ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه گل افتابگردان بکاریم؟

چگونه گل افتابگردان بکاریم؟

11

آفتابگردان ( به انگلیسی sunflower)، گیاهی مقاوم است و یک ساله است و به راحتی می توان آن را پرورش داد . گل آفتابگردان با ظاهر چشمگیر خود باغ ها و مزارع را زیبا می کند. آفتابگردان را در هر جایی می توان کاشت. ارتفاع گل آفتابگردان از ۷۰ سانتی متر تا ۵ متر می رسد که بستگی به نوع و دانه آن دارد که برداشت می شود. 

مطالب مرتبط


گام 1 - مراحل کاشت افتابگردان

مراحل کاشت افتابگردان

آماده سازی باغ
 یک نوع آفتابگردان متناسب با باغ و زمین خود انتخاب کنید. بیشتر انواع گل های آفتاب گردان بلند هستند ولی چند نوع کوتاه آن هم وجود دارد که حدود 70 تا 90 سانتی متر می باشند و در زیر نام برده شده اند:
Autumn Beauty: این نوع آفتابگردان، گل زیبایی تولید می کند که قطر گل آن به 16 سانتی متر می رسد. ارتفاع این نوع آفتابگردان تا 2 متر می رسد.
Sunbeam: اندازه این نوع گل آفتابگردان متوسط است که ارتفاع آن 1/5 متر و قطر گل آن 12 سانتی متر می باشد. گلبرگ های این نوع آفتابگردان بلند و نامتقارن هستند و مرکز گل زرد رنگ است. دسته گل این نوع آفتابگردان بسیار زیبا می باشد.
Teddy Bear: این نوع آفتابگردان 1 متر است و برای باغ هایی با فضای کم مناسب می باشد. 

یک نقطه ای که آفتاب کامل به آنجا می رسد انتخاب کنید. آفتابگردان در آب و هوای گرم با نور خورشید کامل به خوبی رشد می کند. آب و هوای گرم تابستان برای رشد گل آفتابگردان مناسب است.

 

مکانی که برای رشد آفتابگردان انتخاب می کنید باید در معرض باد نباشد. دانه های آفتابگردان را در طول یک حصار، کنار دیوار و یا پشت یک ردیف درخت بکارید. در صورت امکان گل آفتابگردان را در سمت شمال باغ خود بکارید. این کار مانع از سایه انداختن گل های آفتابگردان بلند روی دیگر گیاهان باغ می شود.

PH خاک را بررسی کنید. گل آفتابگردان PH اسیدی تا حدودی قلیایی را ترجیح می دهد (PH 6 تا 7/5) . با ابن حال گل آفتاب گردان بسیار انعطاف پذیر است و در بسیاری از خاک ها رشد می کند.
اگر PH کمتر از 6 بود، خاک را با کمپوست های اسیدی مخلوط کنید.
اگر PH بالاتر از 7/5 بود از گرانول گوگرد برای کاهش سطح PH استفاده کنید.
 

مراحل کاشت افتابگردان

اطمینان حاصل کنید خاک زهکشی خوبی داشته باشد. هرچند که گل آفتابگردان بسیار انعطاف پذیر است، ولی یکی از مواردی که به این گیاه آسیب می رساند، آب گرفتگی خاک است.
می توانید از یک جعبه بزرگ هم برای کاشت گل آفتابگردان استفاده کنید. در صورت امکان می توانید یک جعبه که حدود 2/5 متر طول دارد بسازید. چوب سرو انتخاب خوبی برای ساخت جعبه است، زیرا اگر در معرض آب قرار بگیرد پوسیده نمی شود.

مراحل کاشت افتابگردان

دانه های آفتابگردان را زمانی که خاک گرم است می کارند که معمولا از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت است

گام 2 - کاشت دانه افتابگردان

کاشت دانه افتابگردان

خاک را قبل از کاشت بذر گل آفتابگردان نرم کنید.

یک سوراخ عمیق در خاک حفر کنید. فاصله بذرها از هم باید 15 تا 45 سانتی متر باشد، که بستگی به نوع آفتابگردان دارد. ردیف های گل آفتابگردان باید 76 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند. آفتابگردان برای رشد بهتر به فضای زیادی نیاز دارد.
برای آفتابگردان های بزرگ فضای بین دانه ها را 45 سانتی متر و برای آفتابگردان ها کوچک فضای بین بذرها را 30 سانتی متر در نظر می گیرند.

کاشت دانه افتابگردان

در هر سوراخ چند بذر آفتابگردان قرار دهید و بعد آن را با خاک بپوشانید. 
 

بعد از کاشت یک لایه نازک کود روی خاک بریزید و برای ترویج رشد ساقه قوی، کود را در منطقه اطراف بذر گسترش دهید. شما همچنین می توانید برای جلوگیری از خیس شدن خاک و خشک نگه داشتن زمین از مالچ هم استفاده کنید.

کاشت دانه افتابگردان

بعد از کاشت، به دانه ها آب دهید و خاک را مرطوب کنید (خاک نباید خیس شود). 

گام 3 - مراقبت از گل افتابگردان

هر چند روز یک بار به گل آفتابگردان آب دهید و یک برنامه برای آبیاری تنظیم کنید. گل آفتابگردان 2 تا 3 ماه بعد از کاشت کامل می شود (در اواسط یا اواخر تابستان)

مراقبت از گل افتابگردان

در صورت لزوم یک چوب در کنار ساقه آفتابگردان قرار دهید. اگر گل آفتابگردان در مکانی باشد که در معرض باد است، برای جلوگیری از خم شدن و شکستن ساقه، می توان از یک چوب در کنار آن استفاده کرد.

حشرات و آفات و کپک ها را نابود کنید. یک نوع پروانه خاکستری کوچک است که در گل آفتابگردان تخم ریزی می کند. کرم های کوچک آن ها را از بین ببرید و از گل آفتابگردان جدا کنید.
در صورتی که گل آفتابگردان دچار کپک و زنگ شد، روی گل قارچ کش اسپری کنید. 
گوزن ها و پرندگان هم ممکن است گیاهان آفتاب گردان را بخورند، برای جلوگیری از آسیب حیوانات در اطراف گل آفتابگردان توری درست کنید.

هنگامی که گل آفتابگردان شروع به خشک شدن و افتادن کرد و رنگ آن قهوه ای شد، موقع برداشت دانه های آفتابگردان است. گل آفتابگردان را با 5 سانتی متر از ساقه آن قطع کنید و آن ها را از جایی آویزان کنید تا به طور کامل خشک شوند. مکانی که برای خشک کردن گل های آفتابگردان انتخاب می کنید باید تهویه خوبی داشته باشد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب