوب

    مورد اطمینان و علاقه باشد تا بتواند در افراد تاثیر گذاشته و آنها را جذب خود نماید

    استقامت فیزیکی – زیرا مربی باید در کنار شاگردان خود (در هر رشته ورزشی) حضور داشته باشد و گاهی اوقات با آنها نیز تمرین نماید و به همین دلیل نیاز استقامت مناسب بدنی دارد

 

گام 4 - فرصت شغلی و بازار کار مربی ورزشی

فرصت شغلی و بازار کار مربی ورزشی

تعدادی از مربیان ورزشی در مدارس کار می کنند. برخی نیز با داشتن تجربه و سرمایه کافی ورزشگاه ها و باشگاه های شخصی احداث می کنند.
 
در مجموع فرصت های شغلی بسته به نوع ورزش متفاوت است . شغل های تمام وقت بیشتر در ورزش هایی مانند فوتبال، کشتی، والیبال و ..( ورزش های حرفه ای که کشور ما درآنها وضعیت خوبی در جهان دارد) وجود دارد. معمولا در این حیطه فرصت شغلی محدود و رقابت برسر آنها بسیار شدید است. در اغلب ورزش های دیگر مشاغل پاره وقت وجود دارند.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :
آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مربیان ورزشی بین سال های 2010 تا 2020، رشد 29 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.
استرالیا - در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد 49.7 در صدی داشته و برای آینده رشد متوسطی در آن پیش بینی می شود.

درآمد مربی ورزشی

درآمد مشخصی برای مربیان ورزشی در کشور اعلام نشده است اما همچون بازیکنان رشته های مختلف ورزشی، در صورتی که یک مربی در سطح حرفه ای و ورزش های مطرح همچون فوتبال یا کشتی مربی گری کند، دارای درآمد خوب و قابل قبولی خواهد بود اما در سطوح پایین تر یا ورزش هایی که طرفداران کمتری دارد درآمد مربیان ورزشی به شدت افت پیدا می کند.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :
آمریکا - متوسط درآمد سالانه مربیان ورزشی 28.340 دلار و برای همه مشاغل 33.840 دلار در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 28,400 دلار بوده است.
استرالیا - متوسط درآمد سالانه مربیان ورزشی 44.000 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
انگلستان - مربی های تمام وقت بسته به توانایی ها و تجربیات شان بین 18.000 تا 30.000 دلار درآمد دارند. مربیان پاره وقت نیز بسته به سطح کار و تعداد افراد زیر نظرشان درآمد های متفاوتی دارند. نرخ دستمزد ساعتی آنها می تواند بین 15 تا 30 دلار باشد.

گام 5 - شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در دنیای حقیقی کار کرده و کارهای ملموس انجام دهد. همچنین کار کردن مطابق با رویه ها و مقررات موجود را می پسندد و دوست دارد در موضع قدرت و سرپرستی باشد و نتیجه کار خود را به صورت واقعی و ملموس ببیند.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد به دانش آموزان جوان تر و کودکان آموزش دهد.

 ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می دهد با کودکان و خردسالان سروکار داشته باشد.

ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان، تفریح و کارهای نشاط آور است. او به اکنون بها می دهد و می خواهد با دیگران سروکار داشته باشد.

ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. وجود محیطی مفرح همراه با استقلال و انعطاف بالا در شغل، برای او جذاب است. این تیپ شخصیتی به آموزش به بچه ها هم علاقه دارد و می تواند در مدارس مربی یا معلم ورزش خوبی شود.

ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد. او می تواند در سطح دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان به خوبی به کار آموزش بپردازد.

اطلاعات مطلب

  • دنیای کار
  • 2,852 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 1,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - پنج‌شنبه, 20 آوریل 17, 12:42 ب.ظ
  • مربی ورزش

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب