ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه کودکان بااراده تربیت کنیم؟؟

چگونه کودکان بااراده تربیت کنیم؟؟

حدود دو قرن و نیم است که بشر به مفهوم دوران کودکی و تعلیم و تربیت کودک پی برده است . تا قبل از قرن هفدهم کودک را مانند بزرگسالان می پنداشتند و از او توقع داشتند مثل بزرگسالان رفتار کند . در حقیقت کودک در بسیاری جوامع به عنوان کالای با ارزش اقتصادی برای والدین محسوب می شد .امروزه کودک و مسایل مربوط به او در سرتاسر جهان بویژه در کشورهایی که به توسعه اجتماعی و اقتصادی مطلوب تری دست یافته اند اهمیت خاصی یافته است .
بخش مهمی از منابع مادی و معنوی ،صرف توجه به مسایل کودکان ،حمایت روانی و جسمانی انان می شود . به تعریفی دیگر عصر حاضر را می توان با شجاعت و افتخار ( عصر کودکان )نامید . اراده ، مانند بسیاری از صفات در جریان فعالیت انسانی شکل می گیرد و شرایط زندگی سهم عظیمی در تکامل اراده دارد . یک اراده ی پخته و رسیده ، یک خاصیت ترکیبی است که تحت تاثیر جهان بینبی و پایه های اخلاقی انسان ، تمایل او، شایستگی های او، به دنبال هدف رفتن های او و …….. شکل می گیرد و تکامل می یابد . طبیعی است که در باره ی اداره ی کودک خردسال نمی توان ان مفهوم اراده بارور را که مر بوط به انسان بالغ است تطبیق داد.

oo

مطالب مرتبط


گام 1 - در زمینه ابراز اراده در کودکان،به مبانی متعددی می تواان اشاره کرد:

در زمینه ابراز اراده در کودکان،به مبانی متعددی می تواان اشاره کرد:

▪ وجود هدف معین
▪ کوشش برای حفظ هدف
▪ استعداد کودک بر فایق امدن به مشکلات به خاطر توفیق یافتن به هدف خواسته خود
▪ استعداد کودک به تاخیر انداختن امیال
▪ استعداد کودک در تاثیر پذیری و همانند سازی
واقعیت این است که اراده نه تنها خوستن و توفیق یافتن است بلکه تسلط بر نفس و خود داری نیز هست.اگر کودک عادت کند که همیشه امیال خود را به مرحله عمل در اورد ، هیچگاه دارای اراده ی قوی نخواهد شد . متاسفانه بعضی والدین به جای کودک کار های او را انجام می دهند ، در چنین شرایطی هرگز کودک دارای اراده نخواهد شد و انسانی عاری از سجایای محکم و عقایدپایدار خواهد بود . برای تقویت اراده کودک قبل از هر چیز باید او را با یک روش منظم روزانه آشنا کرد، طوری که زمان غذا خوردن ، خوابیدن ، جمع کردن اسباب بازیها ، شستن دستها قبل از غذا ، تماشای تلوزیون و نظایر آن تعیین بشود .این برنامه منظم زندگی خصوصیات اخلاقی مربوط به اراده او را شکل می دهد.والدین باید به تدریج واز همان روزهای آغاز شکل گیری شخصیت کودک به او بیاموزند تاکارهای مربوط به خود را مانند ÷وشیدن کفش،شانه کردن مو،مسواک زدن،جمع آوری لوازم بازی وغیره را خود انجام بدهد.در ضمن،حس همکاری و تعاون نیز با آب دادن به گلدان ها،کمک کردن در چیدن سفره ویا جمع کردن آن در اوایجاد خواهد شد.
در بزرگسالان و والدین ،باید رفتارواحدی نسبت به کودک وجود داشته باشد.چون هیچ چیز بدتر از اختلاف عقیده بین پدر ومادرو سایر بزرگسالان در زمینه تر بیت کودک نیست.مثلا پدر کاری را به کودک محول می کند،اما مادر می گوید ،بچه را خسته نکن،یا خودش امور محوله به کودک را انجام می دهد.
در اثر این نوع برخودها ،در کودک حیله گری و تزویری خاص به وجود می آید.بهتر است هرگز اختلافات بزرگتر ها ،به کودکان معصوم انتقال داده نشود .با صادق بودن اخلاقی را به کودک بیاموزید وبه جای دادن وعده وعمل نکردن به آن ،بر سر حرف خود ثابت فدم باشید تا کودک نیز به شما اعتماد کند وخود نیز بیاموزد که به آسانی وعدهاش را اجراءکند.
برای تکامل اراده در کودک باید مسلط شدن بر امیال و احساسات ،هوا وهوس،احساس ترس ،دردورنج را تقویت کرد چون اینگونه اعمال اراده کودک را استحکام می بخشد.والدین باید به هوش باشند که سالهای اولیه زندگی کودک،بهترین ومناسب ترین زمان برای پایه گذاری اساس خصوصیات اراده به یک انسان است وهر چه کودک بزرگتر می شود،به همان اندازه خواسته های پدر ومادر از او بیشتر بشود وبه همان نسبت او باید به دستورات آنان بیشتر پایبند باشد وخصوصیات اراده او تحت تربیت بیشتر قرار بگیرد.

گام 2 - تكامل اراده كودك:

تكامل اراده كودك:
در بزرگسالان و والدین رفتار واحدی نسبت به كودك وجو د د اشته باشد و در مناسبات خود با كودك همیشه صادق باشند . چون هیچ چیز بدتر از اختلاف عقیده بین پدرو مادر و سایر بزرگسالان در زمینه تربیت كودك نیست.
 
مثلا پدر كاری را به كودك محول می كند بزرگسالی می گوید او توان انجام آن كاررا ندارد و یا مادر می گوید: بچه را خسته نكن ، و یا خود امور محوله به كودك را انجام می دهد.
 
در اثر این نوع برخوردها در كودك دو روئی در رفتار و حیله گری و تزویر خاص به و جود می آید . در بسیاری از خانواده ها كودك خردسال در سر دو راهی عاطفه قرارمی گیرد و اختلاف بزرگترها احساسات او را جریحه دار می كند.
 
بهتر است كه هرگز اختلافات به كودكان معصوم انتقال داده نشود. با صادق بودن و عمل به و عده های داده پایبندی به اصول اخلاقی را به كودك بیاموزید و به جای داد ن وعده و عمل نكردن به آن بر سر حرف خود ثابت قدم باشید تا كودك نیز به شما اعتماد كند و خود نیز بیاموزد كه وقتی وعده می دهد، آن را اجرا نماید و بدین ترتیب در او پایبند بودن به گفته و حس مسئولیت تقویت شود.
 
برای تكامل اراده دركودك می بایستی مسلط شدن بر امیال و احساسات، هوی و هوس، احساس ترس، درد و رنج را تقویت نمود. چون اینگونه اعمال اراده كودك را استحكام می بخشد و والدین باید به هوش باشند كه سالهای اولیه زندگی كودك بهترین و مناسب ترین زمان برای پایه گذاری اساس خصوصیات اراده به یك انسان است و هر چه كودك بزرگتر می شود به همان اندازه خواسته های پدر و مادر از او باید بیشتر گردد و به همان نسبت او باید به دستورات آنان بیشتر پایبند گردد و خصوصیات اراده او تحت تربیت بیشتر قرارگیرد.

گام 3 - جهت اراده در كودك:

رفتار والدین نسبت به كودك توأم با تفا هم باشد.
 
در مناسبات خود با كودك صادق باشید.
 
با ا نجام كارهای به استقلال او صدمه نزنید.
 
به كودك مسئولیت در خور بدهید.در كودك حس به تأخیرانداختن امیال را تقویت كنید.
 
دركودك حس تعاون را ایجاد كنید .برای كودك بر نامه روزانه منظمی تنظیم كنید.
 
برای كودك همانند با اراده ای باشید.

گام 5 - سخن آخر:

استاد شهید مرتضی مطهری در كتاب “ تعلیم و تربیت در اسلام ” نوشته است : تربیت عبارت است از پرورش دادن به معنای شكوفاكردن استعدادهای موجو د زنده و اگر قر ار باشد كسی پرورش یابد و تربیت شود باید كوشش كرد همان استعداد راكه در اوهست بروز و ظهور كند . آن چیزی را كه نیست نمی توان پرورش داد . در عصر كودكان تقویت اراده در كودك با تربیت و تعلیم او عجین می شود ، بدین منظور لازم است 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب