ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه کسی می تواند کارشناس آزمایشگاه شود ؟

چگونه کسی می تواند کارشناس آزمایشگاه شود ؟

3

اگر از آزمایش و تحلیل لذت می برید و فردی دقیق و منظم هستید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.
علوم آزمایشگاهی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است و بیشتر با آنالیز آزمایشگاهی خون، مایعات و بافت‌های بدن انسان با هدف تشخیص بیماری، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه سر و کار دارد.

مطالب مرتبط


گام 1 - معرفی شغل کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی

 معرفی شغل کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی

کارشناس آزمایشگاه به انجام انواع آزمایشات تخصصی مولکولی، سلولی، بافت شناسی، قارچ شناسی و ... به منظور تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها می پردازد. کارشناس آزمایشگاه با توجه به محل کار خود، وظایف متفاوتی را برعهده می گیرد.
کارشناسی که در آزمایشگاه های تشخیص طبی کار می کند، نمونه گیری از افراد را انجام و در شرایط آزمایشگاهی آنها را بررسی می کند. او همه کارها را زیر نظر مسئول فنی آزمایشگاه انجام می دهد. این افراد آزمایشاتی را که پزشکان یا سایر متخصصان حوزه سلامت خواسته اند، انجام می دهند.
کارشناس آزمایشگاهی که در مراکز تحقیقاتی مشغول به کار می شود، به تهیه و بررسی نمونه های آزمایشگاهی مختلف برای یافتن بیماری ها و راه های درمان و پیشگیری از آنها می پردازد.
به طور کلی کارشناس علوم آزمایشگاهی می تواند مسؤول بخش‌های مختلف یک آزمایشگاه تشخیص طبی مانند بخش نمونه‌برداری، بیوشیمی، هورمون‌شناسی، ایمونولوژی و… و یا سایر بخش‌های آزمایشگاه‌های غیر پزشکی مانند برخی بخش‌های آزمایشگاه‌های صنایع غذایی، دارویی و یا صنعتی و کارخانه ای شود .

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :
ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند.

گام 2 - در هر آزمایشگاه تشخیص طبی کارشناسان زیر مشغول به کار هستند :

در هر آزمایشگاه تشخیص طبی کارشناسان زیر مشغول به کار هستند :

مسئول فنی آزمایشگاه که باید دارای یکی از مدارک تحصیلی دکتراي تخصصی آسیب شناسی بالینی یا تشریحی(یا هر دو)، دکتراي تخصصی علوم آزمایشگاهی، دکتراي حرفه اي علوم آزمایشگاهی و دکتري تخصصی تک رشته اي علوم آزمایشگاهی (در بخش مربوطه) باشد.

کارشناس ارشد بالینی یا کارشناس ارشد یکی از رشته هاي علوم آزمایشگاهی (در بخش مرتبط)

کارشناس آزمایشگاه (لیسانس علوم آزمایشگاهی یا رشته هاي وابسته در بخش مرتبط)

کاردان آزمایشگاه (فوق دیپلم علوم آزمایشگاهی)

ساعت کاری کارشناس آزمایشگاه به صورت تمام وقت است. محل کار او در آزمایشگاه ها بوده و در هنگام کار باید از لباس های مخصوص استفاده کند.

گام 3 - وظایف کارشناس آزمایشگاه

 وظایف کارشناس آزمایشگاه

   گرفتن و جمع آوری نمونه های آزمایشگاهی
    انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز
    استفاده از تجهیزات اتوماتیک و کامپیوتری در انجام آزمایشات مختلف
    ثبت نتایج آزمایشات و اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، متخصصان صنایع غذایی و دارویی و...)
    اطمینان یافتن از درستی و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات
    نظارت برمیزان مواد مورد نیاز موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

 

گام 4 - مهارت و دانش مورد نیاز

مهارت و دانش مورد نیاز

    علاقه مندی به کارهای عملی
    توانایی برنامه ریزی کارها
    توانایی مدیریت و سازماندهی (برای مسئول فنی و مدیر آزمایشگاه)
    ذهن پویا و تحلیلی
    دقت و توجه به جزئیات
    توانایی انجام به موقع کارها
    توانایی کار در شرایط آزمایشگاه (باید توانایی تحمل کار روی انواع نمونه های آزمایشگاهی مثل خون، ادرار و ... را داشته باشد)
    مهارت کار با کامپیوتر
    مهارت های ارتباطی خوب
    توانایی کار فردی و تیمی

گام 5 - فرصت شغلی و بازار کار کارشناس آزمایشگاه

فرصت شغلی و بازار کار کارشناس آزمایشگاه

کارشناس آزمایشگاه می تواند در آزمایشگاه های تشخیص طبی، بیمارستان ها، پزشکی قانونی، مراکز تحقیقاتی، سازمان انتقال خون، آزمایشگاه های صنایع غذایی و دارویی و ... مشغول به کار شود.
در صورت داشتن مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی ، فرد می تواند به تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بپردازد. همچنین می تواند به طور شخصی آزمایشگاه تاسیس کند و یا در آزمایشگاه های دیگر به عنوان مسئول فنی مشغول به کار شود. اطلاعات بیشتر در مورد راه اندازی آزمایشگاه را از لینک زیر دریافت کنید :
شرایط و ضوابط تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی
کارشناس آزمایشگاه یکی از مشاغل مهم و پرکاربرد حوزه علوم پزشکی است. از آنجا که بهداشت و سلامت در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از امور مرتبط با آن مانند شناخت انواع بیماری ها و راه های مبارزه و جلوگیری از شیوع آنها به کمک علوم آزمایشگاهی صورت می گیرد، بازار کار مناسبی در کشور برای کارشناسان آزمایشگاه وجود دارد. البته این بازارکار در شهرهای مختلف و نوع آزمایشگاه (تشخیص طبی، تحقیقاتی و ...) متفاوت می باشد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :
آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام کارشناسان آزمایشگاه بین سال های2010  تا2020 ، رشد15  درصدی و برای متخصصان آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) رشد 11 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل14  درصد می باشد.

 میزان درآمد کارشناس آزمایشگاه
اطلاعات دقیقی از میزان حقوق و درآمد کارشناس آزمایشگاه در کشور در دسترس نمی باشد. علوم آزمایشگاهی یکی از حوزه های پزشکی است که از وضعیت مناسبی در کشور برخوردار می باشد. کارشناسان آزمایشگاه که در بخش دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. کارشناسان آزمایشگاه که در بخش خصوصی هستند، با توجه به میزان تجربه، توانایی و نوع توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی هم که با داشتن مدرک دکترا، آزمایشگاه تاسیس می کنند، درآمدهای خوبی خواهند داشت.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :
آمریکا - متوسط درآمد سالانه کارشناس آزمایشگاه36,280  دلار و متخصص آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) 56,130 دلار ( برای همه مشاغل33,840  دلار ) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، درآمد سالانه کارشناس آزمایشگاه 37,200 دلار و متخصص آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) 57,600 دلار بوده است.
انگلستان -  متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار20.500  تا28.000  دلار، افراد با تجربه بین30.500  تا38.000 دلار و برای ناظران و مدیران آزمایشگاه ها بین46.000  تا61.000  دلار می باشد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب