ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه واریس را با ورزش درمان کنیم؟

چگونه واریس را با ورزش درمان کنیم؟

واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.

مطالب مرتبط


گام 2 -

blank

بهترین ورزش برای درمان واریس

واریس از ریشه یونانی " واریکس " به معنی پیچدار گرفته شده است. سیاهرگ های واریسی، سیاهرگ های پیچداری هستند که در نزدیک سطح پوست تشکیل می شوند. احتمال واریسی شدن در همه سیاهرگ ها وجود دارد اما بیشترین مکان ابتلا اندام های پایینی و پاها هستند.
یکی از شایع ترین مشکلات در اشخاصی که مجبورند بنا به مقتضیات شغلی خود به مدت طولانی ایستاده کار کنند، با آن مواجه شده یا می شوند، نوعی اختلال در سیاهرگ است که به آن «واریس» گفته می شود. سیاهرگ های واریسی، در نتیجه اختلال عملکرد دریچه های موجود در سیاهرگ ها ایجاد می شوند. در حالت طبیعی، این دریچه ها از بازگشت خون در مسیر عکس ( به سمت پایین ) جلوگیری می کنند.

وقتی دریچه ها ضعیف شده و دیگر قادر به بسته شدن طبیعی نباشند ، حوضچه هایی از خون در سیاهرگ ها ایجاد می شوند. در نتیجه سیاهرگ ها متسع و واریسی میشوند.

سیاهرگ های عنکبوتی، نوع خفیفی از سیاهرگ های واریسی هستند. آنها کوچکتر و به سطح پوست نزدیکترند و شبیه شبکه عنکبوت به نظر می رسند. اینها چندان خطری ندارند، اما ممکن است از نظر بالینی نگران کننده باشند.

واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. این عارضه معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد و باعث بد منظرگی و درد شدید شده و حتی در مواردی اجازه ی رسیدن مواد مغذی به پوست و ماهیچه ها را نمی دهد و ممکن است باعث ایجاد زخم شود.

وزن زیاد، ایستادن دراز مدت، رانندگی و نشستن طولانی، لباس های تنگ و در مواردی نارسایی گوارشی و یبوست باعث ایجاد فشار و اختلال در فرم سیاهرگ ها و عدم خونرسانی می شود. برای درمان واریس عموماً از جوراب های تنگ و محکم مخصوص واریس استفاده می شود. نشستن در حالتی که پا پایین تر از سطح قلب قرار نگیرد در بهبود و درمان این عارضه بسیار مؤثر است.

واریس بیشتر در محدوده ساق پا رخ میدهد

اگر شما هم مبتلا به واریس هستید و به ورزش کردن علاقه دارید، حتماً تا به حال از خودتان پرسیده اید چه ورزشی برای شما مفید است و از شدت دردتان می کاهد؟

حقیقت این است که حتی ورزشکاران حرفه ای نیز ممکن است به واریس و نارسایی رگ ها دچارشوند. بعضی از حرکات ورزشی خطر ابتلا به واریس و دیگر ناهنجاری های مربوط به رگ ها را افزایش می دهد.

باید ها و نبایدهای واریس 

بیماری های نارسایی رگ ها مثل واریس عمدتاً 3 دلیل اصلی دارند :نشستن ها و ایستادن های طولانی، عوامل ارثی و بارداری. با این حال اگر شغل و شرایط شما نیز به گونه ای باشد که شما را در معرض ابتلا به واریس قراردهد باز هم راه هایی هست که با رعایت کردن آن ها می توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.

blank

ورزش مهمترین عامل در درمان و پیشگیری از واریس 

ورزش مهمترین عامل در درمان و پیشگیری از واریس است. اما اگر از واریس رنج می کشید، باید بدانید چه ورزش هایی برای شما مؤثر است و به بهبود وضعیت کمک می کند. زمانی که ورزش می کنید خون بسیار زیادی از سمت ماهیچه ساق پا و سیاهرگ ها به طرف قلب پمپ می شود، در نتیجه هر چه ماهیچه ساق قوی تر باشد، خون بیشتری را به طرف قلب پمپ کرده و خطر ابتلا به واریس را کاهش می دهد. در ادامه خواهیم دید چه ورزش هایی برای واریس مناسب هستند و کدام یک نتیجه معکوس دارند.

ورزش های مناسب برای درمان واریس :

پیاده روی

پیاده روی بهترین ورزش برای درمان و پیشگیری از واریس است. پیاده روی یک فعالیت کم شدت است که علاوه بر وارد نیاوردن فشار زیاد بر روی ماهیچه ها باعث پمپاژ خون بیشتر و بهبود عملکرد جریان خون می شود. یک هدف برای خودتان مشخص کنید و حداقل 5 روزدر هفته را به پیاده روی اختصاص دهید. تأثیر این ورزش به زودی برای شما مشخص خواهد شد.

دوچرخه ثابت و الپتیکال

یک ورزش کم شدت دیگر استفاده از دوچرخه و الپتیکال برای کمک به بازگشت خون از سمت رگ های پا به قلب است که علاوه بر کمک به خونرسانی فشاری به مفاصل و استخوان ها وارد نمی کند.

دویدن
دوی نرم و جاگینگ یک ورزش مؤثر در بهبودی مبتلایان به واریس است. دویدن سرعت گردش خون را بیشترمی کند و با اعمال فشار باعث حرکت ماهیچه ها و قویتر شدن آن ها می شود. اگر به واریس مبتلا هستید بهتر است روی سطح نرم مثل چمن بدوید تا به مفاصل تان ضربه وارد نشود.

وزنه برداری در درمان واریس موثر است


ورزش های شدید فشار قابل توجهی بر گردش خون وریدی وارد می کنند. در زمان بلند کردن وزنه در انواع ورزش های با شدت بالا، خون در راه بازگشت به قلب به ورید اجوف در ناحیه شکم ریخته می شود. این عمل باعث افزایش فشار در شکم شده و زور زدن ناشی از بلند کردن وزنه سنگین مانع بازگشت خون به قلب خواهد شد.

در نتیجه خون مجدداً در زمان نامناسب از ناحیه شکم به پاها بازگردانده می شود و منجر به فشار در رگ ها و وریدها و در نهایت آسیب به سیاهرگ ها خواهد شد. وزنه زدن و فعالیت های مشابه آن انتخاب مناسبی برای کمک به درمان واریس نیست. اگر شما به هر دلیلی فعالیتی شبیه به وزنه زدن می کنید در هنگام بلند کردن بازدم انجام دهید تا با رساندن اکسیژن کافی به خون از شدت آسیب به رگ ها بکاهید.

استفاده ازجوراب های محکم نیز به بازگشت خون به سمت قلب کمک می کند. بعضی از فعالیت های دیگر مثل دراز نشست، اسکوات فول رنج، لانگز و نشستن های طولانی در یوگا نیز منجر به وخامت واریس می شوند. توصیه می کنیم این ورزش ها را در زمان های بسیار کوتاه و همراه با تمرینات هوازی انجام دهید.

درمان واریس :

ممکن است شما در شرایطی باشید که نتوانید ورزش کنید، در نتیجه می توانید با انجام چند حرکت پیشنهادی و مؤثر به درمان واریس کمک کنید:

1-در حالت نشسته یا ایستاده و انجام فعالیت های روزمره پاهایتان را از زانو خم و راست کنید تا خون در ناحیه ساق پا جریان داشته باشد.

2-هنگام مسافرت و نشستن طولانی و حتی زمان بارداری از جوراب های محکم استفاده کنید تا فشار از روی رگ ها برداشته شود و به حالت نرمال برگردند.

3-از پوشیدن کفش های پاشنه دار تا جایی که مجبور نباشید خودداری کنید. این کفش ها ماهیچه های ساق پا را در حالتی قرار می دهند که بسیار ضعیف عمل می کنند.

با خواندن مطالب ذکر شده دریافتید که ورزش مهمترین عامل در جلوگیری از بروز واریس است در نتیجه در انتخاب ورزش مناسب دقت کنید، در جمع بندی کلی لازم است بدانید در صورت کار با وزنه باید طوری ورزش کنید که پا یا بالاتر و یا در سطح قلب قرار گیرد. به عنوان مثال از دستگاه پشت پا برای تقویت عضلات همسترینگ استفاده کنید. به هیچ عنوان نفس تان را حبس نکنید. نحوه ی تنفس صحیح و بازدم در هنگام اعمال فشار روی وزنه را بیاموزید. احتباس اکسیژن و نرسیدن آن به ماهیچه ها باعث ایجاد فشار درون رگی و ابتلا به واریس خواهد شد.
استفاده از ویتامین ها و غذاهای پرفیبر نقش مهمی در درمان و پیشگیری از واریس دارند. درمان یبوست اولین گام در تغذیه مناسب در جهت بهبود این بیماری است. یبوست باعث اعمال فشار روی سیاهرگ ها در ساق پا می شود. مصرف غلات سبوس دار، برنج، ماکارونی، میوه ها و سبزیجات، کلم سبز و شاتوت توصیه می شود. همین طور استفاده از چربی های اشباع و کره مارگارین، شیرینی و شکلات که سرشار از چربی هستند، احتمال واریس وریدی را افزایش می دهند.

اطلاعات مطلب

  • سلامت
  • 718 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - پنج‌شنبه, 20 آوریل 17, 12:51 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب