ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه گشنیز بکاریم؟

چگونه گشنیز بکاریم؟

1

گشنیز (به انگلیسی Cilantro) یکی از گیاهان خوش طعم است که هم به عنوان دارو و هم به عنوان غذا استفاده می شود. رشد گشنیز مشکل نیست و می توان بذرها را بعد از گذشت سرما مستقیما در زمین و گلدان کاشت .

مطالب مرتبط


گام 1 - کاشت گشنیز در مزرعه

کاشت گشنیز در مزرعه

زمان کاشت: 
زمان کاشت گشنیز به منطقه ای که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. گشنیز در شرایط سرد زنده نمی ماند و در گرمای شدید هم نمی تواند رشد کند. بهترین زمان کاشت گشنیز در اواخر بهار است. در مناطق گرمسیری بهتر است گشنیز را در پاییز که هوا خنک می شود کاشت. اگر هوا خیلی گرم باشد گشنیز گل می دهد و تولید دانه می کند . پس باید زمان مناسبی را برای کاشت گشنیز انتخاب کرد.

گام 2 - اماده کردن زمین

اماده کردن زمین

برای کاشت گشنیز باید جایی را انتخاب کرد که نور خورشید کاملا به آن برسد. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد و PH مناسب برای رشد گشنیز 6/2 تا 6/8 می باشد. قبل از کاشت زمین را باید شخم زد و تا عمق 5 تا 7 سانتی متری با کود گیاهی و کود برگ مخلوط کرد و بعد زمین را باید صاف کرد

گام 3 - کاشت گشنیز

کاشت گشنیز

دانه های گشنیز را باید در عمق 0/6 سانتی متر و با فاصله 15 تا 20 سانتی متر از هم کاشت. فاصله ردیف ها باید 30 سانتی متر باشند. گشنیز به رطوبت زیادی برای جوانه زنی نیاز دارد. بنابراین مرتب به آن ها آب بدهید. بعد از گذشت 2 تا 3 هفته گشنیز جوانه می زند. زمانی که اندازه گشنیز به 5 سانتی متر رسید می توانید به آن ها کود نیتروژن محلول در آب بدهید. مراقب باشید بیش از حد از کود نیتروژن استفاده نکنید. برای هر 7/6 متر ¼ فنجان کود نیتروژن کافی است. زمانی که گشنیزها پابرجا شدند نیاز به آب زیادی ندارند و فقط خاک باید مرطوب بماند و مواظب باشید که خاک خیس نشود. 

گام 4 - برداشت گشنیز

برداشت گشنیز

زمانی که گشنیزها 10 تا 15 سانتی متر شدند می توان آن ها را برداشت کرد. ساقه های گشنیز را باید از پایه بوته نزدیک سطح زمین قطع کرد. زمانی که شما برگ های گشنیز را برداشت کنید، این گیاه به مدت 2 تا 3 چرخه، به رشد ادامه خواهد داد.

گشنیز را نباید خیلی دیر برداشت کرد زیرا گل می دهد. اگر می خواهید گشنیز گل دهد، گل ها را قطع کنید و تخم آن را برداشت کنید. همچنین می توانید اجازه دهید دانه ها به طور طبیعی روی زمین بریزند و رشد کنند.

اطلاعات مطلب

  • سبزی ها
  • 3,589 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : سپیده نریمانی - یکشنبه, 13 نوامبر 16, 10:59 ق.ظ
  • چگونه گشنیز بکاریم؟

دیدگاه کاربران

  1. دیوید - 2018/09/19 - 4:28 ب.ظ
    • kh hatefi - 2018/09/22 - 8:10 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب