قسمت 1 - انتخاب بذر

انتخاب بذر

انواع بذر چمن

انتخاب نوع چمن مناسب سردسیری، اگر در مناطقی زندگی می کنید که تابستانی ملایم دارید و زمستانی شدید باید از نوع چمن سردسیری استفاده نمایید. 

اگر نوع چمن سازگار با  شرایط اب و هوا انتخاب نشود رنگ آنها قهوه ای شده یا میسوزند.

انتخاب بذر

انتخاب نوع چمن گرمسیری، اگر زمستان ملایمی تجربه می کنید بهتر است از چمن نوع برمودار، یا چمن نوع مناسب برای مناطق گرمسیری استفاده کنید.

انتخاب بذر

انتخاب بر اساس میزان سایه و آفتابی بودن محیط چمن کاری، بعضی از انواع چمن مانند آگوستین، بسیار نور افتاب را دوست دارند و برای جلوی افتاب مناسب هستند.

برخی دیگر مانند آنچه در تصویر نام برده شده برای سایه مناسب هستند.

در انتخاب نوع چمن به مسائل ذکر شده باید دقت نمایید.

 

استفاده از نوع سازگار با رطوبت محیط، اگر محیط شما بارش باران زیاد است و اب گرفتگی اتفاق می افتد باید از نوعی استفاده کنیم که مصرف اب زیادی دارد.

نوع زویسیا برای محیط های کم اب و خشک مناسب است.

انتخاب بذر

انتخاب چمن بر اساس میزان رفت و امد بر روی ان، هر دو چمن کنتاکی بلو گرس و فسکو برای  محیط هایی که بر روی انها رفت و امد زیاد است مناسب هستند.

 

محاسبه متراژ مربع، ابتدا متراژ مربع محیط چمن کاری را محاسبه می کنیم. سپس بر اساس متراژ اقدام به خرید بذر خواهیم نمود. معمولا یک کیلو بذر چمن حدود 150 متر مربع را کفایت میکند.

انتخاب بذر

خرید بذر، پس از بررسی های ذکر شده از محل و مرکز معتبر فروش بذر اقدام به خرید بذر نمایید. تاریخ بسته بندی، گروه مناسب بودن و نوع بذر را روی پاکت دقت نمایید.

با توجه به مطالعه فروشگاه های مختلف قیمت هر بسته کیلویی چمن برموداگرس 30000 تا 35000 تومان میباشد.

قسمت 2 - اماده سازی محیط و خاک کاشت چمن

شروع به کار چمن کاری

 

 

ابتدا لازم است خاک آزمایش شود، می توانید کیت ازمایش خاک را به راحتی از فروشگاه انلاین یا مغازه های تجهیزات کشاورزی تهیه کنید.

در تحقیقی که در مورد قیمت این قطعه داشتم می توانید به مبلغ 200 هزار تومان یک کیت مناسب تهیه نمایید.

مهمترین پارامتر را باید pH در نظر گرفت که با ید عددی بین 6 تا 7.5 باشد. اگر کمتر از 6 بود باید به خاک کمی آهک اضافه کنید.

اگر از 7.5 بیشتر بود مقداری ذغال یا کود گیاهی مناسب pH بالا اضافه نمایید.

قسمت 3 - کاشت بذر چمن

کاشت بذر چمن

کاشت بذر چمن

کاشت در دمای معتدل، زمان کاشت بذر چمن برای آنکه بذر در بهترین دما و وضع باشد وبتواند خوب رشد کند در اواخر تابستان یا اوایل زمستان می باشد.

بذر مناطق سردسیری باید در دمای 21-25 در جه کاشته شود و بذر مناطق گرمسیری در دمای 26-32 کاشته می شود.

قسمت 4 - پرورش و نگهداری چمن

داشت چمن

 

 

آبیاری را عمیق  و کامل انجام دهید اما در تعداد دفعات کمتر، زمانی که قد چمن ها به اندازه 2 سانتی متر رسید می توانید روزانه یکبار آبیاری نمایید.

این آبیاری باید در صبح زود انجام شود تا تبخیر کمتری از آب را شاهد باشیم.