ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه کرفس پرورش دهیم؟

چگونه کرفس پرورش دهیم؟

1

کرفس سال‌هاست که به‌عنوان گیاهی با پرورش سخت شناخته شده است. بخش اعظم آن به این دلیل است که گونه‌های سنتی کرفس نیاز به کار و توجه زیادی دارند، آن‌ها نیاز به گودالی عمیق و لایه‌هایی از خاک دارند که به‌طور منظم باید برای سفید کردن ساقه‌های سبز به آن اضافه شود. خوشبختانه شیوه‌های مدرن پرورش گیاه، منجر به پرورش گونه‌های آسان‌تری شده است که «خود سفید شونده» (Self blanching) هستتد و برای تولید ساقه‌های نازک و سفید نیازی به افزودن خاک ندارند. گر‌چه کرفس را می‌توان از بذرهایی که اوایل فروردین کاشته شده‌اند پرورش داد، اما خرید نهال‌های آماده که می‌توان آن‌ها را در مرداد و شهریور نشا کرد، بسیار ساده‌تر است.

مطالب مرتبط


گام 1 - کجا باید آن‌را پرورش داد

کجا باید آن‌را پرورش دادکرفس نیاز به خاک نگه‌دارنده، الک شده و محافظ رطوبت و همچنین مکان آفتاب‌گیر دارد. کرفس گیاه ایده‌آلی برای کاشت در محیط‌های کوچک است، اما ردیف کوچکی را می‌توان در باغچه یا در حاشیه باغچه جا داد. اگر باغچه کوچکی دارید می‌توانید به جای آن کرفس را در گلدان‌های بسیار عمیق و طولی بکارید.

گام 2 - آماده کردن خاک

آماده کردن خاکخاک را در فصل بهار قبل از کشت حفر کنید. سنگ‌های بزرگ و علف‌های هرز را جدا کنید و کود باغچه یا کود حیوانی خوب پوسیده شده در آن بریزید. یک یا چند هفته قبل از کشت گیاه، یک کود شیمیایی بلوری همه منظوره را در لایه رویی زمین بپاشید (۹۰ گرم در هر متر مربع).

گام 3 - کی گیاه را بکاریم

کی گیاه را بکاریم


اگر وقت دارید، می‌توانید کشت بذر گیاه را در طول ماه‌های اسفند و فروردین شروع کنید. برای انجام این کار، بسته به تعداد گیاه، سینی بذر یا گلدان کوچکی را با کود (کمپوست) بذر خوب پر کنید. سطح آن‌را صاف کنید و روی آن‌را آرام بکوبید تا محکم شود. بذر کرفس ریز بوده بنابراین مقدار کمی بردارید و روی سطح خاک به آرامی بکارید. ریختن آب از بالا ممکن است بذر‌ها را به هم بزند، بنابراین کاسه‌ای را پر از آب کنید و آن‌را در گلدان قرار دهید. وقتی که تمام آب به سطح خاک منتقل شد، می‌توانید کاسه را بردارید. در پایان روی آن را با یک لایه ورمیکولیت بپوشانید، آن‌را کنار پنجره گلخانه و در تکثیر کننده (heated propegator) قرار دهید. هر روز به آن آب بدهید تا کود خشک نشود.
وقتی که بذر‌ها جوانه زدند، آن‌ها را از تکثیرکننده بیرون بی‌آورید. با ظاهر شدن اولین برگ‌ها، گیاهان آماده هستند که در گلدان‌های مخصوص خودشان کاشته شوند. از گلدان‌های ½ ۷ سانتی‌متری پر از کود همه منظوره استفاده کنید و خوب به آن آب بدهید. ۵ هفته بعد که ارتفاع گیاه به ۸ سانتی‌متر برسد، آماده است که در محیط بیرون کاشته شود. گیاه را با قرار دادن آن در جعبه گل‌خانه‌ای یا مکانی سرپوشیده در بیرون و در سایه تقویت کنید و مانند نهال‌های آماده آن‌ها را بکارید.

گام 4 - نشا کردن

نشا کردن


برای داشتن گیاهانی عالی با بوته‌های فراوان و خوب، نهال‌ها را در فاصله حدود ۲۷ سانتی‌متری بکارید تا از این‌که تاج گیاه هم‌سطح زمین قرار خواهد گرفت، اطمینان حاصل کنید. اگر گیاهان را به‌جای ردیف‌های طویل به صورت شبکه‌ای بکارید، رشد بهتری خواهند داشت.

گام 5 - مراقبت‌های پس از کشت

مراقبت‌های پس از کشت


به کرفس‌ها خوب آب بدهید و علف‌های هرز محیط اطراف آن‌ها را هرس کنید. گیاه را می‌توان حدود یک ماه بعد از کشت با کود مایع متعادل (balanced liquid fertilizer) تقویت کنید.
برداشت:
کرفس از مرداد ماه تا اولین فصل سرما آماده برداشت است. برای برداشت، آن را با استفاده از چنگک‌ دستی بلند کنید. مواظب باشید به گیاهان اطراف آن صدمه نزنید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب