ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه و چرا دچار سرگیجه می شویم؟

چگونه و چرا دچار سرگیجه می شویم؟

سرگیجه حالت ناخوشایندی است که فرد احساس می کند خودش به دور اتاق و یا اتاق به دورش می چرخد. سرگیجه مشابه آنچه در حالت غش کردن و یا ضعف احساس می شود، نمی باشد. احساس سرگیجه به دلیل پیغام اشتباهی است که به مغز می رود. اغلب سرگیجه به دلیل مشکلات گوش داخلی اتفاق می افتد. در این چگونه به بررسی علائم و علل سرگیجه پرداختیم.

مطالب مرتبط


گام 1 -

1

تعادل نقش مهمی را در بدن ایفا می کند. مغز اطلاعاتی را از طریق گیرنده های زیادی در بدن دریافت می کند. اطلاعات حسی از طریق چشم ها، گوش ها و گیرنده بقیه نقاط بدن به مغز می رود و اجازه ایستادن و یا حرکت به بدن می دهد.

مدت سرگیجه می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت باشد. همچنین می تواند پایدار یا موقتی باشد.

2

علایم سرگیجه چیست

– حالت تهوع و استفراغ
هر چه سرگیجه شدیدتر باشد، حالت تهوع و استفراغ هم شدیدتر است. این علائم ممکن است به قدری شدید باشد که فرد ضعیف شده و آب زیادی از دست دهد.
– عرق کردن
– حرکات غیر طبیعی
– کم شنوایی یا زنگ زدن گوش (وزوز)
اگر مشکل سرگیجه ناشی از گوش باشد، علائم همراه بیمار شامل کاهش شنوایی و زنگ زدن گوش می باشد.
– اگر مشکل در مغز باشد، فرد از عدم هماهنگی در حرکاتش شکایت دارد.
– اختلال بینایی، ضعف، کاهش هوشیاری، دشواری در گفتار و راه رفتن

3

گام مهم و اساسی در کمک به افرادی که دچار سرگیجه می شوند این است که شرح حالی از آنها گرفته شود. در این حالت است که متوجه می شویم که او از علایم چرخشی شکایت دارد که ممکن است این علایم با استفراغ و تهوع و از دست دادن تعادل همراه باشد.

4

علل سرگیجه

آشنایی با علل سرگیجه شما را در رهایی از سرگیجه کمک می کند.
البته سرگیجه خود بیماری نیست و اغلب نشانه ای از یک بیماری است پایین یا بالا بودن فشارخون و کم خونی نیز می توانند منجر به ایجادسرگیجه شوند.

 

در سیستم تعادلی بدن سه عضو مهم شامل سیستم مغزی در محل مخچه، سیستم شنوایی و بینایی نقش دارند که هر کدام دچار مشکل شوند؛ تعادل بدن دچار اختلال خواهد شد.

5

داروهایی را که استفاده می کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید علایم سرگیجه ناشی از واکنش بدن نسبت به داروهایی که مصرف می کنید نیست و یا تداخل دارویی موجب بروز آن نشده باشد.

اگر به محض مصرف داروی جدیدی علایم سرگیجه در خود مشاهده کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است دوز دارویتان را کم کند و یا آن دارو را قطع نماید.

6

ممکن است شما مبتلا به میگرن باشید. میگرن علت شایع سرگیجه است و با علایمی چون حساسیت به صدا، سبکی سر و حالت تهوع و سردردهای شدید مشخص می شود. اگر مستعد ابتلا به میگرن هستید پزشک تان ممکن است داروی خاصی برای کنترل میگرن شما تجویز کند.

7

باید مشخص شود که مصرف الکل سبب سرگیجه فرد شده است یا نه. اولین گام جهت درمان سرگیجه ناشی از مصرف الکل، عدم مصرف آن است. سپس مقداری آب بنوشید تا بدن تان آب از دست رفته را جبران کند.

8

اگر شخص مقدار زیادی آب از دست بدهد، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تزریق وریدی داشته باشد.عدم مصرف الکل و نوشیدن آب به مقدار کافی سبب رهایی از سرگیجه می شود.

 
9

براساس تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته 70 درصد سرگیجه ها به علت عدم تعادل در سیستم شنوایی است که مهمترین مشخصه آن برگشت پذیر بودن این سرگیجه است. و مشخصه دیگر این سرگیجه ها احساس حالت گردش در آن هاست. در صورتی که علائم بالینی دیگر همچون سیاهی چشم، منگی و سنگینی سر جزو موارد مرتبط با سیستم شنوایی نمی باشد.
علت اصلی عدم تعادل در سیستم شنوایی تغییر فشار مایعات داخل گوش است که منجر به ایجاد احساس عدم تعادل یا سرگیجه می شود؛ که به دلایل مختلفی از جمله افزایش فشارخون، رژیم های غذایی پرنمک و حساسیت به مواد غذایی مثل قهوه، چای پررنگ و نوشابه های گازدار ایجاد می شود.
استرس های عصبی که مهمترین علت ایجاد تأثیرات سوء بر مایعات داخل گوش است و متأسفانه در زندگی افراد بسیار شاهد آن هستیم، به علت خستگی، کار زیاد و کم خوابی اتفاق می افتد.
در درمان این گونه سرگیجه ها آنچه بیشتر مطرح است کنترل است تا درمان، یعنی با کنترل عوامل برهم زننده ی حالت تعادل در فشار مایعات داخل گوش، سرگیجه نیز کنترل می شود.

10

اگر سرگیجه همراه با عدم توانایی در صحبت کردن و یا راه رفتن دارید، سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. این حالت ممکن است بیان کننده بیماری جدی مثل سکته مغزی باشد.

 
11

به طور کلی شایع ترین شرایطی که می توانند موجب بروز حالت سرگیجه شوند، شامل بالا رفتن سن، وجود کم خونی، گرمای زیاد بدن که ممکن است منجر به غش کردن فرد شود، مشکلات قلبی که در این حالت قلب ضعیف شده و نمیتواند خون کافی به مغز پمپاژ کند مانند غلظت و کثیفی خون، مصرف مواد مخدر و الکلی، ترس، اضطراب یا فشارهای روحی، مشکلات گوش داخلی، کاهش فشار خون، کاهش قند خون، کاهش اکسیژن و کاهش جریان خون به مغز به ویژه در بیمارانی با سابقه سکته، مصرف داروهای مخصوص درمان فشار خون بالا یا بیماری های قلبی-عروقی، عفونت ها و اختلالات سیستم اعصاب، پارکینسون، ام اس یا تومورهای مغزی، حالت خاص روانی مانند افسردگی و اضطراب هستند.

12

در برخی موارد ممکن است سرگیجه هیچ علتی نداشته باشد.

.

نکات و هشدارها

blankدر صورت مواجه شدن با سرگیجه های طولانی مدت بهتر است اول به متخصص مغز و اعصاب و سپس متخصص بینایی و در صورت عدم وجود نشانه های مرتبط به متخصص گوش و حلق و بینی و در نهایت متخصصان شنوایی شناسی برای بررسی مشکل به وجود آمده مراجعه نمایید.

اطلاعات مطلب

  • سلامت
  • 418 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید لاهرودی - سه‌شنبه, 26 جولای 16, 9:12 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب