ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 × چهار =

بستن
بستن

چگونه گوجه فرنگی کشت نماییم؟

چگونه گوجه فرنگی کشت نماییم؟

یکی از محصولات پر مصرف در جامعه ما گوجه فرنگی می باشد که در بیشتر نقاط کشور کشت می شود. در این مقاله قصد داریم طریقه کشت و همچنین نگهداری و محافظت در برابر آفات را را بررسی نماییم.

 

جهت یادگیری نحوه ی کاشت گوجه فرنگی گیلاسی کلیک کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - کاشت بذر

کاشت بذر

در مناطق معتدل و سردسیر ، حدود 60 - 50 روز قبل از كاشت در محل اصلي، بذر را در شاسي، گلخانه يا خزانه كاشته، در اوايل يا اواسط فروردين پس از رفع خطر سرما نشاي آن را به زمين اصلي منتقل مي كنند. مقدار بذر لازم براي كاشت در خزانه، 4 گرم بذر براي توليد نشا براي يك صد متر مربع زمين اصلي است. فاصله ي خطوط كشت براي ارقام پابلند 120 - 80 سانتي متر و براي ارقام پاكوتاه 110 – 70 سانتي متر است و فاصله بين بوته ها 60 - 40 سانتي متر مي باشد. در مناطق جنوبي كشور، كاشت مستقيم بذر گوجه فرنگي نيز رايج است كه در اين صورت 300-400گرم بذر براي يك صدمتر مربع لازم مي باشد.

گام 2 - طریقه کشت

طریقه کشت

گوجه فرنگي اغلب به روش جوي پشته كشت مي شود. تقويت حاصل خيزي خاك با دادن كودهاي دامي و شيميايي، براي داشتن محصول بيش تر ضروري است. در طول دوره ي رشد، دادن خاك پاي بوته، هرس بعضي از شاخه ها قبل از توليد محصول، وجين كردن و سله شكني، و دادن كود سرك در توليد محصول مرغو بتر كمك می نمايد.

گام 3 - آفات

آفات

از آفات مهمّ گوجه فرنگي شب پره ي زمستاني است كه لارو آن جوانه ها، برگ ها و ساقه را مورد حمله قرار مي دهند. براي پيشگيري از اين آفت، دادن يخ آب زمستانه و زدن شخم عميق خاك در پاييز پس از برداشت محصول و از بين بردن عل فهاي هرز توصيه ميشود.  از ديگر آفات اين محصول شته و تريپس است

گام 4 - بیماری

بیماری

از بيماري هاي مهمّ گوجه فرنگي مي توان از فوزاريوم نام برد كه يك بيماري قارچي ست و برگ هاي گوجه فرنگي را به رنگ آجري متمايل به قهوه اي درآورده، در پى آن، گياه را خشك مي كند. براي پيشگيري از اين بيماري بايد آبياري را هنگام صبح و عصر انجام داد. در ضمن سعي نمود در هنگام آبياري، آب با ساقه گياه تماس پيدا نكند.

 

جهت یادگیری نحوه ی کاشت گوجه فرنگی گیلاسی کلیک کنید.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 2,116 بازدید
  • blankblankblankblankblank (6 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : kh hatefi - چهارشنبه, 20 ژوئن 18, 4:38 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب