ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

5 × 4 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:02*** 1398/06/2: قیمت فروش دلار 11650 تومان و قیمت فروش یورو 13100 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  شنبه 1398/06/02::: مردم سالاری: چانه‌زنی برجامی ظریف با الیزه; وزیر امور خارجه کشورمان مذاکرات اخیر خود با رئیس جمهور فرانسه را سازنده و خوب عنوان کرد و گفت ایران و فرانسه به گفت‌وگوهای خود ادامه خواهند داد و تماس‌ها بین آقایان مکرون و روحانی ادامه خواهد داشت. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: تبادل بسته های برجامی در پاریس; ظریف: تماس‌ها بین روحانی و مکرون ادامه خواهد داشت; «بررسی گزینه‌های پیشنهادی ایران و فرانسه» پاسخی بود که محمدجواد ظریف در مواجهه با پرسش‌های متعدد خبرنگاران اروپایی در خلال حضورش در اروپای شمالی مطرح کرد. بعد از آنکه مشخص شد حضور در فرانسه و دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور هم در برنامه سفرهای دیپلماتیک و فشرده وزیر خارجه ایران قرار گرفته است، دیگر جزئیات این سفر و محور گفت‌وگوهای ظریف و مکرون بود که مورد پرسش اغلب خبرنگاران نروژی و بین‌المللی قرار گرفت.; دیداری که عصر جمعه به وقت ایران در پاریس انجام شد و ظریف آن را سازنده خواند. *** اطلاعات: پیشرفته‌ترین سامانه دفاعی ـ بومی کشور رونمایی شد; مأموریت سامانه « باور ۳۷۳» برای دفاع از حریم‌ هوایی کشور *** ابتکار: آیا بسته پیشنهادی ماکرون ایران را راضی می‌کند؟ نجات برجام در ایستگاه پاریس; محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که هفته گذشته به منظور دیدار با مقامات سه کشور اسکاندیناوی به فنلاند، نروژ و سوئد سفر کرده بود، روز گذشته در مهم‌ترین بخش از سفر اروپایی خود وارد پاریس شده و با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار و گفت‌و‌گو کرد. *** کیهان: هیچ‌کس از شمشیر عدالت مصون نیست حتی نمایندگان مجلس! خبر دستگیری دو نماینده مجلس در ارتباط با پرونده پیش‌فروش محصولات شرکت خودروسازی سایپا، بار دیگر نشان داد عزم قوه قضائیه در برخورد با فساد اقتصادی و اداری بیش از همیشه جزم است. *** دنیای اقتصاد: ماه متفاوت بورس و دلا‌ر; بازارهای داخلی در دومین ماه تابستان گرچه مسیر ماه‌های قبل را ادامه دادند، اما جنس نوسان قیمتی بازارها متفاوت بود. شاخص کل بورس تهران در مسیر پرشتاب صعودی خود در مرداد نیز رشد ۵ درصدی را به ثبت رساند.

چگونه گل سوسن بکاریم؟

چگونه گل سوسن بکاریم؟

1

اکنون نزدیک به پنج هزار سال از کاشت لیلیوم (گل سوسن) می‌گذره. زیبایی لیلیوم غیر قابل انکاره. لیلیوم گلی‌ است با گستردگی فراوان، و تمرکز بیشتر در منطقه معتدل شمالی و با تنوع بیش از ۱۰۰ گونه. گونه‌های هیبیرد آن تنوع بیشتری دارند. لیلیوم‌ها دارای پیاز نسبتا بزرگی‌ هستند و از آن رشد میکنند، گلهایی زیبا که نیازمند توجه ویژه هستند.

مطالب مرتبط


گام 1 - طریقه کشت:

طریقه کشت:

پیاز را در پاییز بکارید. گودالی به عمق ۲ تا ۳ برابر ارتفاع پیاز کنده و پیاز را در آن قرار دهید به گونه ای که نوک پیاز رو به بالا باشد. سپس روی آنرا با خاک بپوشانید. قرار دادن پیاز در عمق زیاد باعث محکم شدن گیاه در خاک میشود، و نیاز به استفاده از پایه را از بین میبرد. لطفا به یاد داشته باشید که در مناطق گرمسیر حتما نیاز سرمایی پیاز را تامین کنید.

لیلیوم احتیاج به ۶ تا ۸ ساعت نور در روز دارد. بهتر است ریشه‌ها را به کمک گیاهان کوتاه از خشک شدن محافظت کنید. در صورت عدم رسیدن نور کافی‌، بوته‌ها بلند خواهند شد، و گل دهی‌ کاهش خواهد یافت. همچنین ممکن است برگ‌های پایینی گیاه زرد شوند. طول روز تاثیر زیای در گل دهی ندارد، ولی‌ در روز‌های بلند گیاه بلندتر و درشت تر میشود.

خاک بسیار مرطوب و باتلاقی موجب پوسیدن پیاز میشود. بنابرین خاک ذه کشی‌ شده برای آنها بسیار مناسب است. لطفا مطمئن شوید که گلدان باعث تلنبار شدن آب نشوند.

بسیاری از گونه‌های لیلیوم خاک کمی‌ اسیدی را ترجیح میدهند. اما به یاد داشته باشیم که برخی‌ از گونه‌ها تحمل خاک اسیدی را ندارند و برعکس، خاک قلیایی را ترجیح میدهند (مانند Madonna lilies)

مناسب‌ترین خاک برای آنها خاک غنی و سرشار از مواد ارگانیک است.
میتوانید پیاز‌ها را در فاصلهٔ حدود ۳ برابر قطر پیاز بکارید. سپس به خوبی‌ آنها را آبیاری کنید.

گام 2 - نگهداری

نگهداری

    در دوره رشد، لیلیوم را به خوبی‌ آبیاری کنید و در بازه‌های دو هفته آنها را کود پاشی کنید.
    در زمستان پیاز‌ها را مرطوب نگاه دارید.
    هر بهار یک لایه نازک کمپوست بر روی آنها بپاشید و بر روی آن یک لایه مالچ بیفزاید.
    گلهای بلند را با کمک قیم محکم کنید.
    بعد از پلاسیده شدن هر ساقه گل، آنرا کاملا جدا کنید.
    بعد از اتمام دوره گل دهی‌، پیاز‌ها را از هم جدا کنید و آنها را در خاکی قوی بکارید.

گام 3 - افات و بیماری ها

افات و بیماری ها

کپک خاکستری میتواند مشکل ساز باشد، مخصوصا در فضاهای مرطوب با بهار و تابستان سرد.
ویروس‌هایی که توسط شته‌ها جا به جا میشود میتواند مشکل ساز باشد. اما برخی از گونه‌های لیلیوم به انواع ویروس‌ها مقاوم هستند

گام 4 - برداشت و نگهداری لیلیوم ساقه بریده

برداشت و نگهداری لیلیوم ساقه بریده

    گل شاخه بریده لیلیوم دارای ماندگاری بالایی است. گل‌های نیمه باز و غنچه را انتخاب کنید و آنها را از انتهای ساقه و با کمک یک چاقوی تیز ببرید.
    به محض رسیدن لیلیوم ساقه بریده به داخل، با کمک یک تیغ و یا چاقوی تیز حدود یک سانتیمتر آخر ساقه را جدا کنید، به صورت اریب. این کار به ماندگاری لیلیوم شاخه بریده کمک می‌کند.
    گرده نارنجی پرچم‌های لیلیوم میتواند باعث رنگ شدن شود. در صورت لزوم میتوانید آنها را به راحتی از گل جدا نماییید.
    قبل از قرار دادن آنها در گلدان از تمیز بودن ساقه مطمئن شوید.
    در صورت مراقیبت صحیح، لیلیوم ساقه بریده میتواند برای مدت دو هفته زیبایی به خانه شما بیاورد. هر چند روز آب آنرا تعویض نماید.

گام 5 - گونه هایی که برای نگهداری توصیه میشوند

گونه هایی که برای نگهداری توصیه میشوند

از میا‌‌ن ۹ گونه لیلوم، گونه‌های Asiatic و Oriental بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.
گونه Asiatic دارای گلی‌ زود رس است. گونه‌های هیبرید آن گل‌هایی‌ به رنگ سفید خالص، صورتی‌، زرد پر رنگ، نارنجی و قرمز است. این گونه معمولا معطر نیست.
گونه Oriental در حدود اواسط تابستان گلدهی می‌کند، درست هنگامی که گل دهی‌ گونه Asiatic به اتمام رسیده است. این گونه دارای گل‌هایی‌ به رنگ سفید، صورتی‌، قرمز و ترکیبی‌ است. این گونه بسیار مناسب برای لیلیوم شاخه بریده است، و گل‌هایی‌ بسیار معطر دارد.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 1,033 بازدید
  • (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : سپیده نریمانی - یکشنبه, 13 نوامبر 16, 7:03 ق.ظ
  • چگونه گل سوسن بکاریم؟

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.