گام 1 - روش تکثیر گل لاله

روش تکثیر گل لاله

لاله به وسيله كاشت پياز تكثير مى‏شود، در زمان رشد، جوانه‏هاى كنارى پياز نيز رشد
نموده و غده‏هاى جديد را توليد مى‏كنند.

گام 2 - روش کاشت پیاز لاله

روش کاشت پیاز لاله

مناسب‏ترين زمان براى كاشت پياز لاله، اواخر پاييز است. خاكى كه براى اين گياه انتخاب مى‏شود بايد سرشار از ماسه و شن و كاملاً قابل نفوذ باشد. از آن جايى كه آفتاب را دوست دارد بهتر است در محل‏هاى آفتابگير كاشته شود.
عمق مناسب براى كاشت پياز ده سانتى‏متر است اما براى پيازهاى درشت مى‏توان آنها را در عمق پانزده سانتى‏مترىِ زمين كاشت. پيازها را در كنار يكديگر بكاريد و رويشان را با كاه، برگ‏هاى خشك يا كمپوست بپوشانيد تا از سرماى زمستان محافظت شوند. اين پوشش را در بهار كنار بزنيد. لاله‏هايى كه به اين ترتيب كاشته مى‏شوند در ماه‏هاى فروردين و ارديبهشت به گل مى‏نشينند.

گام 3 - عملیات بعد از گل دهی

عملیات بعد از گل دهی

زمان گلدهىِ لاله ماه‏هاى فروردين و ارديبهشت است. بعد از پايان عمر گل‏ها، آبيارى را قطع نموده و ساقه گل‏دهنده را با قيچى جدا كنيد و به گياه فرصت بدهيد تا برگ‏هايش خشك شوند. وقتى برگ‏ها خشك شدند، پيازها را به آرامى طورى كه آسيب نبينند با بيلچه از زمين خارج كنيد. از بالاى غده‏ها، برگ‏ها و اندام‏هاى هوايى را بريده و خاك‏هاى اطرافِ غده‏ها را با دستمالِ خشك تميز كنيد. اين پيازها بايد براى كاشت مجدد (يعنى پاييز) در محل خشك و خنك كه تهويه داشته باشد نگهدارى شوند.

گام 4 - تولید لاله زود رس

تولید لاله زود رس

با كمى ابتكار و صرف وقت مى‏توانيد كارى كنيد كه لاله در زمستان به گل بنشيند، براى اين كار در اوايل پاييز هر 5 تا 10 عدد پياز را در يك گلدان بكاريد. (از خاك سبك يعنى ماسه و كودبرگ استفاده كنيد) گلدان را تا اواخر پاييز در هواى آزاد قرار دهيد تا پيازها ريشه بزنند سپس گلدان را به قسمت داخل ساختمان يا گلخانه منتقل كنيد در اين صورت لاله در اواسط زمستان گل مى‏دهد.

گام 5 - مراقبت های لازم

مراقبت های لازم

زمانى به لاله آب بدهيد كه خاك خشك شده باشد. جمع شدن آب در خاك و رطوبت زياد، موجب پوسيدگى پياز مى‏گردد.
در موقع كاشت، پيازهاى سالم را از انواع ناسالم جدا كنيد، يك پياز آلوده، خاك و در نتيجه همه پيازها را آلوده مى‏كند.
لاله به كود احتياجِ چندانى ندارد، در صورت تمايل مى‏توان از كودهايى كه مواد معدنى دارند استفاده نمود. اما بهتر است از كود ازته استفاده نكنيد. لاله نقش مهمى در طراحى باغچه، بازى مى‏كند، كاشت تعداد زيادى پيازِ لاله در گوشه‏اى از باغچه جذابيت خاصى به باغچه مى‏بخشد، ضمناً بسيار مناسبِ پرچين‏هاى سنگى و قسمت‏هايى از باغچه است كه با قلوه‏سنگ تزيين مى‏شوند.