ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

7 + شانزده =

بستن
بستن

چگونه چارچوب وقت خود را کنترل کنیم؟؟؟ قسمت اول

چگونه چارچوب وقت خود را کنترل کنیم؟؟؟ قسمت اول

وقت میتواند بزرگترین دوست و یا نیرومند ترین دشمن باشد. رسالت شما حکم میکند که برخلاف بسیاری از مردم که زندگیشان تحت کنترل وقت است، وقت خود را تحت کنترل بگیرید. طبیعی است که در تعداد ساعات روز، هفته و ماه اختیاری ندارید. در عین حال در چگونگی بهره گیری از این اوقات میتوانید تصمیم های بیشماری اتخاذ کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - اگر وقت را کنترل نکنید، وقت شما را کنترل خواهد کرد.

اگر وقت را کنترل نکنید، وقت شما را کنترل خواهد کرد.

به اوقات روزانه خود، لحظه ای که از بستر برمیخیزید تا زمانی که دیگر بار سر بر بالین میگذارید توجه کنید. چارچوب وقت مفید برای غالب مردم حدود ۱۵ تا ۱۸ساعت است. تمام نیروی بالقوه شما برای انجام هرکاری تنها در محدوده این چارچوب قابل تبلور است. هرچه اوقات روزانه را بیشتر کنترل کنید، بر روند و سرعت تحقق اهداف آتی زندگیتات بیشتر تسلط دارید.

اختیار با شماست: اوقات روزانه شما میتواند سرشار از استرس، نگرانی، دلزدگی، خشم، کسالت، از هم گسیختگی امور، عدم تعادل ذهنی و عاطفی، گرفتاری و حرکات شتابزده و بی نتیجه باشد. و یا آکنده از برنامه ریزی ، آرامش روحی، محاسبه و دستاوردهای فراوان گردد. برای کنترل چارچوب وقت، رعایت موارد زیر ضروری است:

- هر روز قبل از هر کاری، کارها و فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید.

- کارهای روزانه را اولویت بندی کنید.

- هرکاری را به موقع آغاز کنید.

- در بحث و جدل با اطرافیانتان غرقه نشوید.

- پراکنده کاری و از هم گسیختگی را از کارهایتان بزدایید.

- احساسات و عواطف خود را از رویدادهای پیرامونتان جدا کنید.

- پیوسته از دیدگاه مثبت و آمیخته با اعتماد به نفس به امور بنگرید.

- نخست کارها را برنامه ریزی کرده و آنگاه بر طبق این برنامه عمل کنید.

- هر روز با اولویت بندی به کارهای روز بعد، به پایان رسانید.

گام 2 - با برنامه ریزی و چسبیدن به آن، جزء جزء برنامه خود را رعایت کنید.

با برنامه ریزی و چسبیدن به آن، جزء جزء برنامه خود را رعایت کنید.

وقتی برای کسب موفقیت در میدان کارزار زندگی به تلاش و جنب و جوش می پردازید با اصل اجتناب پذیری روبرو میشوید. اصلی که میتوان بر روی آن حساب کرد. این قاعده " دقت در جزئیات امور" نام دارد. این اصل مانند قانون مورفی میگوید: هرکاری که بتواند به خطا برود، در بدترین شرایط ممکن، به خطا خواهد رفت و این روند ادامه می یابد تا سرانجام به خود آیید و دیگر بار زمام امور را به دست گیرید.

با رعایت موارد زیر می توانید از گزند گرفتاریهای به ظاهر پیش پا افتاده ای که برنامه های شما را به کلی نقش بر آب می کند رهایی یابید:

۱- در تدارکات هیچ چیز را از قلم نیندازید، بلکه همه چیز را مو به مو به مرحله اجرا گذارید.

۲- قبل از اینکه کنترل امور را از دست بدهید ، سریع و قاطعانه اشتباهات خود را جبران کنید.

۳- همواره توازن روحی و احساسی خود را حفظ کرده و هیچگاه خود را فردی قربانی نینگارید.

گام 3 - همیشه سر وقت حاضر شوید.

همیشه سر وقت حاضر شوید.

اعتبار شما در زندگی به میزان قابل توجهی ناشی از وفای به عهد نسبت به خود و دیگران است. اگر مایلید توانایی خویش را در پایبندی به تعهد بسنجید، کمی بیاندیشید و ببینید که تا بحال چند بار به محل کار، وعده ملاقات، جلسه، فرودگاه و حتی سینما با تاخیر وارد شده اید. تاخیر مداوم بدان معناس که وقت شما، ابدا وقت " شما " نیست بلکه به جریان ثابت تاخیرها و وقفه ها تعلق دارد. عدم برنامه ریزی چارچوب وقت، عامل اصلی تاخیر در رفت و آمد به شمار میرود.

به موقع رسیدن به مقصد با به موقع ترک کردن مبدا آغاز میشود. سروقت ترک کردن را پیوسته مرکز توجه قرار داده و برای آن اولویت قائل شوید.

گام 4 - زود رسیدن بهتر از تاخیر است

زود رسیدن بهتر از تاخیر است

پانزده دقیقه زود آمدن مشکلی را بوجود نمی آورد اما پانزده ثانیه دیر رسیدن حرکتی نا پسند است. اشکال تراشی برای توجیه تاخیرتان موجب نمیشود که در آینده زودتر به مقصد برسید. غالب مردم در چنین شرایطی با عذر و بهانه بر قصور خویش مهر تایید میزنند و تلویحاً میگویند: " من تلاش خود را کردم."

تاخیر نشانه آن است که شما در تمام طول عمر از فقدان کنترل وقت رنج برده اید، وقت میتواند یار و یاور شما باشد و یا در برابرتان ایستادگی و مقاومت کند.

گام 5 - آماده شدن و آراستگی ظاهر را آخرین اقدام برای ترک منزل تلقی نکنید.

آماده شدن و آراستگی ظاهر را آخرین اقدام برای ترک منزل تلقی نکنید.

آمادگی صحیح با برنامه ریزی صحیح آغاز می شود. آیا قبل از ترک منزل، تا آخرین لحظه سرگرم استحمام ، لباس پوشیدن و آماده شدن میشوید. اگر چنین است خود را در سراسر عمر برای شکست و ناکامی آماده کرده اید. اگر آماده شدن آخرین اقدام شما قبل از ترک منزل است یقین بدانید که دیر به مقصد خواهید رسید. اگر به طور معمول چهل دقیقه صرف آمادگی و آراستگی ظاهر میکنید حدود چهل دقیقه هم برای کارهای غیز مترقبه در نظر بگیرید. چرا که در حین محیا شدن کارهای متفرقه ، پاسخ به تلفن و وقفه های متعدد بین پنج تا ده دقیقه به کل وقت موردنیازتان می افزاید. روی این نکته حساب کنید.

عقل و خرد که نخست آماده شوید و در صورت در اختیار داشتن وقت اضافه، به کارهای معمول خود ادامه دهید. افرادی که پیوسته دیر به مقصد میرسند، به طور معمول، به وقت ترک کردن مبدا هنوز در حال آماده شدن هستند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب