ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه گل لاله پرورش دهیم؟

چگونه گل لاله پرورش دهیم؟

1

گیاهى است با نام علمى تولیپا Tulipa، از خانواده لیلیاسه Liliaceae، برگ‏هایش بیضى‏شکل یا نیزه اى اند.
از میان برگ‏ها ساقه‏اى بلند و کشیده سبز شده و گل با شش گلبرگ رنگى در نوک ساقه گل‏دهنده ظاهر مى‏شود. رنگ گل‏ها ممکن است سفید، قرمز، صورتى یا زرد باشد.
تنوع رنگ گل‏ها به دلیل ژن‏هایى است که در پیاز وجود دارد، در موقع خریدارى پیاز مى‏توان وضعیت رنگ گل‏ها را از تولیدکننده پیاز پرسید. پیاز در واقع نوعى ساقه زیرزمینى است که داراى مواد مغذى بوده و موجب رشد و زندگى اندام هاى گیاه مى‏شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - روش تکثیر گل لاله

روش تکثیر گل لاله

لاله به وسيله كاشت پياز تكثير مى‏شود، در زمان رشد، جوانه‏هاى كنارى پياز نيز رشد
نموده و غده‏هاى جديد را توليد مى‏كنند.

گام 2 - روش کاشت پیاز لاله

روش کاشت پیاز لاله

مناسب‏ترين زمان براى كاشت پياز لاله، اواخر پاييز است. خاكى كه براى اين گياه انتخاب مى‏شود بايد سرشار از ماسه و شن و كاملاً قابل نفوذ باشد. از آن جايى كه آفتاب را دوست دارد بهتر است در محل‏هاى آفتابگير كاشته شود.
عمق مناسب براى كاشت پياز ده سانتى‏متر است اما براى پيازهاى درشت مى‏توان آنها را در عمق پانزده سانتى‏مترىِ زمين كاشت. پيازها را در كنار يكديگر بكاريد و رويشان را با كاه، برگ‏هاى خشك يا كمپوست بپوشانيد تا از سرماى زمستان محافظت شوند. اين پوشش را در بهار كنار بزنيد. لاله‏هايى كه به اين ترتيب كاشته مى‏شوند در ماه‏هاى فروردين و ارديبهشت به گل مى‏نشينند.

تذكر:
توجه داشته باشيد هدف از كاشت پياز در پاييز اين است كه پيازها يك دوره سرما را ببينند، در طول فصل پاييز تا اواخر زمستان نياز به آبيارى ندارد، در مناطق خشك و كم باران از اواخر زمستان به مقدار كم به آن آب بدهيد.

گام 3 - عملیات بعد از گل دهی

عملیات بعد از گل دهی

زمان گلدهىِ لاله ماه‏هاى فروردين و ارديبهشت است. بعد از پايان عمر گل‏ها، آبيارى را قطع نموده و ساقه گل‏دهنده را با قيچى جدا كنيد و به گياه فرصت بدهيد تا برگ‏هايش خشك شوند. وقتى برگ‏ها خشك شدند، پيازها را به آرامى طورى كه آسيب نبينند با بيلچه از زمين خارج كنيد. از بالاى غده‏ها، برگ‏ها و اندام‏هاى هوايى را بريده و خاك‏هاى اطرافِ غده‏ها را با دستمالِ خشك تميز كنيد. اين پيازها بايد براى كاشت مجدد (يعنى پاييز) در محل خشك و خنك كه تهويه داشته باشد نگهدارى شوند.

توضيح:

از نگهدارى پياز در كيسه‏هاى پلاستيكى كه فاقد جريان هوا هستند خوددارى نماييد. مناسب‏ترين ظروف براى نگهدارى پياز، سبدهاى حصيرى هستند، اين سبدها را در محلى با دمايى معادل 18 تا 20 درجه سانتى‏گراد قرار دهيد.

گام 4 - تولید لاله زود رس

تولید لاله زود رس

با كمى ابتكار و صرف وقت مى‏توانيد كارى كنيد كه لاله در زمستان به گل بنشيند، براى اين كار در اوايل پاييز هر 5 تا 10 عدد پياز را در يك گلدان بكاريد. (از خاك سبك يعنى ماسه و كودبرگ استفاده كنيد) گلدان را تا اواخر پاييز در هواى آزاد قرار دهيد تا پيازها ريشه بزنند سپس گلدان را به قسمت داخل ساختمان يا گلخانه منتقل كنيد در اين صورت لاله در اواسط زمستان گل مى‏دهد.

گام 5 - مراقبت های لازم

مراقبت های لازم

زمانى به لاله آب بدهيد كه خاك خشك شده باشد. جمع شدن آب در خاك و رطوبت زياد، موجب پوسيدگى پياز مى‏گردد.
در موقع كاشت، پيازهاى سالم را از انواع ناسالم جدا كنيد، يك پياز آلوده، خاك و در نتيجه همه پيازها را آلوده مى‏كند.
لاله به كود احتياجِ چندانى ندارد، در صورت تمايل مى‏توان از كودهايى كه مواد معدنى دارند استفاده نمود. اما بهتر است از كود ازته استفاده نكنيد. لاله نقش مهمى در طراحى باغچه، بازى مى‏كند، كاشت تعداد زيادى پيازِ لاله در گوشه‏اى از باغچه جذابيت خاصى به باغچه مى‏بخشد، ضمناً بسيار مناسبِ پرچين‏هاى سنگى و قسمت‏هايى از باغچه است كه با قلوه‏سنگ تزيين مى‏شوند.

چگونه از گل بريده لاله استفاده كنيم؟

هميشه گل لاله را از انتهايى‏ترين قسمت ساقه جدا كنيد تا ساقه بلندى داشته باشد. ساقه گل زمانى بايد جدا شود كه گل هنوز حالتِ غنچه دارد و كاملاً شكفته نشده است. غنچه‏ها به آرامى در داخل اتاق باز شده و فضا را معطر مى‏كنند.
همه روزه آبى را كه گل بريده در آن قرار دارد عوض نموده و از آب تازه استفاده كنيد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب