ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه کودکان پرخاشگر را تربیت کنیم؟

چگونه کودکان پرخاشگر را تربیت کنیم؟

parkhsh7

امروزه بسیاری از پژوهشگران معتقدند که پرخاشگری در کودکان اکتسابی بوده وپدیده ای مادرزادی نیست.کودکان تحت تاثیر رفتار،عملکرد وگفتار مادر و پدر،راه ورسم اولیه ی زندگی را یاد میگیرندومورد عمل قرار می دهند.به طور کلی خشونت وپرخاشگری بیشتر عامل بیرونی داردوفقط در موارد خاص به علل درونی مربوط می شود.والدین در درجه اول بایستی متحرک های محیطی را که باعث تحریک خشم وایجاد خشونت در فرزندان می شودشناسایی وسپس برای رفع آن با کمک روان شناسان ومتخصصان اقدام نمایند.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - عوامل پرخاشگری:

عوامل پرخاشگری:

الگوپذیری یکی ازعوامل مهم پرخاشگری کودکان می باشد که باید روی الگوی کودک کار کرد و به کودک فهماند که راه های دیگری جز پرخاشگری وجود دارد.از علل دیگر پرخاشگری کودکان ناکام ماندن آنها در رسیدن به اهداف مطلوبشان می باشد.در مواردی علت پرخاشگری می تواند اضطراب باشد که به علت نگرانی های درونی واضطراب کودکان است.وراثت یکی دیگر از عوامل پرخاشگری می باشد،وجود هورمون هایی در بعضی افراد ممکن است موجب نمایان شدن نوعی رفتار پرخاشگرانه شود.از دیگر عوامل پرخاشگری کودکان به هم خوردن تعادل شیمیایی بدن نیز می تواند باشد.

parkhsh2

گام 2 - آیا لجبازی در کودکان طبیعی می باشد؟

آیا لجبازی در کودکان طبیعی می باشد؟

لجبازی کاری جزو مراحل رشد کودک است.تقریبا همه کودکان به درجاتی متفاوت،منفی کاری را از خود بروز می دهند.معمولا لجبازی یا منفی کاری از 2 سالگی شروع و در حدود 3تا 4 سالگی به اوج می رسد ودر حدود 6 سالگی کاهش پیدا می کند.بچه ها در 3 تا 4 سالگی میخواهند خودرا ثابت کنند وبه استقلال برسند وهمین را والدین لجبازی می نامند.لجبازی جزو مراحل طبیعی رشد کودک است واستثناء وجود ندارد.

گام 3 - شناخت و برطرف کردن پرخاشگری در کودکان:

شناخت و برطرف کردن پرخاشگری در کودکان:

هنگامی که کودک ،قربانی خشونت در مدرسه شده است بایستی با مسئولان مدرسه صحبت کنیم ولازم است که ایشان طبق قانون ومقررات خاص با کودکان خشونت گر برخورد کنند.

چنانچه نوع پرخاشگری کودک خصمانه است،بایستی کودک را ازآزار واذیت کردن دور کنیم تا مجبور نباشدبرای تلافی وانتقام ، افراد دیگر را اذیت کند.

گام 4 - راهکارهایی برای کاستن از منفی کاری کودکان:

راهکارهایی برای کاستن از منفی کاری کودکان:

1_والدین خانه را برای فرزندان امن وجالب کنند.فضای خانه باید به گونه ای باشد که مجبور نباشند مرتب به او تذکربدهند.

2_والدین از تمامی تنبیه های کلامی وغیر کلامی خودداری کنند. همگی این تنبیه ها در کودکان نتیجه معکوس دارد.

3_تمرکز را در کودکان پرخاشگر تقویت کنید.مثل اگر فرزندتان در حال نقاشی کشیدن باشد به طور مرتب به او در جمع آوری لوازم نقاشی تذکر ندهید.

4_به جای تذکر دادن به کودکان پرخاشگر،نکات تربیتی را به آن ها یادآوری کنید.

5_در مقابل کارهای کودکتان انعطاف وصبرداشته باشید.این مرحله از زندگی کودک را کشف کنید وآن ها را جزء نیازهای رفتاری او بدانید.

parkhsh6

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب