ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه و با چه تجهیزاتی می توانیم انتقال آب به مزارع را انجام دهیم؟

چگونه و با چه تجهیزاتی می توانیم  انتقال آب به مزارع را انجام دهیم؟

در زمین هایی که آبیاری می شوند آب رسانی یا انتقال آب، در زمره مهم ترین مسایل کشاورزی منطقه به حساب می آید. معمولاً آبی که از رودخانه ها و مخازن سدها ب هدست می آید نسبت به آبی که از منابع زیرزمینی تأمین میشود مسافت بیشتری را می پیماید. به این منظور آبراهه هایی با ابعاد مختلف طرّاحی و ساخته می شوند. در بعضی از پروژه های آبیاری بخصوص در انتقال آب از سدها و یا رودخانه. طول آبراهه گاهی به ۱۵۰ کیلومتر می رسد که باید با استفاده از تجهیزات خاص این امر صورت گیرد. در بهره برداری از انواع آبراهه ها وکنترل جریان آب، در طول مسیر آن ها معمولاً تجهیزات و تأسیسات مختلفی احداث می گردد.

مهمترین این تأسیسات در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

مطالب مرتبط


گام 1 - دريچه تنظيم

دريچه تنظيم

دريچه اي است كه در مسير جريان آب قرار م يگيرد و مقدار عبور آب از آن در حد دلخواه تنظيم ميشود. سرعت و فشار اب از طریق این دریچه تنظیم می شود. این دریچه ها به دو صورت دستی و هیدرولیکی موجود می باشند.

گام 2 - مقسم

مقسم

ساختمان هايي هستند كه در كانال، به منظور تقسيم آب به دو يا چند قسمت معيّن (به طوري كه هريك از قسمت ها، حجم معيني آب داشته باشند) ساخته مي شوند. میزان آب در هر یک از این دریچه ها قابل کنترل است.

گام 3 - آبگير

آبگير

براي انحراف آب از كانال آب رساني به كانال هاي كوچك تر و يا به نوار كشت (كرت)، ساخته مي شود. ممكن است دهانه آبگير مجهز به دريچه كنترل باشد. بهتر این است که آبگیرها نزدیک دریچه قرار داشته باشند تا بهره وری افزایش یابد و معمولا بهره برداری آبگیرها بصورت دستی می باشد.

گام 4 - آب بند

آب بند

: مانعي است كه در نهرها براي تنظيم سطح آب ساخته مي شود. آب بندها از كاه و كلش، پلاستيك، چوب يا فلز ساخته مي شوند. کاهش فاصله آبندها موجب کاهش ارتفاع آب در آبگیرها می شود.

گام 5 - فلوم

فلوم

براي عبور آب از روي گودالها، جادّه ها و يا درّه هاي تنگ ساخته مي شود، فلوم ها ممكن است چوبي، فلزي يا بتوني باشند. در واقع فلوم برای انتقال آب از سطحی ناهموار به سطح هموار کاربرد دارد و به جریان یافتن آب کامک شایانی می نماید.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 802 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 31 دسامبر 17, 5:16 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب