گام 1 - نکات نگهداری سانسوریا

نکات نگهداری سانسوریا

بلندا : 60-90 سانتی متر
نور : این گیاه برای رشد بهتر به نور فراوان نیاز دارد. اگر تابش مستقیم آفتاب شدید باشد برگ ها آسیب دیده و چنانچه نور محیط کم باشد برگ ها رنگ های زیبای خود را از دست می دهند.
آب : در فصل تابستان هفته ای دوباره و در زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری کافیست. آبیاری بیش از حد باعث ایجاد زخم هایی بر روی برگ ها می شود.
رطوبت : به رطوبت بالا نیاز ندارد و خشکی هوا را تحمل می کند.
دما : 16 تا 24 درجه سانتی گراد بهترین دما برای رشد این گیاه است. سانسوریا در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد آسیب می بیند.
خاک : خاک معمولی یا خاک مخصوص ساکولنت ها با زهکشی قوی برای این گیاه مناسب است.
کود : در فصل های بهار و تابستان ماهیانه یکبار از کودهای کامل برای تغذیه این گیاه استفاده کنید.

گام 2 -

استفاده از قلمه برگ آسان ترین راه پرورش این گیاه است. بدین صورت که یک برگ را به قطعات 10-7 سانتیمتری تقسیم می‌کنیم. البته برخی از انواع سانسوریا که اصولا برگ های بلندی دارند را می‌توان قلمه ای به طول 20-15 سانتیمتر تهیه کرد.
قلمه‌ها را تا نصف ارتفاع بستر کاشت سبک همانند مخلوط 3 قسمت پیت خزه اسفاگنوم و 1 قسمت شن درشت فرو می‌کنیم. بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه‌ها باید مرتبا مرطوب نگهداشته شوند اما مراقب خیس و غرقابی شدن بستر کاشت باشید تا قلمه‌ها دچار پوسیدگی نشوند.
دما در حدود 23-21 درجه سانتیگراد مناسب است . ریشه‌دهی قلمه ها 4-3 هفته طول می‌کشد و ظهور و رشد برگ های جدید 4-3 ماه زمان می‌برد.
در رابطه با قلمه های برگ این گیاه می توان از هورمون های ریشه زایی نیز استفاده کرد البته بدون مصرف هورمون نیز ریشه می دهند اما کمی بیشتر زمان می برد. همچنین توجه داشته باشید که قلمه ها را اگر برعکس در خاک فرو کنید اصلا ریشه نمی دهد.
تقسیم ریزوم (تقسیم بوته) دیگر روش تکثیر این گیاه است که بخصوص برای ارقام ابلق مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفته می‌شود که در صورت تکثیر ارقام ابلق از طریق قلمه برگ گیاهانی با برگهای سبز ساده بدست می‌آیند.