ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 − چهار =

بستن
بستن

چگونه کشور ژاپن با استعمارگری در قرن نوزدهم مبارزه کرد؟

چگونه کشور ژاپن با استعمارگری در قرن نوزدهم مبارزه کرد؟

با سلام خدمت عزیزان علاقمند به تاریخ

استعمار در لغت به معنای طلب عمران و آبادی است. این واژه زمانی به کار برده شد که اروپاییان اعلام کردند که هدفشان از رفتن به آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا آباد کردن این کشورها و متمدن ساختن مردم این نواحی است؛ اما از همان آغاز معلوم بود که هدف اصلی آنها دست انداختن به منابع ثروت این سرزمین ها و ساقط کردن حکومت های ملی و مردمی و روی کار آوردن حکومت های وابسته است. استعمار شکل های گوناگون داشت؛ از جمله حملۀ نظامی و تصرف خاک یک کشور، تحت الحمایه کردن آن، اخذ امتیازات سیاسی اقتصادی و برقراری روابط غیرعادلانۀ اقتصادی و تجاری و… .

مطالب مرتبط


گام 1 - طغیان ژاپن علیه استعمارگران

طغیان ژاپن علیه استعمارگران

پرتغالی ها نخستین اروپاییانی بودند که در قرن شانزدهم میلادی برای تجارت به ژاپن رفتند. براثر فعالیت وسیع مبلغان مسیحی، آیین مسیحیت در این کشور اشاعه یافت و وحشت و خشم ژاپنی ها را برانگیخت؛ به همین دلیل پرتغالی ها را اخراج و ژاپنی های مسیحی شده را قتل عام (1640 م.) کردند. از آن پس، این کشور دروازه های خود را به روی اروپاییان بست و انزوای ژاپن آغاز شد که بیش از دو قرن به طول انجامید. در این مدت، استعمارگران اروپایی که سرگرم غارت سایر کشورهای آسیایی و قارهٔ آفریقا بودند، توجه چندانی به ژاپن نداشتند.

از اواسط قرن نوزدهم به بعد، ابتدا آمریکا و سپس دیگر کشورهای استعمارگر با دولت ژاپن ارتباط برقرار کردند و حکومت شوگونی ژاپن نیز امتیازاتی به دولت های استعمارگر داد. اما احساسات ضدبیگانه در ژاپن علیه این امتیازات، موجب بروز طغیان هایی شد که طیّ آن، تعدادی از خارجیان به قتل رسیدند؛ در نتیجه، کشورهای خارجی به ژاپن حمله کردند که این امر موجب کناره گیری حکومت شوگونی شد.

گام 2 - انقلاب میجی و پیامدهای اقتصادی و سیاسی آن

انقلاب میجی و پیامدهای اقتصادی و سیاسی آن

امپراتوری موتسوهیتو آغاز دوران جدیدی از تاریخ ژاپن به حساب می آید؛ موتسوهیتو مدت 45سال حکومت کرد. در دوران او که دوران میجی )حکومت روشن( نامیده شده است، اقداماتی صورت گرفت. اقدامات موتسوهیتو عبارت بود از:

 1.  اقتباس علوم و فنون جدید غربی با حفظ سنن دینی و ملی خود
 2.  تأسیس مراکز تمدنی جدید و استفاده از صنایع
 3.  آموزش نیروهای متخصص و تشکیل ارتش به شیوهٔ جدید.
انقلاب میجی و پیامدهای اقتصادی و سیاسی آن

مجموعهٔ این تحولات که به انقلاب میجی معروف شده است، موجب سرعت پیشرفت ژاپن شد. در پی انقلاب میجی، ژاپن تا پایان قرن نوزدهم به یک کشور صنعتی و قدرتمند تبدیل شد. این سرزمین کوچک که از عهدهٔ تأمین احتیاجات صنعتی خود عاجز بود، ناچار، مانند کشورهای اروپایی به فکر استعمارگری افتاد؛ به این منظور، در اواخر این قرن به سرزمین کره حمله برد و با تصرف آن، شروع به دست اندازی به خاک چین کرده و قسمت هایی از خاک آن کشور را نیز تصرف کرد؛ اما چون روس ها نیز از سمت شمال در حال پیشروی در خاک چین بودند، در سال 1904 م. میان روسیه و ژاپن جنگ در گرفت. در این جنگ انگلستان از ژاپن حمایت کرد و سرانجام، جنگ با شکست روسیه خاتمه یافت. این واقعه، یعنی پیروزی یک دولت کوچک آسیایی بر یکی از قدرت های اروپایی، بسیار مهم بود و باعث شگفتی جهانیان شد.

گام 3 - سیاستمداران پیر

سیاستمداران پیر

وقتی ژاپنی های مخالف استعمار با گلوله باران ناوهای جنگی استعمارگران مواجه شدند، ژاپنی ها به ضعف و ناتوانی کشور خود پی بردند و خود را تحقیر شده دیدند؛ بنابراین، تصمیم گرفتند از آن شکست و تحقیر درس بیاموزند. در پی آن، گروهی از مردان مجرب به نام سیاستمداران پیر یک برنامۀ دقیق اصلاحی را طراحی کردند و به اجرای آن همت گماشتند. آنان نخست سلسله مراتب فئودالی را از بین بردند. پایتخت امپراتوری را از کیوتو به یدو منتقل کردند و آن را توکیو نامیدند. همچنین اطرافیان امپراتور را از عناصر متملق و خودخواه پاک ساختند . دو تن از بزرگان ژاپن را برای مطالعه در مورد صنعت غرب و عوامل پیشرفت آنان به اروپا فرستادند. قانون اساسی جدیدی نیز تهیه شد که یک نظام پارلمانی دو مجلسی را پیش بینی می کرد. اعضای مجلس اول از طرف مردم انتخاب می شدند و اعضای مجلس عالی انتصابی بودند. در آموزش و پرورش و صنعت ژاپن هم تحولات اساسی صورت گرفت؛ در نتیجه، کارخانه های صنعتی، احداث و یک ارتش و نیروی دریایی تازه و مدرن تشکیل شد. کارشناسانی از خارج کشور دعوت شدند و، دانشجویانی از ژاپن به اروپا اعزام شدند تا علوم جدید را بیاموزند و کارشناس فنی شوند؛ بدین ترتیب، ژاپن عقب مانده و منزوی، به تدریج، به یک قدرت صنعتی و مهاجم تبدیل شد.

اطلاعات مطلب

 • تاریخ و تمدن
 • 617 بازدید
 • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 06 آگوست 17, 6:45 ق.ظ
 • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب