ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه پمپ هیدرولیک فرمان خودرو عمل میکند؟

چگونه پمپ هیدرولیک فرمان خودرو عمل میکند؟

پمپ هیدرولیک ،نیروی فرمان هیدرولیک راپشتیبانی میکند.این پمپ ازنوع پره ای گردان اما با جابجایی مثبت است.پمپ هیدرولیک توسط موتور خودرو به حرکت درمی آید. میتوانید بادقت درشکل پره های برگشت پذیر و میزان برگشت هرپره را در داخل روتور مشاهده کنید.این روتور درون یه محفظه ای به شکل بیضی میچرخد.

مطالب مرتبط


گام 1 - بررسی پمپ هیدرولیک خودرو:

بررسی پمپ هیدرولیک خودرو:

باتداوم چرخش پره ها روغن یا سیال هیدرولیک را ازسمت ورودی پمپ که فشار کمی دارد به سمت خروجی پمپ که فشار بالاتری دارند می رانند.مقدار جابجایی سیال بستگی به دور موتوردارد و با بالا رفتن دور موتور حجم جابجایی روغن نیز افزایش می یابد.بنابراین طراحی این پمپ به گونه ای باشد که دور درجای موتور با حداقل فشارموردنیاز تامین شود.همچنین در دور موتور بالاتر مقدار زیادی از روغن توسط پمپ هیدرولیک فراهم میشود و این عمل منجر به افزایش فشار درخروجی پمپ خواهدشد.درپمپ های فشارساز ازقبیل پمپ هیدرولیک فرمان خودرو و یک شیرفشارشکن یا رلیف ولو وجوددارد تامانع افزایش فشار بیش از حد شوند.بخصوص وقتی فشار دور موتور بالاست و پمپ مقدار زیادی ازروغن را به سمت خروجی میراند

بررسی پمپ هیدرولیک خودرو:

شیرگردان:

یک سیستم هیدرولیک فرمان باید هنگامی عمل کند که فرمان توسط راننده میچرخد،درغیر اینصورت سیستم هیدرولیک نباید هیچ نیرویی را وارد کند.قطعه ی(تجهیز)تشخیص دهنده ی نیروی وارد شده به فرمان یک شیرگردان یا روتاری ولو است.

بررسی پمپ هیدرولیک خودرو:

جسم تشکیل دهنده ی شیرگردان یک میله نازک به نام تورشن بار است که این میله ازیک سمت به میل فرمان و ازسمت دیگر به دنده ی سوسماری یا پینیون متصل است و وقتی راننده فرمان را میچرخاند تورشن بار که ازجنس خاصی است مقداری میچرخد.میزان چرخش با نیروی بیشتر تورشن بار به چرخش فرمان توسط راننده بستگی دارد. یک اسپول ولو که در هرسمت تورشن بار قراردارد از پیچیدن تورشن بار، فرمان میگیرد و بدین ترتیب مسیر را برای عبور روغن هیدرولیک آسان میکند

گام 2 - علائم خرابی سیستم هیدرولیک

علائم خرابی سیستم هیدرولیک

اگردر مخزن سطح روغن هیدرولیک کم شود، یکی لوازم آن نشتی دارد وبه راحتی میتوان آن را مشاهده کرد که کنار آن قسمت روغن وجود دارد:

مخزن یا شیلنکهای هیدرولیک

سوئیچ الکتریکی لوله فشار قوی

پمپ هیدرولیک

شیر هیدرولیک یا جک دو طرفه

گام 3 - ایجاد صدا در هنگام کار کردن یا چرخاندن فرمان

 ایجاد صدا در هنگام کار کردن یا چرخاندن فرمان

وقتی که موتور خودرو درجا کار میکند صداهای اضافه از خودرو میاید به احتمال زیاد پمپ هیدرولیک دچار مشکل شده است، اگر با چرخاندن فرمان صدای غیر عادی می آید.احتمالا روغن هیدرولیک در مخزن کم شده است و موارد نشست روغن باید بررسی شود و دیگر اینکه (احتمال پایین بودن کیفیت روغن را نیز باید بررسی کرد)، وقتی که فرمان خودرو را می چرخانید، صدایی مثل جیغ یا سوت به گوش میرسد این صدا از تسمه هیدرولیک شنیده میشود و باید مورد برسی قرار بگیرد:

1- فولی تسمه روی میل لنگ معیوب هست

2- سایز تسمه هیدرولیک درست نیس و یا اینکه باید ریگلاژ شود

گام 4 - سفت شدن فرمان با وجود روشن بودن موتور خودرو

سفت شدن فرمان با وجود روشن بودن موتور خودرو

 ابتدا باید از سالم بودن تسمه هیدرولیک اطمینان حاصل شود. از کافی بودن سطح روغن هیدرولیک در مخزن آن و رسیدن روغن هیدرولیک به پمپ هیدرولیک اطمینان حاصل شود. از کیفیت روغن هیدرولیک اطمینان حاصل شود.

علت سفت شدن فرمان با وجود روشن بودن موتور خودرو:

 پمپ هیدرولیک

شیر هیدرلیک فرمان

 جک دو طرفه هیدرولیک

اطلاعات مطلب

  • خودرو
  • 1,037 بازدید
  • blankblankblankblankblank (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : علی معصومی - یکشنبه, 04 ژوئن 17, 8:19 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب