ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده + 15 =

بستن
بستن

چگونه کارشناس منابع انسانی رابشناسیم ؟

چگونه کارشناس منابع انسانی رابشناسیم ؟

 1کارشناس منابع انسانی کارهای مربوط به نیروی کار موجود اعم از روابط کارکنان، ارزیابی عملکرد، حقوق و مزایا و امور رفاهی آنها را نیز انجام می دهد. همچنین به دلیل شناخت خوبی که از کارکنان دارد، نیازهای آموزشی را به خوبی تشخیص داده و به بخش آموزش اعلام می کند. بخش منابع انسانی همیشه با بخش آموزش رابطه نزدیکی دارد زیرا حوزه کاریشان به یکدیگر بسیار وابسته است. به طور کلی می توان گفت کار کارشناس منابع انسانی اجرای سیاست ها و دستورالعمل های تعیین شده برای حوزه منابع انسانی است.

مطالب مرتبط


گام 1 - کار کارشناس منابع انسانی چیست؟

کار کارشناس منابع انسانی چیست؟

کار کارشناس منابع انسانی وسیع و متنوع است و در واقع مسئول اجرای اکثر کارهای بخش منابع انسانی است. او که زیر نظر مدیر منابع انسانی کار می کند، وظایف مربوط به جذب، گزینش، مصاحبه و استخدام کارکنان جدید را بر عهده دارد.  پس از استخدام، باید با به خوبی نیروی کار جدید را با سازمان و شرکت آشنا سازد و وظایف و نقشی را که بر عهده دارد را برایش روشن سازد.

کارشناس منابع انسانی کارهای مربوط به نیروی کار موجود اعم از روابط کارکنان، ارزیابی عملکرد، حقوق و مزایا و امور رفاهی آنها را نیز انجام می دهد. همچنین به دلیل شناخت خوبی که از کارکنان دارد، نیازهای آموزشی را به خوبی تشخیص داده و به بخش آموزش اعلام می کند. بخش منابع انسانی همیشه با بخش آموزش رابطه نزدیکی دارد زیرا حوزه کاریشان به یکدیگر بسیار وابسته است. به طور کلی می توان گفت کار کارشناس منابع انسانی اجرای سیاست ها و دستورالعمل های تعیین شده برای حوزه منابع انسانی است.

گام 2 - وظایف کارشناس منابع انسانی

وظایف کارشناس منابع انسانی

    مشورت با مدیران ارشد و مدیران منابع انسانی برای شناسایی نیازهای استخدامی و تخصص های مورد نیاز

    مصاحبه با متقاضیان کار در خصوص تجربه کاری، سطح تحصیلات، آموزش و مهارتها و توضیح جزئیات کار از جمله وظایف، مزایا و شرایط کاری برای متقاضیان

    تماس با مراجع مربوطه و بررسی صحت سوابق متقاضیان

    ارجاع متقاضیان واجد شرایط همراه با مدارک شان به مدیران ارشد ( معمولا مدیر منابع انسانی) برای تصمیم گیری در خصوص استخدام آنها

    راهنمایی و آشنا ساختن کارمند جدید با سازمان یا شرکت، شغل و وظایف شغلی اش
    حفظ گزارشات و مستندات مربوط به روند استخدام
    نظارت بر روابط بین کارکنان و حل مشکلات احتمالی موجود – اگر اختلافی بین افراد یا بخش ها وجود داشته باشد، این وظیفه بخش منابع انسانی است که با واسطه گری آن را حل کرده و مانع تاثیر منفی آن در روند کاری سازمان یا شرکت شود.
    ارزیابی عملکرد کارکنان – ارزیابی عملکرد یکی از ابزارهای کنترلی اساسی در هر سازمان یا شرکتی به حساب می آید که به صورت دوره ای مثلا شش ماه یکبار و یا سالانه انجام می گیرد. با بررسی عملکرد افراد میزان بهره وری و کارآیی آنها و تاثیر آن بر پیشرفت سازمان یا شرکت سنجیده می شود و در صورت نیاز تغییرات و تصمیمات لازم لحاظ می گردد.
    تعیین حقوق و مزایای کارکنان متناسب با توانایی ها و وظایفی که بر عهده دارند. در صورت بروز مشکل یا شکایتی در این مورد، بخش منابع انسانی مسئول رسیدگی و پاسخگویی می باشد.
    تعیین نیازهای آموزشی و اعلام آنها به بخش آموزش- کارشناس منابع انسانی شناخت بسیار خوبی از کارکنان و بخش های مختلف سازمان یا شرکت داشته و به خوبی می تواند نیازهای آموزشی آنها را شناسایی کند. کارشناس منابع انسانی پس از اعلام  نیازهای آموزشی به بخش آموزش ، مشاوره های لازم در خصوص نوع دوره های لازم و نحوه برگزاری آنها را نیز به آنها می دهد.

گام 3 - بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی )

بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی )

استخدام کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی ) در بخش منابع انسانی سازمان ها و شرکت های دولتی یا خصوصی انجام می شود.

در خصوص میزان استخدام کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی ) در کشور اطلاعات موثقی در دسترس نیست. با توجه به اینکه امروزه منابع انسانی سرمایه اصلی هر سازمان یا شرکت و با ارزش ترین منبع آن به حساب می آید، وجود بخش منابع انسانی و توسعه آن نیز لازمه موفقیت هر نهادی می باشد. با توجه به این موارد پیش بینی می شود در سال های آینده روند استخدام کارشناس و مدیر منابع انسانی رو به افزایش باشد.

 

وضعیت استخدام کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی ) در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام کارشناسان منابع انسانی بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به میزان  ۲۱ درصد و برای مدیران منابع انسانی ۱۳ درصد رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام کارشناسان منابع انسانی در مقایسه با متوسط همه مشاغل( ۱۰.۲ درصد)، ۲۵.۴ درصد و برای مدیران منابع انسانی ۲۲.۱ درصد رشد داشته است . برای سال های آتی نیز رشد بسیار خوبی پیش بینی شده است.

درآمد کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی )
در بخش دولتی، حقوق و مزایای کارشناس و مدیر منابع انسانی بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.

در بخش خصوصی حقوق و درآمد کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی ) متنوع است و هر شرکتی بر مبنای سیاست های پرداختی و توان مالی خود این میزان را تعیین می کند. البته واضح است که بخش خصوصی تاکید بسیار زیادی بر توانایی ها و مهارت های فرد داشته و رقابت در آن بسیار شدید است و این افراد توانمندتر هستند که می توانند علاوه بر دریافت حقوق و مزایای مناسب، از جایگاه های شغلی خوبی نیز برخوردار باشند.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای کارشناس و مدیر منابع انسانی در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس منابع انسانی، کارمند اداری، مسئول آموزش، رئیس منابع انسانی و … می باشند که یک کارشناس و مدیر منابع انسانی می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

به عنوان مثال کارشناس منابع انسانی که در سمت سرپرست منابع انسانی در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۵۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۳۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

میزان حقوق و درآمد کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی ) در برخی از کشورهای جهان
آمریکا – متوسط حقوق و درآمد سالانه کارشناس منابع انسانی  ۵۲,۶۹۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۲، ۵۵,۸۰۰ دلار بوده است. همچنین درآمد سالیانه مدیر منابع انسانی در سال ۲۰۱۳، ۹۹.۲۰۰ دلار اعلام شده است.
استرالیا –  میزان متوسط درآمد سالانه برای کارشناسان منابع انسانی ۵۷.۶۰۰ دلار و برای مدیران منابع انسانی ۸۶.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
انگلستان – میزان متوسط درآمد سالانه برای کارشناسان منابع انسانی برای افراد تازه کار بین ۲۳.۰۰۰ تا ۲۹.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین ۲۷.۰۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار و برای مدیران منابع انسانی بین۳۸.۰۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد

گام 4 - دانش و مهارت مورد نیاز کارشناس منابع انسانی

دانش و مهارت مورد نیاز کارشناس منابع انسانی

   مهارت های تصمیم گیری – برای انتخاب بهترین سیاست ها، روش ها و افراد در بخش منابع انسانی
    مهارت مدیریتی و سازماندهی – برای نظارت بر عملکرد کارشناسان و فرآیندهای بخش منابع انسانی و هماهنگی آنها
    توان ارتباطی مناسب و روابط عمومی خوب – برای ایجاد ارتباط مناسب با مدیران و کارکنان سازمان یا شرکت
    توانایی کار تیمی – برای انجام وظایف بخش منابع انسانی، کارشناسان این بخش باید همکاری نزدیکی با بخش های مختلف داشته و به صورت گروهی و تیمی فعالیت کنند.
    توجه به جزئیات – متخصصان بخش منابع انسانی کار حساسی را در سازمان یا شرکت برعهده دارند. آنها باید در انجام وظایف خود اعم از کلیه فرآیند استخدام، ارزیابی عملکرد و… به همه موارد و جزئیات موجود توجه کنند.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل کارشناس (مدیر) منابع انسانی
در کشور شرکت ها و سازمان هایی هستند که برای شغل کارشناس یا مدیر منابع انسانی، افرادی با مدرک تحصیلی غیر مرتبط استخدام می کنند که البته گاهی دلیل آن تاکید بیشتر آنها بر تجربه این افراد می باشد. آنها معتقدند کسانی که تجربه لازم را دارند، حتی اگر مدرک مرتبط هم نداشته باشند با مسایل مربوط به نیروی انسانی از جمله سیستم های حقوق و دستمزد، ارزیابی عملکرد، روش های استخدام و مصاحبه، قانون کار و… آشنا هستند.
با وجود این موضوع، این امر قطعی است که داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط می تواند در موفقیت شغلی بسیار موثر باشد. برای شغل کارشناس یا مدیر منابع انسانی فارغ التحصیلان رشته های زیر مناسب هستند :
    مدیریت به ویژه با گرایش منابع انسانی

مسلم است که داشتن تجربه و شناخت کافی در ارتباط با مسایل منابع انسانی و آشنایی با سیستم های نرم افزاری مرتبط به این بخش از عوامل کلیدی موفقیت در این شغل می باشد.

روش استخدام کارشناس منابع انسانی معمولا از طریق درج آگهی استخدامی در روزنامه ها، سایت ها و گاهی از طریق مراکز کاریابی می باشد. اما در خصوص مدیر منابع انسانی شرایط کمی متفاوت است. در موارد اندکی دیده می شود که شرکتی برای استخدام مدیر منابع انسانی از طریق آگهی استخدام اقدام کند. چون سمت های مدیریتی از بخش های حساس و مهم هر سازمانی محسوب می شوند، معمولا استخدام آنها بیشتر بر اساس توصیه و معرفی دیگران صورت می گیرد. البته تجربه کاری مدیریتی و سوابق خوب و موفق فرد، کلیدی ترین عامل در استخدام مدیر منابع انسانی است.

 

گام 5 - شخصیت شناسی کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی )

شخصیت شناسی کارشناس منابع انسانی ( مدیر منابع انسانی )

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

 شخصیت شناسی کارشناس منابع انسانی بر اساس تست  MBTI
  ENFJ این تیپ شخصیتی استقلال کاری و داشتن ارتباط با دیگران را دوست دارند. آنها می خواهند با استفاده از خلاقیت خود به دیگران کمک کنند تا اثربخشی خود را افزایش دهند.
INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارند از دانش خود در جهت کمک به دیگران استفاده کنند.
ENFP  این تیپ شخصیتی از کار مشاوره لذت می برند و دوست دارند به رفع اختلافات و افزایش اثربخشی در سازمان ها کمک کنند. در عین حال می خواهند در کار خود استقلال و انعطاف لازم را داشته باشند.
INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد نتیجه کارش کمک به دیگران باشد. او در واحدهای بهسازی و توسعه نیروی انسانی شکوفا می شود.
ENTJ این تیپ شخصیتی می خواهد در موقعیت اقتدار و رهبری باشد. او دارای اندیشه های بلند مدت برای برنامه ریزی می باشد و دوست دارد با افراد مستقل و نتیجه گرا (که کمتر نیاز به سرپرستی مستقیم دارند) کار کند. همچنین این فرد توان تاثیرگذاری خوبی بر دیگران دارد.
ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود مفاهیم، روش ها و سیسستم های جدیدی بوجود می آورد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب