ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

سیزده − 7 =

بستن
بستن

چگونه نهال سیب پرورش دهیم؟

چگونه نهال سیب پرورش دهیم؟

پرورش نهال سیب

شما می‌توانید نهال سیب را از طریق دانه سیب پرورش دهید ، اما به خاطر داشته باشید که نوع درخت سیب که پرورش خواهید داد ممکن است همان دانه نباشد که شما کاشته بودید. برای مثال اگر دانه سیب زنوز (سیب منطقه آذربایجان ) را بکارید ممکن است به درخت سیب زنوز نرسید، ممکن است نوع دیگری از سیب از خاندان سیب زنوز باشد . اگر می‌خواهید یک نهال سیب از بذر بکارید چند چیز وجود دارد که برای افزایش شانس موفقیت خود نیاز دارید انجام دهید. در این مقاله با کمک از متخصصین کشاورزی مراحل بذرگیری و پرورش نهال سیب را برایتان شرح می دهیم.

اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.

به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.

لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت مطالب ارائه نمایید.

تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.

لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید.

 
 

چگونه ها را از ما بخواهید
ویکی چجور
پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

مطالب مرتبط


گام 1 - شبیه سازی زمستان

شبیه سازی زمستان

انتخاب دو نوع بذر برای جفتگیری

نهال سیب باید به صورت جفت (نر و ماده) به منظور بارداری درختان سیب کاشته شود ، بنابراین به یک نوع دیگری به غیر از درخت سیبی که انتخاب کرده ایم، برای گرده‌افشانی نیاز داریم. شما می‌توانید بذر را از سیبی که می‌خورید و یا دانه‌های سیبی که در فروشگاه می فروشند تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که کاشت یک درخت سیب از دانه‌هایی که شما جمع‌آوری کرده‌اید لزوما ً تضمین نمی‌کند که درختی که از این دانه‌ها تولید می‌شود بار بیاورد یا همان نوع سیب باشد که میوه آن را خورده اید. سعی کنید دانه درخت‌های سیبی را انتخاب کنید که در منطقه آب و هوای شما خوب رشد می‌کنند.

  • اگر می‌خواهید سیب را به عنوان درخت میوه پرورش دهید، توصیه می‌شود به جای کاشت درخت سیب از بذر سیب، نهال سیب  را از یک پرورشگاه نهال خریداری کنید.
  • زمانی که می‌خواهید یک درخت سیب از دانه بزرگ کنید ، باید به خاطر داشته باشید که درخت تولید شده هیچ گاه به ارتفاع کامل خود یعنی حدود ۳۰ فوت ( ۹ متر ) رشد نخواهد رسید (نسل دانه ضعیف تر است).

دانه ها را از سیب جدا نمایید.

وقتی دانه‌ها را از میوه جدا کردید و از شر هر تکه میوه که به دانه‌ها چسبیده‌است خلاص شده‌اید، باید آن‌ها را خشک کنید. این به معنای خشک کردن آن‌ها تا زمانی است که رطوبت و نم در پوسته دانه سیب وجود نداشته باشد.

دانه ها را با یک دستمال کاغذی نمناک بپوشانید.

دستمال کاغذی و دانه‌ها را در یک ظرف پلاستیکی که قابل‌بسته شدن باشد،یا قوطی در دار قرار دهید. ظرف شما هر چه باشد مطمئن شوید که بسته‌ است.

  • شما هم چنین می‌توانید از خزه، به جای دستمال کاغذی استفاده کنید .

دانه ها را در یخچال قرار دهید.

دانه‌ها به یک دوره از قرار گیری در دماهای سرد نیاز دارند که برای عمل آوری انها نیاز است. اینکار اساسا یک زمستان شبیه‌سازی شده است . در این زمان دانه‌ها شروع به رشد کرده و جوانه میزنند. آن‌ها باید ۷۰ تا ۸۰ روز در آنجا بمانند. دما را در حدود ۴۰ تا ۵۰ ºF ( ۴.۴ تا ۱۰ ºC ) نگه دارید و دمای بهینه ۴۰ تا ۴۱ ºF ( ۴.۴ تا ۵ ºC ) است .

به صورت مدام کنترل کنید تا دستمال مرطوب باقی بماند

مهم است تمام زمانیکه دانه های در یخچال هستند دستمال کاغذی را مرطوب نگه دارید، بنابراین هر روز آن‌ها را بررسی کنید. اما به خاطر داشته باشید که دانه‌ها زمانی که در یخچال هستند جوانه نخواهند زد.

گام 2 - کاشت جوانه ها

 

آماده سازی گلدان و خاک دانه جوانه زده سیب

دانه‌ها نیاز خواهند داشت که در ظرف دیگری مثل یک گلدان کاشته شوند . از یک گلدان خوب استفاده کنید . دانه‌های سیب در خاک با سطح pH خنثی بهتر رشد می‌کنند . گلدان‌ها را با خاک پر کنید و یک گودال در خاک ایجاد کنید که یک تا دو برابر بزرگ‌تر از جوانه بذر سیب باشد.

کود شیمیایی اضافه نکنید . این کار لازم نیست اگر چه شما می‌توانید کود گیاهی به خاک اضافه کنید. اگر می‌خواهید نهال ترقی بیشتری داشته باشد می توانید کود گیاهی یا خاک برگ به خاک اضافه کنید.

گام 3 - کاشت جوانه ها در محیط خارج از خانه

برای نهال خود یک مکان مناسب انتخاب نمایید.

چندین عامل مهم وجود دارند که توسط انها  می توانید نقطه‌ای را که درخت تان را بکارید را مشخص کنید . این‌ عاملها شامل نور خورشید ، خاک و فضا هستند.

  • نور خورشید : درختان سیب به آفتاب کامل نیاز دارند. این به این معنی است که هر روز باید شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کنند . جایی که درخت تان میکارید به شرایط محل شما بستگی خواهد داشت . یک شیب شرقی معمولا ً یک انتخاب خوب است ، اما شیب رو به شمال نیز ممکن است کارساز باشد. گزینه‌های خود را برای مکان‌های احتمالی قبل از کاشت ارزیابی کنید.
  • خاک : درختان سیب پاهای خیس را دوست ندارند . این بدان معنی است که آن‌ها باید در خاکی کاشته شوند که رطوبت را حفظ کرده اما خیس و پر آب نباشند. خاک باید به طور متوسط غنی باشد و سطح PH نسبتا ً خنثی داشته باشد.
  • فضا : چون شما درخت خود را از دانه پرورش می‌دهید، به اندازه متوسط رشد خواهند کرد، به این معنی که می‌تواند به ۲۰ تا ۳۰ فوت (6 تا  حداکثر ۹ متر ارتفاع ) برسند. شما باید مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد ریشه های درختان وجود دارد. برنامه‌ریزی کنید که درخت تان را حداقل ۳۰ فوت ( ۹.۱ متر ) با فاصله از درختان دیگر بکارید ، به خصوص اگر در حال کاشت دو درخت سیب در یک ردیف هستید.

گام 4 - مراقبت از نهال سیب

درخت خود را آبیاری کنید.

در حالی که درخت هنوز کوتاه است ( تقریبا 20 تا 30 سانتی متر) درخت باید هر ۱۰ تا ۱۲ روز آبیاری شود. بعد از این که درخت رشد کرد, می‌توانید آبیاری را به میزانی کاهش دهید که فقط خاک مرطوب بماند ( دقت کنید خیس نباشد ).

در هنگام رشد , شما باید کم‌تر به آن‌ها آب بدهید . اما در تابستان هر یک تا دو هفته درخت تان را آبیاری کنید.

در زمان‌های دیگر سال، شما می‌توانید به طبیعت اجازه دهید تا بقیه کارها را انجام دهند مگر این که در یک منطقه بسیار خشک زندگی کنید.

اگر این مورد صدق کند، باید هر هفته ابیاری انجام دهید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. Avatar
    حجت شایا - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ۱۱:۲۴ ق.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *