ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 × چهار =

بستن
بستن

چگونه کود را در مزارع پخش کنیم؟

چگونه کود را در مزارع پخش کنیم؟

موادی که برای بالابردن حاصلخیزی و جبران مواد از دست رفته خاک به آن داده می شوند کود نامیده می شود. با استفاده از کودها می توانیم حاصل خیزی خاک را افزایش دهیم ولی باید به نحوه ی کوددهی توجه خاصی داشته باشیم زیرا اگر به روش های درستی کوددهی صورت نگیرد می تواند ریشه گیاه را بسوزاند. در این مقاله با روش های کودهی آشنا می شوید. روش های کود دادن عبارت اند از: تزریقی، پراکندن، نواری، کناری، محلول در آب آبیاری، محلول پاشی. به طور کلی، کودهای شیمیایی در دو زمان قبل یا همزمان کاشت (پایه) و پس از رویش (سرک) مصرف میگردد. گفتنی است که عواملی از قبیل نوع و مرحله رشدی گیاه، نوع کود و آب و هوای منطقه و غیره زمان کود پاشی را مشخص می کند.

مطالب مرتبط


گام 1 - روش تزريقي

روش تزريقي

 در اين روش، كود در زمين تزريق ميگردد، محلول آمونياك و آمونياك مايع از كودهايي هستند كه به اين طريق به خاك اضافه مي شوند. اين دو كود در آخرين مرحله تهيه بستر و حداقل 10 تا 15 روز قبل از كاشت در خاك تزريق مي شوند. معمولاً در خاك هاي سنگين اين روش كوددهي مناسب تر است و به اين منظور از دستگاه هاي ويژه اي استفاده ميشود.

گام 2 - روش پراكندن

روش پراكندن

در اين روش، كود به طور يكنواخت در سطح خاك پراكنده ميشود. عمل پراكندن كود با دست يا با كودپاش، و قبل و بعد از كشت انجام مي گيرد. در پراكندن كود قبل از كشت با ديسك يا كولتيواتور آن را با خاك مخلوط مي كنند. در صورت پراكندن كود پس از كاشت و سبز شدن گياه بايد عمل آبياري انجام شود تا كود در آب حل شده، وارد خاك گردد. كودهاي سرك در كش تهاي درهم معمولاً به اين وسيله در خاك پخش مي شوند.

گام 3 - روش نواري

روش نواري

در اين روش، كود به صورت نواري به عرض 5- 2 سانتي متر در يك يا دو سمت بذر و به فاصله 7- 5 سانتيمتري آن قرار م يگيرد. اين روش كوددهي بيشتر در كاشت گياهان وجيني و يا كشتهاي رديفي به كار ميرود. عمل كوددهي نواري با كودكار انجام ميگيرد

گام 5 - روش كناري

روش كناري

در اين روش كود را در كنار رديف هاي كشت مي ريزند. اين روش براي دادن كود سرك به گياهان وجيني در كشت هاي جوي- پشته اي به كار م يرود. اين نوع كودريزي با دست و يا با دستگاه كودريز انجام م يگيرد در اين روش زارعين خبره ابتدا شكافي سراسري در سينه پشته ايجاد كرده و كود را در آن به صورت نواري ريخته و شكاف را با خاك مي پوشانند. انجام عمليات آبياري پس از كوددهي ضروري است.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 875 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 28 ژانویه 18, 12:21 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب