ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دوازده + 6 =

بستن
بستن

چگونه گیاه را با روش های غیرجنسی تکثیر کنیم؟

چگونه گیاه را با روش های غیرجنسی تکثیر کنیم؟

ازدیاد گیاهان، با استفاده از سایر اندام های گیاهی (ریشه،ساقه، برگ، …) به غیر از بذر را “تکثیر غیرجنسی” گویند. مزیتی که تکثیر غیرجنسی دارد این است که گیاه به وجود آمده کاملاً شبیه گیاه اصلی بوده، تمام صفات آن را داراست. در این مقاله به تنوع روش های تکثیر غیرجنسی می پردازیم. تکثیر غیرجنسی گیاهان به روش های مختلفی انجام میشود. پیوند زدن، خوابانیدن و قلمه زدن از رایج ترین روشهای تکثیر غیرجنسی هستند.

مطالب مرتبط


گام 1 - قلمه

قلمه

قلمه : قلمه، عبارت است از قسمتي از ساقه، برگ يا ريشه كه از گياه مادري جدا شده، با قرار گرفتن در بستر و شرايط مساعدِ مي تواند توليد ريشه و گياه جديد نمايد.

 قلمه ي ساقه: اين روش معمولي ترين و متداول ترين روش قلمه زني است. در اين روش، قسمتي از ساقه را كه داراي جوانه ي جانبي يا انتهايي مى باشد را از پايه مادري جدا ساخته، براي ريشه زايي در محيطي مساعد قرار ميدهند تا پس از ايجاد ريشه، به صورت گياه مستقلي رشد كند. شمعداني، برگ نو، افرا و بسياري از گياهان به اين روش تكثير مي شوند. به طور كلي، قلمه از شاخه هاي جانبي بهتر از شاخه هاي انتهايي، ريشه ميدهد

قلمه

قلمه ي برگ: در اين روش، پهنك برگ را گاهي همراه با دمبرگ و گاهي بدون آن، از گياه مادر جدا كرده، آن را در محيط مناسب قرار ميدهند. بعد از مدتي از پهنك يا دمبرگ يا از هر دوي آن ها جوانه هاي توليد كننده ساقه و ريشه ايجاد ميشود. سانسيوريا و بنفشه افريقايي ... با قلمه برگ تكثيرميشود.

گام 2 - پيوند زدن

پيوند زدن

پيوند زدن: عبارت است از متصل كردن دو قسمت گياهي (مانند ساقه و ريشه يا دو ساقه مختلف) به نحوي كه آن دو قسمت در محل اتصال، با هم يكي شده، به عنوان گياه مستقل به رشد ادامه دهند قسمتي كه در بالاي محل پيوند قرار مي گيرد پيوندك  و قسمت زيرين كه ريشه را هم تشكيل مي دهد پايه خوانده ميشود. هرگاه پيوندك، از يك شاخه حاوي چند جوانه تشكيل شده باشد به آن پيوند شاخه مي گويند و هرگاه تنها از يك جوانه همراه با اندكي پوست و چوب تشكيل شده باشد آن را پيوند جوانه  مي نامند. بهترين زمان براي پيوند شاخه، اواخر زمستان و اوايل بهار و براي پيوند جوانه، اواسط بهار تا اواخر تابستان كه پايه به راحتي پوست ميدهد مي باشد. براي اينكه پيوند زدن موفقيت آميز باشد (به اصطلاح پيوند بگيرد)، فراهم بودن شرايط زير ضروري است:

1 - بين پايه و پيوندك، قرابت و تجانس وجود داشته باشد.
2 - نوع پيوند با نوع گياه متناسب باشد.

پيوند زدن

در اين بخش از بين انواع پيوندها، پيوند شكمي توضيح داده مي شود. بقيه انواع پيوندها را مي توانيد در كتاب هاي باغباني مطالعه نماييد.

پيوند شكمي: اين گونه بيشتر از ساير انواع پيوند جوانه، كاربرد دارد. روش انجام اين پيوند، به ترتيب زير است

 • بر روي ساقه گياه پايه (ساقه بايد پوست نرم داشته باشد) برش عمودي به طول 5/ 2 سانتي متر زده، سپس در بالا و عمود بر اين برش، يك برش افقي به اندازه يك سوّم قطر ساقه در پوست ايجاد مي نماييم (شكل T)
 •  براي گرفتن پيوندك از گياه موردنظر، برشي 5/ 1 سانتي متري، زير يكي از جوانه ها مي زنيم، سپس برش موربي بالاي جوانه ايجاد مي كنيم كه از پوست و قسمتي از چوب بگذرد و جوانه همراه با مقداي پوست و چوب برداشته شود.
 •  جوانه را از بالا، وارد شكافِ ( Tشكل) ايجاد شده در پوست پايه كرده به سوي پايين ميبريم تا جفت شوند.
 •  با نوار پلاستيكي آن را مي بنديم. (اين نوار نبايد به قدري محكم بسته شود كه به پوست پايه صدمه بزند.)
 •  بعد از 2 روز پايه را در 7- 5 سانتي متر بالاي محل پيوند و پس از 10 روز در بالاي محل پيوند قطع مي كنيم

  blank

گام 3 - خوابانيدن

خوابانيدن

خوابانيدن، يكي از روش هاي ازدياد گياهان است كه در آن، ساقه را در حالي كه به گياه مادري متصل است در خاك مرطوب قرار م يدهند تا ريشه دار شود و پس از آن كه ريشه كافي توليد كرد آن را از گياه مادر جدا مي كنند تا به عنوان گياه مستقل به رشد خود ادامه دهد. مزيّت اين روش آن است كه گياه مادر آب و مواد غذايي شاخه ي خوابيده شده را تا موقع ايجاد ريشه، تأمين مي نمايد. از معايب اين روش آن است كه از يك گياه مادر، اغلب تعداد معدودي گياه مي توان به دست آورد. خوابانيدن شاخه، معمولاً در اواخر زمستان يا اوايل بهار انجام مي شود. مدت خوابانيدن شاخه يك فصل رشد است مثلاً شاخه هايي را كه در اول بهار خوابانيده شده اند در اواخر پاييز از پايه مادري جدا مي كنند. خوابانيدن به روش هاي مختلف انجام مي گيرد

اطلاعات مطلب

 • کشاورزی
 • 1,062 بازدید
 • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : امیر فتحی - چهارشنبه, 01 نوامبر 17, 11:08 ق.ظ
 • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

 1. blank
  علی صمدی فرد - 2019/07/28 - 11:08 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب