ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه کانون های بازتابی غدد مترشحه داخلی را تحریک کنیم؟

چگونه کانون های بازتابی غدد مترشحه داخلی را تحریک کنیم؟

hipofiz

غده های مترشحه مجرایی ندارند و در نتیجه هورمون های خود را مستقیما به داخل جریان خون ترشح میکنند. افرادی که تحت تعالیم آیین هندو هستند، به این غدد چاکرا یا مراکز انرژی میگویند. غده هیپوفیز نزدیک مرکز سر در کنار غده صنوبری قرار گرفته است. غدد تیروئید و پارا تیروئید در قاعده گردن نزیک حنجره هستند. غده تیموس در ناحیه قفسه سینه قرار دارد. جایگاه پانکراس، پایین تر از معده و بالای غدد فوق کلیوی است (شبیه به کپسول های کوچکی هستند که در روی کلیه قرار گرفته اند) در قسمت پایینتر بدن، غدد جنسی زن و مرد (شامل بیضه ها و تخمدان ها) قرار دارند.

مطالب مرتبط


گام 1 - اهمیت غدد مترشحه داخلی(درون ریز):

اهمیت غدد مترشحه داخلی(درون ریز):

تمام این غده ها عملکرد یکدیگر را تکمیل میکنند و بر یکدیگر تاثیر متقابل دارند. وظایف و نمو طبیعی این غدد، اهمیت بسزایی در روند سلامتی فرد دارند. میزان ترشحات این غدد باعث ایجاد تفاوت هایی در افراد میشود و روی عملکرد ذهنی و جسمی ما تاثیر میگذارد.

غده هیپوفیز:

فردی که در آرامش و شادی به سر میبرد و بدون اضطراب زندگی میکند، مطمئنا دارای یک غده هیپوفیز سالم و طبیعی است. در صورتی که دچار تنش های عصبی هستید، باید کانون های حساس واکنشی مربوط به غده هیپوفیز را بررسی کنید. این کانون ها در وسط قسمت نرمه انگشت بزرگ پا و انگشت شست قرار دارد. این غده همچنین از تجمع بیش از حد چربی جلوگیری میکند بنابراین چنانچه مایل به کاهش وزن هستید، توجه خاصی به کانون های بازتابی مربوط به هیپوفیز بکنید. در پژوهش هایی که چند سال پیش انجام میگرفت، مشخص شد که نافرمانی، بدخلقی و انواع بزه کاری های دوران کودکی و نوجوانی ناشی از کمکاری و تنبلی غده هیپوفیز است. نقش اساسی این غده، هماهنگ کردن فعل و انفعالات بدن است که در صورت عدم فعالیت منظم، این هماهنگی بهم میخورد. بنابراین، اگر کارکرد غدد با یکدیگر هماهنگ نباشد، فرد احساس خوبی نخواهد داشت. این غده عهده دار رشد متناسب غدد و اعضا بدن(از جمله تکامل طبیعی جنسی) است. غده هیپوفیز یکی از عوامل کنترل کننده رشد است، بنابراین، اگر به میزان رشد فرزند خود اهمیت میدهید، حتما مراکز واکنشی غده هیپوفیز او را ماساژ بدهید. این ماساژ، میزان رشد فرزند شما را خواه بسیار سریع و یا کند باشد، متعادل میکند. اگر این قسمت دردناک باشد، اغلب به ماشاژ نیاز دارد. به فرزندان خود نحوه انجام این ماساژ را روی نقطه خاص بدنشان بیاموزید تا میزان رشد طبیعی خود را حفظ کنند.

غده صنوبری:

غده صنوبری، تکامل سایر غدد را کنترل میکند و آنها را در وضعیت مناسبی نگاه میدارد. عملکرد نامناسب غده صنوبری، غدد جنسی را تحت تاثیر قرار میدهد و باعث نمو زودرس کل سیستم جنسی میشود. این غده فعالیت عادی سیستم غده مترشحه را هماهنگ و موثر میسازد.

غده تیروئید:

افراد، بر حسب میزان فعالیت غده تیروئید، کند ذهن یا زیرک، سرحال یا افسرده و ... هستند. تکامل و فعالیت غدد جنسی، به سلامت و طبیعی بودن غده تیروئید بستگی دارد. مراکز مهم حساس غده تیروئید در دست ها و پاها قرار دارند. مراکز بازتابی یا واکنشی مربوط به غده تیروئید، درست در زیر نرمه های پهن نزدیک به انگشتان بزرگ پا قرار دارند. این ها در هر 2پا هستند. مراکز بازتابی موجود در پای چپ، قسمت چپ تیروئید و آنهایی که در پای راست هستند، قسمت راست تیروئید را تحریک میکنند. این موضوع در مورد شست دست نیز، صدق میکند. از انگشتان دست یا وسایل ماساژ دهنده مراکز واکنشی استفاده کنید و زیر نرمه های پا و دستان را فشار دهید.

شما احتمالا مراکز بسیار حساس و دردناکی را در این قمست پیدا میکنید بنابراین، باید محل های دردناک را بطور جداگانه ماساژ دهید. بدین معنا که همه را بایکدیگر ماساژ ندهید. این نیرو های شفابخش را چند وقت یکبار به قسمت های ضعیف و معیوب تیروئید بفرستید تا دوباره به وضعیت سالم و طبیعی بازگردد. 

غده پاراتیروئید:

غدد پاراتیروئید، 4 غده کوچک محره مانند هستند که در سطح غده تیروئید کار گذاشته شده اند و حافظ عملکرد بدن در کاملترین وضعیت آن هستند. کارکرد طبیعی این غدد باعث متعادا کردن و آرامش بخشیدن به بدن میشود. این غدد، در متعادل کردن بدن تاثیر دارند و با کنترل فعالیت و توزیع کلسیم و فسفر در ارگانیسم، به تداوم اعتدال متابولیک بدن می انجامد. این مسئله، دوگانگی مشخصی را نشان میدهد بدیمن صورت که فسفر، با سیستم عصبی و کلسیم، با سیستم استخوانی در ارتباط است. یعنی هم زمان 2 عامل ساکن و پویا وجود دارد. غده پاراتیروئید باعث ایجاد تعادل بین این 2عامل میشود. کانون های واکنشی مربوط به این غدد بسیار کوچک، مهم هستند و در مناطقی که مراکز حساس تیروئید در دست ها و پاها قرار گرفته اند، جای دارند با این تفاوت که برای تحریک این مراکز واکنشی، فشار عمیق تری را اعمال کنید. برای اعمال فشارهای عمقی تر به منظور تحریک مراکز بازتابی استفاده میکنید، درد بسیار زیادی را احساس خواهید کرد. بنابراین، آنقدر ماساژ دهید تا هنگام لمس، بی درد باشد.

غده تیموس:

غده تیموس به رنگ خاکستری مایل به صورتی، یک عضو 2 لپه ای است که در قسمت فوقانی و پشت استخوان سینه قرار گرفته است. تاکنون تصور نادرستی درباره نقش غده تیموس در سلامت انسان وجود داشته است، بطوریکه گفته اند غده تیموس از نظر اندازه در دوران بلوغ به اوج خود میرسد و سپس با فرایند پیری رو به تحلیل میرود. دکتر جان دایموند اظهار میدارد: شواهد بدست آمده در مورد نقش غده تیموس در 20سال گذشته، نشان از تاثیر شدید این غده بر ایمنی بدن دارد. به همین دلیل در افراد (و حتی در حیواناتی که)غده تیموس آنها آسیب دیده و یا از بین رفته است، کاهش شدیدی در میزان مصونیت بدنشان در مقابل عفونت ها و رشد سرطان مشاهده میشود. افراد با بالا رفتن سن نسبت به انواع بیماری ها آسیب پذیرتر میشوند. زیرا غده تیموس آنها ضعیف میشود. احتمالا این غده یکی از مهمترین غدد موجود در بدن است. این غده، جایگاه و مولد انرژی حیاتی است. بنابراین، تضعیف آن سبب میشود که فرد، انرژی خود را از دست بدهد. غده تیموس در انقباض عضلانی، نقشی اساسی دارد که برای آزمایش آن میتوان از تئوری kinesiology برای برطرف کردن استرس یا تعیین علل آن استفاده کرد. غده تیموس با جریان لنف در سراسر بدن ارتباط دارد. سیستم لنفاوی بدن، مواد خارجی، زوائد سلولی و سموم را از سلول ها بیرون میکشد، آنها را برای خروج از بدن، به جریان خون میفرستد.

گام 2 - غده تیموس، سرچشمه نیرو و انرژی است:

غده تیموس، سرچشمه نیرو و انرژی است:

غده تیموس، جریان انرژی را در سراسر سیستم بدن کنترل و تنظیم میکند و با بروز عدم تعادل، باعث میشود که بدن دوباره به حالت تعادل و هماهنگی دست یابد. دکتر دایموند می افزاید: غده تیموس مانند حلقه ای میان مغز و بدن قرار دارد و اولین عضوی است که تحت تاثیر عواطف و احساسات قرار میگیرد. عوامل بسیاری در زندگی میتواند انرژی ما را کاهش دهد که در نتیجه ماهیچه های بدن ضعیف میشود. این موارد شامل غذایی نامناسب، شیرینی جات و افزودنی های شیمیایی میشود. نشستن در جای نرم، به خصوص در یک ماشین، هشیاری ذهنی مارا کاهش میدهد. مصاحبت با افراد خاصی میتواند انرژی مارا تخلیه کند. افکار منفی موسیقی های بلند و اصوات ناهماهنگ و رنگ های تند و نامتبوع میتوانند انرژی مارا همچون استرس مداوم به پایان برسانند.

فعال کردن غده تیموس:

برای فعال سازی مجدد و سریع انرژی در غده تیموس و در نتیجه، تقویت ماهیچه های ضعیف شده در بدن، میتوان از مراکز حساس واکنشی معینی استفاده کرد. اگر با نوک انگشتان خود چندین بار روی غده تیموس در قفسه سینه ضربه بزنید، آنرا تحریک میکنید و خیلی سریع به سراسر عضلات بدن انژی خواهید فرستاد. یک روش عادی برای بازگرداندن غده تیموس به فعالیت سریع، این است که مرکز واکنشی مربوط به تیموس را که در سطح دهان و دقیقا در مقابل دندان ها قرار دارد، فشار دهید. این مرکز واکنشی را با نوک زبان خود فشار دهید.

گام 3 - لوزالمعده:

لوزالمعده:

لوزالمعده، غده بزرگی است که در قسمت میانی بدن قرار دارد و در حقیقت، از 2غده تشکیل شده است:

قسمت اعظم لوزالمعده، مایعات گوارشی ترشح میکند و سایر سلول ها که در داخل پانکراس هستند، هورمون انسولین را که میزان قند بدن را ثابت نگهمیدارد، ترشح میکند. وقتی کانون های حساس را در این منطقه ماساژ میدهیم، نوعی انرژی الکتریکی را همزمان به هردوی آنها ارسال میکنیم. مراکز بازتابی مربوط به لوزالمعده در دست ها و پاها قرار دارند. با شست یا هر ماساژ دهنده دیگر، روی پای چپ بدن طریق عمل میکنیم. دقیقا از زیر نرمه انگشت بزرگ پا یعنی جایی که مراکز واکنشی تیروئید قرار دارند، شروع میکنیم. با حرکت چرخشی یا غلتان، از این سو به آن سوی پا بروید تا کانون های درد را پیدا کنید. به خاطر بسپارید که هرگاه به نقطه حساسی برخوردید، بدون توجه به محل آن، از روش ماساژ و فشار استفاده کنید مگر اینکه آن محل دچار کوفتگی یا تورم باشد.

غدد فوق کلیوی:

غده های بدن شما در سراسر عمر بدن را کنترل میکنند. غدد فوق کلیوی، انرژی درون شما را که باعث فعالیت بدن میشود، افزایش میدهد. این غدد، مرکب از 2 جسم کوچک مثلثی شکل هستند که در بالا و در جلوی کلیه ها قرار گرفته اند. وقتی بدن با کاهش انرژی روبرو میشود، باید چندین مرکز واکنشی را برای جبران کاهش انرژی فشار دهید. چون مراکز بازتابی کلیه و غده فوق کلیه به یکدیگر نزدیکترند، باید در ماساژ دادن آنها دقت کنیم. در شروع، نباید مراکز بازتابی مربوط به کلیه را بیش از حد ماساژ دهیم بنابراین، مراکز بازتابی مربوط به فوق کلیه را فقط برای 5 ثانیه ماساژ میدهیم.

منبع: کتاب معجزه انرژی انگشتان

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب