ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه کابل کشی ساخت یافته داشته باشیم ؟

چگونه کابل کشی ساخت یافته داشته باشیم ؟

چگونه کابل کشی ساخت یافته داشته باشیم ؟

به طور کلی، اجزای  کابل کشی ساخت ‌یافته به پنج قسمت اصلی تقسیم می شود که هر کدام از این قسمت ها، دارای ویژگی ها و استانداردهای مشخص شده ای می باشند.

به زیرساخت های کابل کشی جهت ایجاد ارتباط میان اجزای شبکه در محیط یک ساختمان یا یک فضای خاص گفته می شود. در واقع می توان کابل کشی ساخت‌یافته را مجموعه ای از اصول و روش های استاندارد دانست که این مجموعه، خود به زیر مجموعه هایی تقسیم می گردد.

منظور از زیر مجموعه، بلوک های قابل کنترلی است که تجهیزات شبکه در هر بلوک، مستقل از تجهیزات موجود در سایر بلوک ها مدیریت و نگهداری می شوند.

 

structured_cabling2

 

 

 

 

مطالب مرتبط


گام 1 - اجزای سیستم کابل کشی ساخت یافته

به طور کلی، اجزای کابل‌ کشی ساخت ‌یافته به پنج قسمت اصلی تقسیم می شود که هر کدام از این قسمت ها، دارای ویژگی ها و استانداردهای مشخص شده ای می باشند.

این قسمت ها عبارت اند از:

نقطه ی علامت گذاری(Demarcation point) :

 منظور از نقطه علامت گذاری، محلی در نزدیکی ساختمان (یا داخل آن) است که کابل‌کشی شرکت مخابرات به پایان رسیده و کابل‌کشی های ارتباطی داخل ساختمان مورد نظر آغاز می گردد.

در واقع در این محل تجهیزاتی نصب می گردد که امکان ارتباط میان شبکه ی ایجاد شده در داخل ساختمان و شرکت مخابرات را فراهم می سازد. این ارتباط می تواند از طریق خطوط تلفن، خطوط اجاره ای یا ... باشد.

  اتاق تجهیزات یا ارتباطات (Equipment or Telecommunication Room) :

منظور از اتاق های تجهیزات یا ارتباطات، به اتاق هایی گفته می شود که محل قرار گیری تجهیزات اصلی شبکه و همچنین تجهیزات مخابراتی می باشد.

کلیه اتصالات اصلی در شبکه، در این اتاق ها انجام می گیرد. اغلب به این اتاق ها، اتاق MC یا Main Cross Room نیز گفته می شود.

کابل‌ کشی عمودی (Vertical Cabling) :

در هر طبقه از ساختمان به اتاقی نیاز است که تجهیزات اصلی مانند Switch و ... در آن قرار گیرد و کل کابل های کشیده شده در ساختمان با آن ختم شوند.

این اتاق ها که با نام اتاق ER یا Equipment Room نیز شناخته می شوند، پس از اتاق MC مهمترین محل در ساختمان (یا شبکه) می باشند. حال جهت ایجاد ارتباط میان این اطاق ها و اتصال آنها به اتاق MC کابل‌ کشی هایی باید انجام پذیرد.

با توجه به اینکه این اتاق ها در طبقات مختلفی از ساختمان قرار دارند، کابل ها باید به صورت عمودی در بین طبقات کشیده شوند. این نوع کابل‌کشی، به کابل‌ کشی عمودی معروف است و مهمترین قسمت کابل‌ کشی در شبکه می باشد.

کابل‌ کشی افقی (Horizontal Cabling) :

منظور از کابل‌ کشی افقی، انجام کابل‌ کشی میان تجهیزات داخل اتاق تجهیزات و پریزهای شبکه موجود در اتاق های کاری کاربران می باشد.

این کابل‌ کشی، از طریق داکت ها ، ترانک و مسیرهایی که بر روی دیوارها و یا در سطح زمین نصب شده اند و همچنین در بعضی موارد از طریق مسیرهایی که از داخل کف کاذب و یا سقف کاذب عبور می کنند انجام می پذیرد.

محیط کاری  (Work Area) :

محیط کاری، به محوطه یا اتاقی گفته می شود که تجهیزات کاربران پایانی در آن قرار می گیرد. منظور از کاربران پایانی، همان کاربران شبکه می باشند که از طریق وسایل و ماشین های مختلف (مانند PC، Laptop، Printer و ...) با شبکه ارتباط برقرار می نمایند.

این اتاق (محیط) محل انجام اتصال میان ماشین های کاربران و پریز های شبکه می باشد.

گام 2 - مزایا

در یک سیستم کابل‌ کشی ساخت‌یافته، به دلیل رعایت استانداردها و اجرای کابل‌ کشی بر طبق اصول و روش های تعیین شده از سوی سازمان های استاندارد سازی شبکه، نیازی به ایجاد تغییرات مداوم در ساختار کابل‌کشی نمی باشد و این امر موجب می شود تا این سیستم ثابت مانده و پایداری آن در طی زمان حفظ گردد.

پشتیبانی از تجهیزات سازندگان مختلف

چون در این ساختار، استانداردها تعیین کننده ی اصول و روش های کار می باشند، بنابراین هیچ گونه تضاد و یا ناسازگاری در ساختار این سیستم دیده نخواهد شد.

این بدین معناست که شبکه می تواند از تجهیزات تولید شده توسط سازندگان مختلف (چه تجهیزات نرم افزاری و چه سخت افزاری) حمایت نموده و بدون نیاز به تمرکز بر روی یک سازنده خاص به کار خود ادامه دهد.

سادگی در جابجایی، اضافه کردن و ایجاد تغییر

همانگونه که گفته شد، سیستم کابل‌ کشی ساخت‌یافته، از ساختاری کاملا منطبق بر استانداردها برخوردار می باشد. بنابراین در ابتدای طراحی و راه اندازی این سیستم هر گونه تغییر یا جابجایی در شبکه پیش بینی شده و امکان اضافه کردن یا ایجاد تغییرات در آن فراهم می گردد.

 

سادگی در عیب­ یابی

چون این ساختار به صورتی کاملا منظم و اصولی پیاده سازی می گردد، عیب یابی و کشف خطا نیز در آن بسیار ساده خواهد بود و کافی است که با انجام بررسی های ساده به مشکل مورد نظر دست یافت.

 

پشتیبانی از کاربردهای آینده

در کابل‌کشی ساخت‌یافته، از کاربردهایی که در آینده ممکن است ایجاد شوند مانند کاربردهای چند رسانه­ ای، ویدئو کنفرانس ­ها و ... به راحتی و بدون نیاز به ارتقاء سیستم پشتیبانی می ­شود (زیرا در همان ابتدا این نیازها پیش بینی می شوند)

 

structured_cabling3

جداسازی خطا

در کابل‌ کشی ساخت‌یافته، شبکه به بلوک ­هایی تقسیم می ­شود. در صورت بروز مشکل در شبکه، هر بلوک به طور جداگانه تست می­شود و خطایی که در شبکه رخ داده است کشف و برطرف می­ گردد.

به عبارت دیگر، خطایی که در یک قسمت رخ می­ دهد فقط مربوط به همان قسمت می­ باشد و بر سایر قسمت ­ها تاثیری ندارد.

کاهش هزینه ­ها

چون در این نوع کابل‌ کشی کلیه مراحل طبق استاندارد انجام می ­شود، نسبت به سیستم­ هایی که فاقد استاندارد می­ باشند، نیازی به صرف هزینه­ های زیاد بابت بروز مشکل در شبکه یا ایجاد تغییرات در آن نیست و اصلی ترین هزینه زمانی پرداخت می شود که برای اولین بار سیستم طراحی و راه اندازی می گردد.

پس از این مرحله، اکثر هزینه ها مربوط به نگهداری تجهیزات می باشد که این هزینه ها در قبال سیستم های فاقد استاندارد بسیار ناچیز می باشد.

 

 

اطلاعات مطلب

  • شبکه
  • 1,152 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : درهمی - جمعه, 14 دسامبر 18, 12:13 ب.ظ
  • بهین ساختار ارتباط ایمن

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب