ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه گل سنبل پرورش دهیم؟

چگونه گل سنبل پرورش دهیم؟

11

سنبل مانند نرگس، لاله و زنبق گلی پیازی است که فصل گل دادن آن از فروردین شروع شده و تا خرداد ادامه می یابد. در بقیه ایام سال نیز در حال استراحت است. اگر می خواهید یکی از سین های سفره هفت سین امسال تان را یک گلدان گل سنبل دست پرورده خودتان تشکیل دهد، تا دیر نشده، همین امروز یا فردا یک پیاز سنبل خریداری کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - نکات مهم هنگام خرید پیاز سنبل

نکات مهم هنگام خرید پیاز سنبل

پياز بايد رسيده، سفت و سنگين باشد.
مراقب باشيد پيازي معيوب و مريض خريداري نکنيد.
به فروشنده بگوييد که پياز گل را براي کاشت در گلدان يا باغچه مي خواهيد، زيرا پياز مخصوص باغچه با پيازي که در گلدان مي کارند، فرق مي کند.
هنگام خريد پياز، رنگ گل را از فروشنده بپرسيد و پيازي با رنگ گل دلخواه بخريد.

گام 2 - کجا و چگونه سنبل بکاریم؟

کجا و چگونه سنبل بکاریم؟

سنبل در بسترهاي مختلف شامل آب، خاک گلدان و خاک باغچه، قابل کشت و پرورش است که در زير به هر کدام به صورت مجزا خواهيم پرداخت:

کاشت در آب:

پياز سنبل در آب نيز قابل کشت است. فقط توجه داشته باشيد گلداني انتخاب کنيد که داراي دهانه گشاد و گلوگاهي باريک باشد.
در ضمن با توجه به اينکه پياز گل پيش از ريشه دادن نبايد در معرض نور قرار گيرد يا گلدان شيشه اي رنگي انتخاب کنيد يا دور گلدان را با پارچه يا کاغذي به رنگ تيره بپوشانيد.

حالا کافي است پياز گل را در آب داخل گلدان قرار دهيد به صورتي که آب، تمام سطح پياز را در بر گيرد.

نکته 1: در طول مدت پيش از بيرون آمدن برگ هاي گياه از پياز، مدام آب گلدان را بازرسي کنيد تا پياز کاملاً ريشه هاي خود را در آب منتشر کرده و آب از پياز پايين تر نرود.

نکته 2: براي جلوگيري از فساد سريع آب، از زغال استفاده کنيد. براي اينکه زغال در آب شناور نباشد، قبل از استفاده، چند روز زغال را در آب خيس کنيد. با اين کار علاوه بر سنگيني آن، زغال تميز شده و ديگر آب را نيز کثيف نمي کند.

کاشت در خاک گلدان:
قبل از آنکه در گلدان خاک بريزيد، ابتدا سوراخ ته گلدان را با چند تکه تيله شکسته بپوشانيد تا آب زايد به راحتي از ته گلدان خارج شود. سپس مخلوطي از خاک برگ پوسيده، کود دامي پوسيده و شن آماده کرده و در گلدان تا نيمه خاک بريزيد. سپس با دست سطح آن را فشار دهيد.
حالا پياز را در خاک قرار داده و دور آن را خاک بريزيد، به صورتي که 4 سانتي متر از سر پياز خارج از خاک قرار گيرد.

نکته: با توجه به اينکه سنبل در تاريکي مطلق ريشه مي دهد، پياز را در قفسه آشپزخانه گذاشته و حرارتي معادل 9 تا 11 درجه سانتي گراد براي آن فراهم کنيد.

زماني سنبل را به روشنايي آوريد که جوانه ها آن قدر برجسته شده باشند که با دست قابل لمس باشند.

کجا و چگونه سنبل بکاریم؟

کاشت در خاک باغچه:
براي کاشتن سنبل در هواي آزاد در خاک باغچه، نکته قابل توجه سالم و سبک بودن خاک است. اگر خاک زمين مساعد نباشد بايد قبلاً آن را اصلاح کرده و در ماه هاي دي و بهمن پيازها را در عمق 15 سانتي متري خاک بکاريد. اگر سرماي زمستان شديد باشد، بايد اين عمق را افزايش دهيد.

گام 3 - تکثیر سنبل

تکثیر سنبل

تکثير اين گل توسط پيازچه هاي آن صورت مي گيرد. براي افزايش تعداد پيازچه ها، در سطح قاعده پياز، خراش هاي مثلثی شکل يا خراش هايي به صورت صليب ايجاد کنيد. بدين ترتيب محل هاي خراش داده شده باعث تحريک به پياز شدگي پياز مي شوند. اما به طور معمول تعداد پيازچه هاي به دست آمده از پيازهاي متوسط معمولي سنبل فقط بين 3 تا 5 پيازچه است. به همين دليل تکثير سنبل با محدوديت همراه است.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب