ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه هارد خود را پارتیشن بندی کنیم؟

چگونه هارد خود را پارتیشن بندی کنیم؟

آموزش پارتیشن بندی هارد

یکی از کارهایی که بسیاری از ما هنگام نصب ویندوز جدید انجام میدهیم، پارتیشن بندی حافظه هارد درایو است. اما همیشه نیازی نیست که برای پارتیشن بندی حافظه، دوباره به سراغ نصب ویندوز برویم.
حتی برای سوار کردن یک هارد درایو تازه روی سیستم نیز، دلیلی برای تکرار این روند وجود ندارد و خیلی راحت می توان به وسیله ابزاری که در ویندوز تعبیه شده، این کار را انجام داد. هارد دیسک را میتوان به پارتیشن های مختلف تقسیم کرد نحوه انجام این کار، موضوعی است که در این پست مطرح شده است. با ما در این پست آموزشی کاربردی همراه باشید…

مطالب مرتبط


گام 1 - مراحل پارتیشن بندی هارد دیسک

مراحل پارتیشن بندی هارد دیسک

کنسول مدیریتی Disk Management ویندوز

1- برای باز کردن کنسول مدیریتی Disk Management ویندوز, کلید Windows+R را بفشارید تا پنجره Run باز شود و تایپ کنید diskmgmt.msc. با جستجو کردن Disk Management هم میتوانید این کنسول را باز کنید.

مراحل پارتیشن بندی هارد دیسک

مقدار دهی اولیه

2- وقتی کنسول Disk Management را باز میکنید پنجره ای مطابق تصویر مشاهده میکنید. از شما میخواهد دیسک را با MBR و یا GPT مقدار دهی اولیه (Initialize) کنید.

شروع به پیکربندی پارتیشن ها

3- اگر این پنجره را مشاهده نکردید نگران نباشید مشاهده نکردن این پنجره دلایل منطقی ای را دارد.از مرحله 4 شروع به پیکربندی پارتیشن ها کنید...
تذکر: در ویندوز XP پنجره ای تحت عنوان Initialize an Convert Disk را مشاهده خواهید کرد که مانند همان ویزارد قبلی است.
در همان ویزارد از شما خواسته میشود تا یک Partition Style برای هارد دیسک تان انتخاب کنید.اگر هارد دیسک شما ظرفیتش از 2TB بیشتر است GPT را انتخاب کنید.و اگر از 2 ترابایت ظرفیتش کم بود MBR را انتخاب کنید.البته این موارد قراردادی هستند و شما چنانچه بخواهید از امکانات بیشتر GPT استفاده کنید گزینه GPT را انتخاب کنید بعد روی OK کلیک کنید.  سپس هارد دیسک خود را برای پارتشن بندی انتخاب کنید. 

مراحل پارتیشن بندی هارد دیسک

هارد دیسک جدید

4- اگر هارد دیسک شما جدید است شاید به عنوان Disk 1 یا Disk 2 مشخص شده باشد و Unallocated نشان داده شود.مانند تصویر
اگر حجمی را که میخواهید به پارتیشن اختصاص دهید از یک درایو دیگر است شما در درایو بعدی آنرا Unallocated خواهید دید.
نکته مهم: اگر شما درایوی را برای پارتیشن بندی مشاهده نمیکنید ممکن است هارد درایو را درست نصب نکرده باشید. در این صورت ابتدا کامپیوتر را خاموش کرده سپس از درست نصب شدن هارد درایو اطمینان حاصل کنید.

فضایی برای پارتیشن بندی

5- اگر شما فضایی را برای پارتیشن بندی یافتید روی آن فضا یا Space راست کلیک کرده و گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید.لازم به ذکر است که در سیستم عامل ویندوز XP گزینه New Partition به جای New Simple Volume وجود دارد.
 در ویزارد نشان داده شده مربوط به New Simple Volume روی دکمه Next کلیک کنید.در ویندوز XP انتخاب نوع Partition در مرحله بعد نشان داده میشد که  بایستی پارتیشن از نوع Primary را انتخاب کرد. Extended partition هم گزینه خوبی است برای زمانی که بخواهید 4 یا 5 عدد پارتیشن را در یک هارد دیسک ایجاد کنید.بعد از انتخاب نوع Partition بر روی Next کلیک کنید.

مراحل پارتیشن بندی هارد دیسک

انتخاب سایز مورد نظر

6-در این مرحله شما میتوانید سایز مورد نظر خودتان را برای پارتیشن در نظر بگیرید.

تذکر: همانطور که در تصویر فوق نیز مشاهده میکنید اندازه پیشفرض Simple volume بر حسب MB(مگابایت) در نظر گرفته شده است.که نمیتوانید از آن بیشتر به درایو اختصاص دهید اما میتوانید کمتر از آن مقدار پیشفرض به درایو اختصاص دهید که در این صورت سایز باقی مانده به صورت Unallocated در کنار درایو ها در کنسول Disk Management مشاهده خواهد شد.
شما تا اینجا توانستید یک پارتیشن را به درستی پیکربندی نمایید.حال با محاسبه حجمی که برای ذخیره سازی اطلاعاتتان به آن نیازمندید میتوانید همین روال را برای پارتیشن های دیگر هم تکرار کنید

مراحل پارتیشن بندی هارد دیسک

اختصاص Drive Letter به درایو

7- بر روی Next کلیک کنید و در ویزاردی که تصویرش را در زیر مشاهده میکنید یک Drive Letter به درایو اختصاص دهید.سعی کنید بترتیب حروف الفبا درایو هایتان را Label گذاری کنید.هر چند که سیستم عامل ویندوز به طور اتوماتیک یک Drive Letter به درایو اختصاص میدهد.

مرحله پایانی

8-در مرحله Format کردن پارتیشن گزینه Do not format this volume را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید. در این مرحله به پایان پارتیشن بندی هارد دیسک رسیدیم.بر روی دکمه Finish کلیک کنید.

 

اگر سوالی درمورد پارتیشن بندی هارد دارید، درقسمت نظرات مطرح بفرمایید.

اطلاعات مطلب

 • آموزشی و ارتباطی
 • 793 بازدید
 • blankblankblankblankblank (3 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : - چهارشنبه, 09 ژانویه 19, 4:20 ب.ظ
 • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

 1. حجت اسماعیلی - 2019/06/18 - 2:34 ق.ظ
 2. blank
  مونسی - 2019/07/19 - 12:47 ق.ظ
 3. حکیمه فولادپنجه - 2019/08/19 - 11:50 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب