ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه نهال سیب پرورش دهیم؟

چگونه نهال سیب پرورش دهیم؟

پرورش نهال سیب

شما می‌توانید نهال سیب را از طریق دانه سیب پرورش دهید ، اما به خاطر داشته باشید که نوع درخت سیب که پرورش خواهید داد ممکن است همان دانه نباشد که شما کاشته بودید. برای مثال اگر دانه سیب زنوز (سیب منطقه آذربایجان ) را بکارید ممکن است به درخت سیب زنوز نرسید، ممکن است نوع دیگری از سیب از خاندان سیب زنوز باشد . اگر می‌خواهید یک نهال سیب از بذر بکارید چند چیز وجود دارد که برای افزایش شانس موفقیت خود نیاز دارید انجام دهید. در این مقاله با کمک از متخصصین کشاورزی مراحل بذرگیری و پرورش نهال سیب را برایتان شرح می دهیم.

اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.

به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.

لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت مطالب ارائه نمایید.

تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.

لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید.

 
 

چگونه ها را از ما بخواهید
ویکی چجور
پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

مطالب مرتبط


گام 1 - شبیه سازی زمستان

شبیه سازی زمستان

انتخاب دو نوع بذر برای جفتگیری

نهال سیب باید به صورت جفت (نر و ماده) به منظور بارداری درختان سیب کاشته شود ، بنابراین به یک نوع دیگری به غیر از درخت سیبی که انتخاب کرده ایم، برای گرده‌افشانی نیاز داریم. شما می‌توانید بذر را از سیبی که می‌خورید و یا دانه‌های سیبی که در فروشگاه می فروشند تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که کاشت یک درخت سیب از دانه‌هایی که شما جمع‌آوری کرده‌اید لزوما ً تضمین نمی‌کند که درختی که از این دانه‌ها تولید می‌شود بار بیاورد یا همان نوع سیب باشد که میوه آن را خورده اید. سعی کنید دانه درخت‌های سیبی را انتخاب کنید که در منطقه آب و هوای شما خوب رشد می‌کنند.

  • اگر می‌خواهید سیب را به عنوان درخت میوه پرورش دهید، توصیه می‌شود به جای کاشت درخت سیب از بذر سیب، نهال سیب  را از یک پرورشگاه نهال خریداری کنید.
  • زمانی که می‌خواهید یک درخت سیب از دانه بزرگ کنید ، باید به خاطر داشته باشید که درخت تولید شده هیچ گاه به ارتفاع کامل خود یعنی حدود ۳۰ فوت ( ۹ متر ) رشد نخواهد رسید (نسل دانه ضعیف تر است).

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor_new.mp4"][/video]

دانه ها را از سیب جدا نمایید.

وقتی دانه‌ها را از میوه جدا کردید و از شر هر تکه میوه که به دانه‌ها چسبیده‌است خلاص شده‌اید، باید آن‌ها را خشک کنید. این به معنای خشک کردن آن‌ها تا زمانی است که رطوبت و نم در پوسته دانه سیب وجود نداشته باشد.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor2_new.mp4"][/video]

دانه ها را با یک دستمال کاغذی نمناک بپوشانید.

دستمال کاغذی و دانه‌ها را در یک ظرف پلاستیکی که قابل‌بسته شدن باشد،یا قوطی در دار قرار دهید. ظرف شما هر چه باشد مطمئن شوید که بسته‌ است.

  • شما هم چنین می‌توانید از خزه، به جای دستمال کاغذی استفاده کنید .

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor4_new.mp4"][/video]

دانه ها را در یخچال قرار دهید.

دانه‌ها به یک دوره از قرار گیری در دماهای سرد نیاز دارند که برای عمل آوری انها نیاز است. اینکار اساسا یک زمستان شبیه‌سازی شده است . در این زمان دانه‌ها شروع به رشد کرده و جوانه میزنند. آن‌ها باید ۷۰ تا ۸۰ روز در آنجا بمانند. دما را در حدود ۴۰ تا ۵۰ ºF ( ۴.۴ تا ۱۰ ºC ) نگه دارید و دمای بهینه ۴۰ تا ۴۱ ºF ( ۴.۴ تا ۵ ºC ) است .

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor5_new.mp4"][/video]

به صورت مدام کنترل کنید تا دستمال مرطوب باقی بماند

مهم است تمام زمانیکه دانه های در یخچال هستند دستمال کاغذی را مرطوب نگه دارید، بنابراین هر روز آن‌ها را بررسی کنید. اما به خاطر داشته باشید که دانه‌ها زمانی که در یخچال هستند جوانه نخواهند زد.

گام 2 - کاشت جوانه ها

 

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor6_new.mp4"][/video]

آماده سازی گلدان و خاک دانه جوانه زده سیب

دانه‌ها نیاز خواهند داشت که در ظرف دیگری مثل یک گلدان کاشته شوند . از یک گلدان خوب استفاده کنید . دانه‌های سیب در خاک با سطح pH خنثی بهتر رشد می‌کنند . گلدان‌ها را با خاک پر کنید و یک گودال در خاک ایجاد کنید که یک تا دو برابر بزرگ‌تر از جوانه بذر سیب باشد.

کود شیمیایی اضافه نکنید . این کار لازم نیست اگر چه شما می‌توانید کود گیاهی به خاک اضافه کنید. اگر می‌خواهید نهال ترقی بیشتری داشته باشد می توانید کود گیاهی یا خاک برگ به خاک اضافه کنید.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor7_new.mp4"][/video]

بذر را در گلدان قرار دهید

بذر را در گودال داخل گلدان قرار دهید و به آرامی روی ان خاک بریزید و به ارامی ان را آبیاری نمایید.

 

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor8_new.mp4"][/video]

گلدان را در دمای اتاق نگه دارید.

در تمام مدتی که جوانه سیب در گلدان رشد می‌کند ، بذر و خاک باید کمی بالاتر از دمای اتاق نگه‌داشته شود . دانه باید در طول روز به نور خورشیدکافی دسترسی داشته باشد ، بنابراین آن را در لبه پنجره قرار دهید که نور خورشید در طول روز به آنجا می تابد.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor9_new.mp4"][/video]

بر رشد جوانه سیب خود نظارت کنید.

چند هفته بعد از کاشت ، دانه‌ها شروع به بازکردن برگ‌های کوچک می‌کنند . از آن لحظه به بعد بلندتر و قوی‌تر خواهند شد . نهال های تازه رشد کرده خود را در ظروف سفالی نگه دارید تا زمانی که قوی به نظر برسند و هر گونه ریسک یخ‌بندان از بین برود . اگر فکر می‌کنید نهال سیب بزرگ شده است و گلدان کوچک تر است ، آن را به یک گلدان بزرگ‌تر منتقل کنید و روزانه آن را آبیاری کنید.

گام 3 - کاشت جوانه ها در محیط خارج از خانه

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor10_new.mp4"][/video]

برای نهال خود یک مکان مناسب انتخاب نمایید.

چندین عامل مهم وجود دارند که توسط انها  می توانید نقطه‌ای را که درخت تان را بکارید را مشخص کنید . این‌ عاملها شامل نور خورشید ، خاک و فضا هستند.

  • نور خورشید : درختان سیب به آفتاب کامل نیاز دارند. این به این معنی است که هر روز باید شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کنند . جایی که درخت تان میکارید به شرایط محل شما بستگی خواهد داشت . یک شیب شرقی معمولا ً یک انتخاب خوب است ، اما شیب رو به شمال نیز ممکن است کارساز باشد. گزینه‌های خود را برای مکان‌های احتمالی قبل از کاشت ارزیابی کنید.
  • خاک : درختان سیب پاهای خیس را دوست ندارند . این بدان معنی است که آن‌ها باید در خاکی کاشته شوند که رطوبت را حفظ کرده اما خیس و پر آب نباشند. خاک باید به طور متوسط غنی باشد و سطح PH نسبتا ً خنثی داشته باشد.
  • فضا : چون شما درخت خود را از دانه پرورش می‌دهید، به اندازه متوسط رشد خواهند کرد، به این معنی که می‌تواند به ۲۰ تا ۳۰ فوت (6 تا  حداکثر ۹ متر ارتفاع ) برسند. شما باید مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد ریشه های درختان وجود دارد. برنامه‌ریزی کنید که درخت تان را حداقل ۳۰ فوت ( ۹.۱ متر ) با فاصله از درختان دیگر بکارید ، به خصوص اگر در حال کاشت دو درخت سیب در یک ردیف هستید.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor11_new.mp4"][/video]

زمان مناسب برای کاشت نهال سیب در باغچه

زمانی که نهال به حدی بزرگ شد که کسی آن را له نکند و با علف هرز اشتباه گرفته نشود موقع انتقال است. در ضمن اویل اردیبهشت و اواخر فروردین بهترین موقع کاشت نهال سیب است.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor12_new.mp4"][/video]

حذف علف های هرز از اطراف نهال سیب.

تمام علف های هرز را به قطر 4 متر از اطراف محل کاشت درخت سیب حذف کنید تا منابع لازم برای تغذیه نهال باقی بماند.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor13_new.mp4"][/video]

انتقال نهال سیب از گلدان به باغ.

ابتدا گودالی به عمق بیشتر از طول ریشه های نهال (حداقل نیم متر) بکنید. نهال را به ارامی از گلدان خارج نمایید و با خاکی که در آن وجود دارد داخل گودال کنده شده قرار دهید. برای بهبود وضعیت خاک فقط از خاک برگ استفاده نمایید. به هیچ وجه از کود شیمیایی استفاده نکنید چرا که می تواند سبب شود ریشه های نهال بسوزد و سبب خشک شدن نهال گردد.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor14_new.mp4"][/video]

بعد از کاشت به خوبیب ابیاری کنید تا هوای بین خاک از بین برود.

پس از این که درخت خود را آبیاری کردید، کود گیاهی را در اطراف تنه نهال سیب پخش کنید تا کمک کندکه خاک رطوبت خود را حفظ کند. کاه یا مالچ به خوبی به عنوان یک کود گیاهی برای درخت سیب کار می‌کنند . مالچ باید در یک دایره به شعاع 2 متر در اطراف درخت پخش شود . انجام این کار به حفظ رطوبت و جلوگیری از رشد علف و چمن در اطراف نهال سیب کمک میکند.

گام 4 - مراقبت از نهال سیب

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor15_new.mp4"][/video]

درخت خود را آبیاری کنید.

در حالی که درخت هنوز کوتاه است ( تقریبا 20 تا 30 سانتی متر) درخت باید هر ۱۰ تا ۱۲ روز آبیاری شود. بعد از این که درخت رشد کرد, می‌توانید آبیاری را به میزانی کاهش دهید که فقط خاک مرطوب بماند ( دقت کنید خیس نباشد ).

در هنگام رشد , شما باید کم‌تر به آن‌ها آب بدهید . اما در تابستان هر یک تا دو هفته درخت تان را آبیاری کنید.

در زمان‌های دیگر سال، شما می‌توانید به طبیعت اجازه دهید تا بقیه کارها را انجام دهند مگر این که در یک منطقه بسیار خشک زندگی کنید.

اگر این مورد صدق کند، باید هر هفته ابیاری انجام دهید.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor16_new.mp4"][/video]

مراقبت از خطرات.

اگر در یک منطقه با حیوانات علف خوار زندگی می‌کنید، باید از درخت خود محافظت کنید. حیواناتی مانند بز، گوسفند و گاو و ... برگهای تازه و نو نهال برایشان شیرین ترین و لذیذترین غذا است. پس حتما در کمین برگ های نهال سیب تازه کاشته شما خواهند بود.

برای محافظت از نهال سیب در حال رشد خود، از فنس استفاده کنید که به اندازه کافی بلند است تا درخت شما را محافظت کند، و به اندازه کافی دراز است که یک حلقه دور درخت ایجاد کند . سیم را به یک سمت وصل کنید و حلقه را ببندید.

در تمام مدت زمان رشد درخت دقت کنید که شاخه ها و برگ های درخت به فنس و سیم ها گیر نکنند.
اگر چهارپایان بلند قد در منطقه شما وجود ندارند، بری محافظت در مقابل خرگوش‌ها و موش‌ها با گذاشتن سیم‌خاردار کوتاه در اطراف درخت نگه از ان مراقبن کنید.
حشرات را اسپری کنید. ممکن است حشراتی که باعث بیماری نهال سیب می‌شوند در اطراف کاشت پیدا شوند.

شما می‌توانید یک اسپری را از فروشگاه لوازم باغبانی و کشاورزی بخرید تا آن‌ها را دفع کنید.
با کرم های (ماگوت) سیب مبارزه کنید. کرمها یکی از شایع‌ترین بیماری‌های درخت سیب هستند. برای مقابله با آنها از فروشگاه باغبانی سم مناسب تهیه نمایید.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor17_new.mp4"][/video]

زمانی که نهال بزرگ‌تر شد به آن کود دهید.

درختان سیب شما باید هر بهار تغذیه شوند. بعد از اخرین برف زمستانی (اگر در منطقه شما برف می بارد)، یا قبل از شکفتن غنچه ها به پای درخت خود کود بریزید.

از کودهای حاوی نیتروژن و اکسید 10-10-10 (NPK)  استاده کنید.
همیشه قبل از افزودن کود , آزمایش خاک انجام دهید. ممکن است نیاز به استفاده از کود آلی ملایم تری بر اساس نتایج آزمایش خاک داشته باشید. نیتروژن بسیار زیاد موجب رشد بیش از حد و محدود شدن تولید میوه می‌شود.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor18_new.mp4"][/video]

هرس کردن را در سایهای اول به تعویق اندازید و تنها شاخه های مرده و بیمار را هرس کنید.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor19_new.mp4"][/video]

درخت خود را تربیت کنید.

این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما شاخه‌های درخت شما باید شکل بگیرند تا میوه تولید شده را به حداکثر برسانند.

هر شاخه‌ای که دارای زاویه ۳۵ درجه یا کم‌تر باشد ، باید به یک زاویه بهتر ( زاویه‌ای که بزرگ‌تر از ۳۵ درجه است ) تبدیل شود.

یک ساقه هایی که زاویه مناسب ندارند را با نخ ببندید تا شکل بگیرند. برای تثبیت شکل ساقه بگذارید چند هفته بماند.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor20_new.mp4"][/video]

میوه اضافی بد است.

تولید میوه بیش از حد می‌تواند برای درخت شما بد باشد. میوه اضافی می‌تواند وزن درختان  و کیفیت سیب را کاهش دهد.

شما باید میوه را کم کنید (با کندن بارهای اضافی) تا فقط یک یا دو سیب در هر شاخه با فاصله 15-20 سانتی وجود داشته باشد.

[video width="640" height="360" mp4="http://wikichejoor.ir/wp-content/uploads/2019/05/sib-wikichejoor21_new.mp4"][/video]

هرس سالیانه درخت بالغ سیب.

وقتی 3 سال از سن درخت شما بگذرد درخت شما بالغ شده است و شما باید آن را هرس کنید. تمام شاخه هایی که اضافی هستند یا به شدت رشد داشته اند یا تو در تو هستند یا مرده و بیمار هستند را هرس نمایید. زمان هرس موقعی است که درخت خواب است (زمستان).

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. حجت شایا - 2019/05/13 - 11:24 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب